Systemy operacyjne

Windows 11 na co piątym pececie

przeczytasz w 1 min.

Windows 11 jest zainstalowany już na prawie co piątym komputerze z systemem Windows. Najnowsze dzieło Microsoftu szybko zyskuje popularność.

Windows 11 z 20-procentowym udziałem na rynku

Według świeżutkich danych prawie 20% komputerów z systemem Windows ma na pokładzie najnowszy Windows 11. Taką popularność nowym „Okienkom” udało się zdobyć w zaledwie pięć miesięcy. Przypomnijmy, że Jedenastka zadebiutowała na rynku 5 października ubiegłego roku. 

Windows 11 osiąga więc bardzo dobre wyniki. Szczególnie że nie jest przecież kompatybilny z wszystkimi komputerami. Wymagania są wręcz dość wysokie, a właściwie… specyficzne, co wielu osobom uniemożliwia przejście na Jedenastkę. Pozostaje im korzystanie z najnowszych wersji Dziesiątki, czyli Windows 10 21H2 i 21H1. Na swoich komputerach ma je odpowiednio 21% i 27,5% użytkowników „Okienek”. Są tym samym najpopularniejsze i tylko one plasują się przed systemem Windows 11.

/home/wojciech/benchmark/2022-02/windows-11-hero.jpg /home/wojciech/benchmark/2022-02/windows-11-luty.jpg /home/wojciech/benchmark/2022-02/windows-11-screen.jpg
Popularność systemów Windows w lutym 2022 roku (źródło: AdDuplex).

Windows 11 dobrze się przyjął, ale wielu z nas wciąż czeka

Liczby te pochodzą z raportu AdDuplex, co oznacza, że trzeba podchodzić do nich z pewną rezerwą. Obejmują bowiem jedynie około 60 000 komputerów. Niemniej statystyki te pozwalają obserwować ogólne tendencje. A te prezentują się tak, że Windows 11 na początku swojej przygody całkiem dobrze się przyjął. 

Windows 11 screen
Tak wygląda pulpit systemu Windows 11.

Wciąż jest też wielu użytkowników, którzy mogliby przejść na Windows 11, ale nie robią tego, obawiając się niestabilnego działania i narzekając na wciąż niepełną funkcjonalność systemu. Faktem jest, że Jedenastka długo jeszcze będzie znajdować się w fazie rozwoju, ale Microsoft taką właśnie przyjmuje strategię. Nie od dziś.

Źródło: AdDuplex, XDA-developers, informacja własna

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HardCorak
  4
  Aktualizacja z 10 21h1 do 21h2 to malutki szybko instalujący się update który prawie nic nie zmienia a mimo to 21% ludzi ma 21h2 a 27% 21h1. Ciekawe.
  • avatar
   levusek1992
   1
   Do pracy się nie nadaje. Do domu do przeglądania internetu ok.
   • avatar
    duzers
    1
    Szaleńcy!
    • avatar
     szmariosz
     1
     Podsumowałem procenty, całość daje 100%. Czyli już nikt nie używa Windows Xp, Vista, 7, 8 i 8.1. Jakieś sponsorowane słupeczki od AdDuplex czymkolwiek to jest. W 11 tylko jak jest preinstalowany z nowym laptopem, a i tam często następuje powrót do W 10 jeśli ktoś używa sprzętu do pracy, a nie zabawy i testowania.
     • avatar
      Kaniuczek
      0
      Na Win11 przejdę nie wcześniej niż na przełomie roku 2023/2024. Narazie zostaje na "dziesiątce"
      • avatar
       piomiq
       -3
       > Windows 11 dobrze się przyjął, ale wielu z nas wciąż czeka
       Kolejny nie dorobiony, nieskończony Windows. Tym razem z większymi ograniczeniami funkcjonalnymi. No ale niektórzy myślą, że tam musi być i biorą bo się blyszczy i świeci jak ps....
       • avatar
        Krypi
        0
        Ja mam stary złom Ryzen 7 1700 + RX 6500 XT i nie mogę zainstalować Windowsa 11 Legalnie. A nie będę ryzykował z obejściami żeby potem mi wyskoczyło jakieś info o braku aktualizacji bo mam starego proca.
        • avatar
         myszka91
         0
         Cały czas ta sama zagrywka od czasów Windows 7 czyli podawanie fałszywych statystyk aby ci którzy jeszcze się nie przenieśli to w końcu zrobili.
         • avatar
          tomto
          0
          • avatar
           marcin1509
           0
           "Wciąż jest też wielu użytkowników, którzy mogliby przejść na Windows 11"

           Tak samo jak jest wielu użytkowników, którzy nie mogliby przejść, bo ich procesor jest o jedną generację za stary.
           • avatar
            gracz89
            0
            Ja mogę pomarzyć bo mi nie pójdzie. Mam procesor i5 3570K. Trzeba mieć nowy komputer. A teraz części są tak drogie że nie zamierzam w najbliższym czasie nic wymieniać. Pozatym Windows 10 też jest świetny i niewiele gorszy. Dlatego zostanę przy nim.