Systemy operacyjne

Koncepcja Windows 20 zaprezentowana. Microsoft mógłby się z niej wiele nauczyć

przeczytasz w 1 min.

Windows 20 – tak nazywa się najnowsza koncepcja systemu operacyjnego przygotowana przez Kamera Kaana Avdana, którego projekty mogliście już u nas wcześniej obejrzeć, bo też zasługują na to, by je oglądać. Microsoft też mógłby je zobaczyć i wyciągnąć kilka lekcji.

W projekcie zatytułowanym Windows 20 znany na YouTubie po prostu jak Avdan designer spróbował pokazać, jak mógłby wyglądać następca systemu Windows 10. Właściwie zmiany można by określić jako kosmetyczne, ale Microsoft wykonał kawał dobrej roboty przy „Dziesiątce”, więc tak naprawdę tylko o takie detale chodzi. Podkreślmy jednak od razu jedno: te małe szczegóły mogą dawać olbrzymią zmianę. I tak jest w tym przypadku. Zresztą co tu dużo gadać – obejrzyjcie.

Windows 20 – zobacz koncepcję nowego systemu operacyjnego od Avdana:

Czego mógłby się nauczyć Microsoft z tej koncepcji? Ano przede wszystkim stylistycznej spójności. Wszystkie elementy interfejsu, przygotowane przez Avdana, reprezentują tę samą filozofię estetyczną – w przeciwieństwie do aktualnego Windows 10, w którym mieszają się nowe ikony i okna stworzone w zgodzie z wizją Fluent Design, ze starszymi, pochodzącymi z różnych etapów rozwoju „Okienek”. 

Windows 20 design

Wkrótce Windows 10 znów ma wypięknieć, ale – ponownie – zmiany będą wprowadzane stopniowo, więc brak spójności po raz kolejny może być problemem, ale zostawmy już ten temat…

Co powiedzielibyście na tak wyglądające „Okienka”?

Jakie jeszcze lekcje może wyciągnąć Microsoft? Na przykład taką, że są jeszcze miejsca, w których można oddać użytkownikom więcej swobody – szczególnie, że jest to coś, z czego gigant jest (słusznie zresztą) dumny. Mam tutaj na myśli możliwość dostosowania paska zadań do swoich preferencji.

Windows 20 Eksplorator

Kolejne zmiany, które z przyjemnością zobaczyłbym w Windows 10, to Eksplorator plików z kartami, okno Ustawień eliminujące Panel Sterowania czy odświeżone centrum akcji. Nie wiem jak wam, ale mnie bardzo się podoba wizja Avdana. Dajcie znać w komentarzach, czy wam również.

Źródło: MSPowerUser, informacja własna

Czytaj dalej o Windows 10: 

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kombajn
  13
  Robi naprawdę duże wrażenie. Tylko że.. jak patrzę na to jak programiści z MS radzą sobie z jakimikolwiek poprawkami, nowościami itp to strach pomyśleć co by się działo jakby faktycznie obecna ekipa odpowiedzialna za rozwój Windowsa miała się za to zabrać.
  • avatar
   kitamo
   10
   zmieńcie tytuł na "Koncepcja Windows 20 zaprezentowana" bo inaczej budujecie kolejny clickbaitowy temat.
   • avatar
    pococinazwa
    6
    ... zmieńcie ten tytuł
    • avatar
     levusek1992
     3
     Ogromnych zmian nie ma. Spodziewałem się większego "WOW"
     • avatar
      sparx6
      2
      można jeszcze mieć nadzieję że ktoś na podstawie tego filmiku stworzy nieoficjalną nakładkę dla windowsa z tymi rozwiązaniami jak tutaj pokazał Avdan.

      opis na YouTube:

      "Przedstawiamy Windows 20.
      Przyszłość systemu Windows.
      Zaprojektowany przez Kamer Kaan Avdan.

      Ten film jest koncepcją stworzoną w celu wizualizacji sposobu zmiany systemu Windows 10 w przyszłej aktualizacji.

      To NIE jest rzeczywiste oprogramowanie.

      Nie jestem powiązany z Microsoft.

      Microsoft potwierdza, że nie będzie systemu Windows 20. Nazwę tej koncepcji wybrano jako Windows 20, aby podkreślić ideę „Przyszłości systemu Windows 10”. Dla ciekawskich „20” oznacza rok 2020.

      Ta koncepcja została stworzona przy użyciu Adobe After Effects, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Premiere Pro i Cinema 4D. "
      • avatar
       Marucins
       2
       Mimo że nie lubię takie koncepty bo G. co wnoszą w ostateczny projekt ale... Przyznaje że wygląda to bardzo fajnie. Jest kilak "dodatków" miło przypominających czasy OSX.
       W sumie dziwie się dlaczego M$ tak usilnie trzyma się własnej wizji a nie pozwala na większa customizację wyglądu?
       • avatar
        Mar3k
        2
        Czytam" Windows 20 zaprezentowany" i myślę sobie M$ zamierza wydać kolejną odsłonę okienek. Wchodzę i czytam dalej a tu poprostu ktoś robie mnie w wała clickbaitowym tytułem! Brawo Benchmark kliknołemm.
        • avatar
         guru43
         1
         To żadna koncepcja NOWEGO Windowsa. To tylko zmiana graficzna WIN10, i to tylko w niektórych elementach. Spokojnie mogłaby to być duża aktualizacja.
         • avatar
          AndreoKomp
          1
          Moim zdaniem najważniejsza zmiana jaka powinna być wprowadzona w wyglądzie Windows 10 to przywrócenie ramek wokół okien. W Windows 7 były szklane i takie powinny być dodane. Sam cień w jasnym motywie nie wystarcza, żeby były widoczne wyraźne granice między oknami, a z czarnym motywem nie widać ich w ogóle. Moim zdaniem właśnie przez usunięcie szklanych ramek, Windows 10 nie spodobał się wizualnie bardzo wielu użytkownikom (mi również) i to trzeba w pierwszej kolejności poprawić, a później popracować nad spójnością wszystkiego, bo w tej chwili Windows 10 wygląda tak, jak by z Windows 7 została zrobiona aktualizacja do Windows 10 i coś poszło nie tak.
          • avatar
           bleblebIe
           0
           Mam lepszy.

           https://youtu.be/lR-0Q9cfBDw
           • avatar
            Sebastian Ostrowski
            0
            Szału nie ma. Kiedy Microsoft zrobi cokolwiek zbliżającego się do tego typu konceptów to pojawiają się setki artykułów o tym że "stara wersja była lepsza". Zdecydujcie się.
            • avatar
             chotnik2
             0
             No i tytuł dalej wprowadzający w błąd. Używanie tu AdBlocka za takie numery to nie tylko przyjemność, ale obowiązek.
             • avatar
              .RadziU.
              -1
              Myślałem, że MS coś zaprezentował. Piękny clickbait, brawo, pan redaktor musi być z siebie dumny.
              • avatar
               youkai20
               -2
               Mi tam wszystkie te biele i szarości kojarzą się wyłącznie ze szpetotą i kiczem rodem z lat dziewięćdziesiątych...
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Robi na mnie nieco gorsze wrażenie niż obecne okienka, które zresztą też są po prostu dizajnersko bardzo poprawne. To tu bardziej przypomina mi jakiś skin dla Linuxa.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 zostało zaprezentowane jedynie GUI. w takim Linux można sobie wybrać taki manager okien jaki się chce. jest ich na pęczki, z czego z 5 jest wiodących. w windows tradycyjnie mamy jeden jedyne słuszny w danej wersji windy. z funkcjonalnością pod spodem nie ma to wiele wspólnego, w założeniu nic.
                 • avatar
                  Bywalec2
                  0
                  Podoba mi się lecz inaczej się projektuje w edytorach graficznych a inaczej programuje. Co nie znaczy, że nie da się tego zrobić.
                  • avatar
                   SuperTurboUser
                   0
                   Kamer Kaan Avdan na głównego designera Microsoftu! Jego koncepcja jest fantastyczna!
                   • avatar
                    GRZEG9RZEK
                    0
                    kuwa jeszcze przeciesz taki nie wyszedł XD