Systemy operacyjne

Windows 11 chce ci pomóc - oto jak

przeczytasz w 2 min.

Windows 11 już niebawem otrzyma nowe funkcje, dzięki którym zwiększy się twoja produktywność i zwiększy się też bezpieczeństwo twoich danych. Docenisz to przede wszystkim w pracy.

Tak Windows 11 zwiększy twoją produktywność

Bezpieczeństwo, produktywność i współpraca – oto trzy filary, na których Microsoft zamierza budować przyszłość systemu Windows 11. Ostatnia prezentacja, podczas której zaprezentował przygotowywane nowości, pokazywała też, że Jedenastka ma być systemem dostosowanym do współczesnego, hybrydowego modelu pracy. 

Zacznijmy od produktywności i współpracy. Już wkrótce Windows 11 doczeka się nowości, które mają pozytywnie wpłynąć na jedno i drugie. W planach są między innymi: 

 • wygodne foldery tworzone bezpośrednio w menu Start
 • sugestie i karty w Eksploratorze plików
 • zintegrowany „minutnik” czasu skupienia i udoskonalona funkcja „Nie przeszkadzać”
 • rozszerzone opcje kadrowania i ostrości podczas rozmów wideo, 
 • funkcja automatycznych napisów na żywo podczas oglądania materiałów wideo 
 • oraz obsługa układów Snap (do wygodnego rozmieszczania okien) na ekranach dotykowych.

Bezpieczeństwo w Windows 11 – to jeden z priorytetów

Przejdźmy tymczasem do kwestii, która w żadnym razie nie jest mniej istotna. Chodzi o cyfrowe bezpieczeństwo. System Windows 11 od początku jest pod tym względem dużym krokiem naprzód, a niebawem zyska kolejne potężne funkcje. 

Jedną z nich jest ulepszone wykrywanie phishingu i ochrona przed nim. Chodzi o wykorzystywaną przez cyberprzestępców technikę ukierunkowanych ataków, polegającą na podszywaniu się pod inne osoby lub podmioty. Wbudowany antywirus Microsoft Defender będzie w czasie rzeczywistym identyfikował tego typu próby i w przypadku zagrożenia natychmiastowo ostrzegał użytkowników, by nie podawali swoich danych. 

Microsoft zdaje się też dostrzegać to, że łatwość zarządzania systemem Windows w przedsiębiorstwach jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Stąd też takie nowinki jak Autopatch (czyli zautomatyzowane aktualizacje w firmie) czy rozszerzone opcje konfiguracji sposobów przepływu danych do i z organizacji. 

Pojawi się również możliwość wysyłania pracownikom wiadomości, które pojawią się w formie wyskakujących okienek na ich pulpitach. Tę i wiele spośród pozostałych nowinek w akcji możesz zobaczyć na dwuminutowym materiale wideo, który znajdziesz poniżej.

Zobacz prezentację nowości w Windows 11 (wideo):

Źródło: Microsoft Blog, Windows Blog

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dzentel
  12
  a zarządzania niechcianymi aktualizacjami dalej nie ma... na kompach z 3400g co miesiąc na siłę nam "aktualizuje" sterownik grafiki do "najnowszego z 2020 roku", pomimo ręcznej instalacji whql z 2022.
  • avatar
   podkrecony
   7
   niech zaczna od paska zadan i mozliwosci ustawienia go do pionu zeby nie tracic przestrzeni w 16:9 i szerszych, a nie korpo-bzdety dla ludzi z niska organizacja pracy (czas skupienia i tryb nie przeszkadzac?) i mierna obsluga komputera (foldery w menu start i trzymanie tak plikow?)
   • avatar
    Kenjiro
    3
    Wow, foldery będą? Niemożliwe, a tak mówili, że są bez sensu w Windows 10.
    Później wprowadzą niesamowicie innowacyjną funkcję, jaką będzie przesunięcie paska zadań na górę lub na jeden z boków i to będzie szok dla użytkowników, w końcu takie ułatwienie!

    Całe szczęście, że są programy, które przywracają to wszystko, co Windows 11 (lub 10) usunął lub zepsuł.
    • avatar
     iSkuLL
     3
     Niech dalej instaluje cały pas programów jak TikTok, FB itp.
     • avatar
      Adul0
      2
      Windowsy bardzo chcą pomagać od ósemki... w utrudnianiu życia. Na siłę wciskając rozwiązania niezoptymalizowane pod desktop.
      • avatar
       baertus11
       0
       całe te "innowacje Windows 11" przypominają taniec z Użytkownikiem, któremu M$ próbuje wmówić, że desktopa obsługuje się jak smartfon. To kiedy będzie aby uruchomić prawoklik przeciągnij po ekranie z lewa do prawa? Całe te ukrywanie funkcji, obcinanie funkcjonalności i "pęd do zmian koniecznych" zaczyna chyba prowadzić do tego, że po przyjściu do pracy, zalogowaniu się "twarzą Hello" na pulpicie pod napisem "where do you want to go at work today?" będą dwa dotykowe przyciski: 1. chcesz dziś pracować , 2 nie chcesz dziś pracować.... i nic poza tym.... ekran 55 cali aby na 3/4 pomieścić "zalecane" ikonki/kafelki i reszta na aplikacje M$ z reklamami..... Idiokracja w obsłudze desktopa coraz bardziej się rozpędza.....
       • avatar
        piomiq
        0
        > Bezpieczeństwo w Windows 11 – to jeden z priorytetów
        Przestarzała architektura systemu nie jest odpowiednio zaprojektowana, np. niesławne rozszerzenia plików, po których system rozpoznaje czy to plik do uruchomienia.

        Ten system ma zgniłe podstawy, zatem łatwo atakowalne dziury będą zawsze. Ma dużo archaicznego kodu, gdzie nie dbano o względy bezpieczeństwa. Utrzymywane na siłę różne kompatybilności też robią swoje. Albo pozorne dbanie o bezpieczeństwo jak z plikami mht można uruchamiać lokalnie.
        • avatar
         piomiq
         0
         Dziękuję bardzo za taką pomoc. Może najpierw niech przemyślą obecne rozwiązania.
         Do kart w menadżerze plików przekonywali się przez KILKA LAT. Choć użytkownicy usilnie o to prosili (pierwsze miejsce na liście życzeń przez b.długi czas).

         Zaczynają działać jak Apple, i wydaje im się, ze wiedzą co użytkownik chce i potrzebuje.
         Wprowadzili kompletnie nie funkcjonalny panel z menu jak na tablet. Chyba ktoś zapomniał o przełączniku tablet/desktop przelączający na ten tryb gdy mamy laptop konwertowalny i go zamkniemy do zewnątrz - tak że ekran jest widoczny.

         Microsoft słynie z implementowania mało funkcjonalnych rozwiązań, stąd tysiące programów łatających te braki i ułatwiających życie użytkownikom.
         • avatar
          Marucins
          0
          "wygodne foldery tworzone bezpośrednio w menu Start,"

          Kiedy te osły mają to wprowadzić!?