Systemy operacyjne

Tak może wyglądać nowe menu Start w Windows 10

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Kafelki to jeden z tych elementów systemu Windows 10, który nie podoba się naprawdę wielu użytkownikom. Niewykluczone, że wkrótce odejdzie on w zapomnienie.

Microsoft przypadkowo wypuścił nową kompilację systemu Windows 10 dla testerów (18947). Największą zmianą, jaką można w niej zauważyć, jest całkowicie przeprojektowane menu Start. 

Nowe menu Start wygląda trochę jak główny ekran smartfona. W górnej części, zaraz pod awatarem użytkownika, znajduje się wyszukiwarka (która pozwala odnajdywać treści zarówno na komputerze, jak i w Internecie), a pod spodem dotychczasową listę z kafelkami obok zastąpiła siatka ikon aplikacji.

W pierwszej linii wyświetlane są „polecane aplikacje”. Na razie nie wiadomo, na jakiej zasadzie miałyby działać te sugestie – czy byłyby dobierane na podstawie tego, jak często z nich korzystamy, innych otworzonych programów czy jeszcze inaczej. Temu, jak to wygląda, możecie przyjrzeć się na poniższym filmie opublikowanym przez Windows Central (miejcie jednak na uwadze, że nie jest to wersja ostateczna, tym bardziej że nie miała ona jeszcze widzieć światła dziennego).

Na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle to nowe menu Start trafi do głównego wydania systemu Windows 10. Krążą głosy, że jest to element przygotowywany z myślą o lżejszym i uproszczonym wariancie o nazwie Windows Lite. Czas pokaże.

Źródło: Windows Central, Engadget. Screen: Windows Central

Warto zobaczyć również:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  blebleble
  Po latach świrowania wrócą do menu z win95.
  8
 • avatar
  xxx.514
  "Jak ze złego zrobić gorsze", tutorial by Microsoft. A przecież można doinstalować ClassicShell.
  1
 • avatar
  rlistek
  Menu start w 2019 LUL
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  U mnie w Windows10 (desktop + laptop) od samego początku działa ClassicShell, czyli menu żywcem wzięte z Windows7.
  Po co na siłę zmieniać coś co jest w 100% efektywne? Czasem faktycznie "lepsze wrogiem dobrego", a już zwłaszcza w wykonaniu Microsoftu.
 • avatar
  Konto usunięte
  menu win97 jest wzorcem dla menu winXP, winVista i win7. dopiero w win8 to kompletnie popsuli, za to w win8.1 częściowo naprawili i jakoś daje się żyć. za to w win10 co chwila jakieś świrowanie. jednak to menu bardzo mi się podoba. dotychczas ten efekt uzyskiwałem programami dodatkowym w win7 i win8.1 które zastępowały menu start, ale MS jak zwykle odkrywa koło.

  A nie można tego wrzucić jako opcję do konfiguracji? czy to dla MS jest aż takie trudne?

  Btw. po paru latach użytkowania i testach z win10, najbardziej mi się sprawdza menu z ........ windows8.1 :) to kwestia przyzwyczajenia. Jeśli patrzymy na to menu, to i tak nie patrzymy na resztę ekranu. przy porównaniu menu win8.1 i win10 po prostu widzę, że w win8.1 da się w tym menu zmieścić więcej używanych aplikacji, bez zbędnego przewijania :)
  Niestety MS źle się do tego zabrał już od win8, i powinien dać obydwa systemy menu, do wyboru w konfiguracji przez każdego użytkownika. Przecież nawet w win7 czy winXP jest możliwość wyświetlania menu w stylu win95/98 :) bo o win97 nie słyszałem.
 • avatar
  teneo
  Ha wypisz wymaluj wygląd z win95
 • avatar
  Damian Szymański
  Mi to wygląda na bardzo inspirowane kde plasma 5 :)
 • avatar
  alien666
  U mnie w dziesiątce Classic Shell i już.