Systemy operacyjne

Windows 7: będzie 5 przeglądarek do wyboru

przeczytasz w 1 min.

Przez długi czas Microsoft oferował systemy Windows z jedną i tylko jedną przeglądarką. Mowa, oczywiście, o autorskiej aplikacji Internet Explorer.

Internet Explorer (IE) nadal jest wiodącą przeglądarką i ma największe udziały w rynku. Te jednak nieustannie się kurczą, głównie na rzecz Firefoksa.

⇒ 20 najlepszych dodatków do Firefoksa 3.5

Przeglądarka Internet Explorer dostępna w Windows dla wielu użytkowników była i nadal jest jedyną znaną przeglądarką internetową. Osoby początkujące są przekonane, że to właśnie ten program pozwala przeglądać strony WWW i w ten sposób Microsoft tworzy "sztuczną korzyść", sprawiając że konkurencyjne przeglądarki nie mają jak rywalizować z IE. To ma się jednak zmienić przy okazji premiery Windows 7.

⇒ Jak zainstalować za darmo Windows 7 Ultimate RC

Jak wiemy, Microsoft informował już, że na terenie Europy systemy Windows 7 będą oferowane bez przeglądarki Internet Explorer. Obecnie jednak firma zmienia zdanie i przygotowała propozycję związaną z tym, co od jakiegoś czasu sugerowali twórcy Opery - wybór przeglądarki.

W systemach Windows 7 będzie dostępny wybór przeglądarek internetowych. Użytkownicy będą mogli wybrać 1 z 5 dostępnych aplikacji: Internet Explorer 8, Firefox, Opera, Safari, Chrome.

Decyzja Microsoftu w sprawie wyboru przeglądarek może się jeszcze zmienić, ponieważ dużo do powiedzenia ma tutaj także Komisja Europejska. Niemniej na razie wydaje się, że tak już zostanie.

Źródło: Inf. własna

Więcej informacji o Windows 7

Komentarze

86
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Głupota ludzka naprawdę nie ma granic...
  Przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie pobrać ulubiona przeglądarkę z sieci i używać jej zamiast IE8.. Do tej pory każdy tak robił i dobrze było... Poczytał sobie opinie na forach i podjął odpowiedni wybór, wolny wybór !
  Jeśli jakiś noob będzie pierwszy raz instalować system to i tak nie będzie miał zielonego pojęcia co to są za dziwne ikony a już na pewno, która przeglądarka lepsza. Pewnie wybierze ta która będzie domyślnie zaznaczona czyli, pewnie będzie to IE8 lol
  Zazdroszczę posady w tej komisji... Za takie pierdoły co wymyślają, czepia taką kasę... Powinni zamykać za takie coś. Lepiej zajęliby się zwalczaniem głodu i ubóstwa w krajach trzeciego świata a nie takimi bzdurami...
  Nie pojmuje...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   ja i tak bede uzywal IE8 i wale te inne cudactwa
   • avatar
    tjntjntjn
    0
    Dla mnie jak najbardziej jest to głupotą.
    Nie widzę żadnych zagrań monopolistycznych ze strony Microsoft-u.

    Windows jest ich produktem i dodają do niego co chcą i sprzedają z czym chcą. Nie zabraniają instalować innych przeglądarek na swoich okienkach. Gdyby tak robili (zabraniali by używać opery, firefox-a czy innej przeglądarki lub zrobili tak, aby w żaden sposób nie było możliwości zainstalowania ich), to dopiero by był ten ich cały monopol.


    Jak R2rr0 napisał. Też chciałbym być w tej komisij i brać za takie "bzdury" taką kasę co Oni.
    • avatar
     danieloslaw1
     0
     No przecież nie mają konkurenta to jak mają nie dawać tego czy tamtego. IE8 to ich dziecko tak jak cały Windows więć nic monopolistycznego. Ja też używam IE8!
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Widzę że koledzy biorą pod uwagę inny zakres społeczny użytkowników Internetu. Z mojego doświadczenia wynika że ci, którzy nie zostali uświadomieni lub którzy nie zaglądają na działy technologiczne portali tkwią przy IE (często jeszcze wersji 6). Jak to się objawia? Dość kuriozalnie bo zwykle pytam czemu ktoś działa na IE a on (ona) odpowiada że (cytat): "jest napisane Internet to tam wchodzę". Takie osoby nie wiedzą co to zakładki, karty, pluginy. mają napisane Internet to wchodzą. Komisja Europejska chce przeciwdziałać monopolowi wynikającemu z takiego stanu.
      • avatar
       HemaN
       0
       Rozumiem, że instalator każdej z przeglądarek będzie na płycie z Windowsem? Jeśli nie to przecież i tak trzeba będzie odpalić IE, żeby ściągnąć którąkolwiek inną przeglądarkę..... W KE zebrało się kilku członków, a przewodniczący pyta: Panowie, co by tu jeszcze spie***yć :) .
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Co do oburzen kolegów, że Komisja wtrąca się do MS.
        Takie jest prawo: jeśli firma ma pozycje dominującą to juz nie może robić wszystkiego co CHCE ze swoim produktem. Prawo to obowiązuje nie tylko w UE i nie tylko MS np.

        Rozbicie przez Urząd Antymonopolowy w 1982 r. firmy AT&T było jednym z najpoważniejszych przedsięwzięć antymonopolowych w Stanach Zjednoczonych. Kompania MUSIAŁA sprzedać konkurentom 22 regionalne firmy, z których powstało siedem niezależnych przedsiębiorstw telekomunikacyjnych.

        I to byłoby dopiero wtrącanie się w firmę gdyby Komisja nakazała aby MS odsprzedał IE innej firmie :))))
        • avatar
         tjindy
         0
         Dziwna sprawa. Faktycznie, podejrzewam że szerokie grono wybierze IE które kojarzy się od wielu lat z Internetem (i z tym walczy komisja UE). Co do wyboru czy instalek na płycie - nie ma takiej potrzeby. Wystarczy deamon który pobierze za z sieci to co chcemy i zainstaluje. W końcu cała obsługa sieci jest.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Dobra to w takim razie ja od jutra zaczyna tworzyć własna przeglądarkę nazwę ją "komarzy upust" i z dniem wydania domagam się dołączenia jej do tych wielkich 5!Jeśli tego nie zrobią to przecież to będzie zabicie konkurencji a co za tym idzie złamanie prawa ;(( Jakiż ten świat jest poje....
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Wg mnie bardzo dobry pomysł.
           • avatar
            force
            0
            Zgadzam się z autorem pierwszego postu...teraz juz wiemy do czego jest ta cała unia Europejska...

            jak kolega wyjaśnił do tej pory było dobrze bo każdy i tak instalował swoją ulubioną, a laik gówno wie o przeglądarkach...

            No ale nie na darmo mówi się że socjalizm to ustrój w którym bohatersko pokonuje się wszystkie przeszkody nieznane w innych ustrojach...no to mamy Euro Socjalizm
            • avatar
             XaRaDaS
             0
             Jak poczytałem Wasze komentarze, to normalnie jakieś zacofanie preferujecie. KE działa o prawo UE i w tym przypadku zwalczają monopol M$. W tym celu M$ musi dodać inne przeglądarki, a wybór należy już do użytkownika. Wcześniej nie miał wyboru i tak jak jeden zaznaczył, że internet to dla niektórych IE, bo nie znają się i nie wiedzą, że mają inny wybór. KE chce to zmienić i zmienia, a czy przeglądarka w danej chwili instalacji jest nieaktualna to przecież IE też będzie nieaktualna i przy odpalaniu zawsze jest komunikat o nowszej wersji.
             • avatar
              gruby86
              0
              Bardzo dobry pomysł. Każdy wybierze to co lubi, obejdzie się bez ściągania, a jak by nie było żadnej przeglądarki jak wcześniej planowano to ja się pytam jak byście ściągnęli swoją ulubioną?

              Co do przeglądarek każdy ma swoich faworytów i swoje przyzwyczajenia.
              Ja na XP używam Firefoksa 3.5.1 i chwale go za możliwość blokady reklam i skryptów, którą można konfigurować według własnych potrzeb.
              Na 7RC mam Chrome 2.xx i jedyną jej wadą jest to, że nie jest tak rozbudowana jak Firefox i nie ma dodatków blokujących, ale za to jest o niebo szybsza. Czekam teraz tylko na dodatki do niej.
              • avatar
               szawel
               0
               Fakt jest taki, że FF stał się najpopularniejszą darmową przeglądarką, do tego działająca sprawnie i z rozbudowanymi funkcjami i pluginami. Szkoda tylko, że jest wolniej rozwijana pod linuxem.
               • avatar
                michal_229
                0
                ciekawe czy laik nieznający się na przeglądarkach zainstaluje sobie system... :p
                nie wiem jak to będzie wygladalo z systemami preinstalowanymi - chociaż wątpie żeby IE tam pchali - to myślę ze większość co bardziej zaawansowanych użytkownikow od razu zainstaluje firefoksa (także u tych mniej zaawansowanych :p)
                • avatar
                 tanakov
                 0
                 Mnie dziwi jedno.... Skoro będę produkował jogurt z owocami i batonem orzechowym swojej produkcji... to komisja europejska może mi nakazać dołączać do jogurtu batony innych producentów??
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Jak by nie mogli zrobić opcji wybrania dwóch przeglądarek. Będę musiał drugą doinstalować. Głupota.
                  • avatar
                   shamoth
                   0
                   Ciekawe kiedy zamiast painta dadzą do wyboru jeszcze photoshopa, gmpa, corela itp itd...
                   • avatar
                    BarteS
                    0
                    Ludzie zrozumcie że monopolista to ten, który ma zdecydowanie największy udział na rynku, a do tego dyktuje zaporowe ceny, lub blokuje rozwój konkurencji. Nie podlegają monopolowi funkcjonalność lub wygląd produktu!!!!!
                    KE nie ma zastrzeżeń ani do ceny, ani o to że MS blokuje konkurencję. A co MS zaoferuje w swoim produkcie to tylko jego sprawa. Jak już ktoś wspomniał wcześniej, na tej samej zasadzie można oprotestować wszystkie funkcje i programy zawarte w Windows! Pomyślmy... explorator windows, kalkulator, notatnik, paint, wordpad, defragmentator windows, kopia zapasowa, czyszczenie dysku,... ,zegar systemowy, ekran logowania, GUI,... Wszystkie wymienione funkcje/ programy mają swoje bezpłatne alternatywy. I przy instalacji Windowsa za 5 lat, 59 pytań: pytanie 1: Czy wolisz program A,B,C,D czy E?; pytanie 2: Czy wolisz A,B,C,D,E czy F,.. pytanie 46: Czy wolisz A,B,... czy Z??? A instalka Windowsa będzie się znajdowała na 5 płytach Blu-ray...
                    • avatar
                     Se8a90
                     0
                     Kolejna dyskusja przeglądarkowa :D

                     Dla mnie też IE jest najwygodniejszy - nie potrzebuje dziwactw utrudniających nawigacje w www.

                     Mój prywatny ranking (chodzi o wygodę użytkowania):

                     IE8 > IE7 > FF3.x > FF2.x > Opera > Safari > Chrome > IE6

                     Wiem że jestem dziwny ale mając IE 8 który działa doskonale
                     (przydało by się w nim tylko sprawdzanie pisowni jak w FF a managera ściagania używam jako osobnego programu) nie mam potrzeby przechodzić na FF czy inne dziwactwa.

                     To tak jakby wszyscy mówili że wygodniej się prowadzi samochód kierując kierownica nogami a sprzęgło i gaz dłońmi i żebym się temu przyporządkowywał :D ^^

                     Dla mnie w tych przeglądarkach nie ma nic potrzebnego a tylko utrudnia codzienność na stronach www, jestem leniem ale IE 8 (7 niemal też) daje mi wszystko co potrzebuję więc po co się męczyć racjonalnie myśląc.

                     Swoją drogą..... śmierć IE 6 xD :D
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      i co - pierwsza rzecza, ktora zrobisz po instalacji systemu i wyborze przegladarki bedzie .....AKTUALIZACJA PRZEGLADARKI :D
                      hahaha zenada - przeciez nowe wersje opery/firefoxa czy innych chrome'ow wychodza doslownie co 5 minut....zenada


                      wstyd dla KE i wstyd dla Europy za takich wlodazy !
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Mówicie że MS ze swoim IE jest monopolista i blokuje rozwój innych mniejszych firm... To kompletna bzdura!
                       A debile w KE chcą nakazać a raczej zaprzestać monopolu jednego producenta. Przecież ten producent nie nakazuje używania IE8 i Windowsa!
                       Problem w tym, że ludzie a raczej społeczeństwo jest ciemne !! Tak panuje swoiste zacofanie!!
                       Jak ktoś to już wcześniej napisał przeciętny Kowalski jak widzi internet to klika w ikone a karty dodatki inne rozszerzenia są dla niego zupełnie obce, bo nie wie do czego to służy. Wiec jak może wiedzieć co to są inne przeglądarki i co oferują lepszego niż IE8. ?? Powinni zrobić kampanie reklamowa a jeszcze lepiej gdyby nakazali uczyć tego w szkołach!!
                       Gdy ja chodziłem to jeszcze nie było komputerów,gdy poszedłem na informatykę nikt nic nigdy nie wspomniał że poza IE jest coś innego. Linux był chyba tylko z nazwy wymieniony.
                       wiec brak edukacji i rozpowszechniona ciemnota sprawiają że ludzie bezmyślnie wybierają coś co jest znane.
                       Ktoś kto jest choć niewielkim indywidualista i lubi mieć coś dostosowane do swoich upodobań, wybierze każda inną przeglądarkę niż IE8 bo wie czego chce.
                       Taki nakaz ze strony KE jest śmieszny i idiotyczny powinni edukować ludzi a nie dawać wybór z którego połowa społeczeństwa nie ma zielonego pojęcia o co chodzi i co im to daje...
                       Te posty powinny trafiać bezpośrednio do KE żeby wiedzieli jakie pośmiewisko z siebie debile robią. Pewnie sami na swoich łapkach używają IE8 bo nie wiedza jak zmienić na inną lepszą!
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        no przynajmniej będzie wybór - chociaż i tak każdy mógł sobie sam zainstalowac co chciał :/
                        • avatar
                         tanakov
                         0
                         A kto zajmuje sie tą sprawą? może by wystosować stosowne pismo... Wykazujące nasz stosunek do stosunku KE ;]
                         • avatar
                          GLI75
                          0
                          Ludzka pamięć jest zawodna. Manipulacja informacjami wszechobecna. Wolność nierozumiana, a głupota powszechna.

                          Czepiliście się tej KE zapominając/nie wiedząc, że to twórcy Opery domagali się "możliwości wyboru" na co MS zasugerował "całkowity brak" IE (wbrew wcześniejszym propozycjom KE).

                          Czy zdajecie sobie sprawę na czym tak naprawdę polega monopol MS? Bynajmniej nie na ilości komputerów, na których jest PREINSTALOWANY system operacyjny Windows. Monopol polega na UNIEMOŻLIWIANIU (a w najlepszym razie: UTRUDNIANIU) działania oprogramowania firm trzecich. Dlaczego? Dlatego, że IE jest ZINTEGROWANY z Windowsem! Nie można całkowicie usunąć "silnika" przeglądarki MS z systemu. Nie można go zastąpić np. silnikiem Gecko od Mozilli (on napędza m.in. Firefoksa).

                          Korzystacie z GG, Tlen Komunikatora, jakichś innych programów, które (mniej lub bardziej jawnie) korzystają z Internetu? A zadajecie sobie sprawę, że te aplikacje wykorzystuję silnik IE? Czy jesteście świadomi, że błąd/usterka/luka w IE jednocześnie może zagrażać bezpieczeństwu wielu innych programu pomimo, że nie nazywa się ich "przeglądarkami internetowymi"? Tu jest problem, a nie w "wolności wyboru okna do przeglądania Internetu".

                          Patrząc na obecną propozycję, ja wybiorę IE... aby zainstalować SeaMonkey!
                          • avatar
                           Qpers
                           0
                           Nie używam IE, bo moim zdaniem ta przeglądarka jest zwyczajnie beznadziejna, uciążliwa, niewygodna i powolna (jak np. Vista w porównaniu z XP, czy Nero 9 w porównaniu z Nero 7 :) ), ale uważam, że KE trochę przesadziła. MS tworzy ten system operacyjny i ma prawo do zawierania w nim, co mu się podoba (o ile nie zawiera to treści zakazanych przez ustawy międzynarodowe).

                           Dlaczego każą MS pozbawiać ich system jednego z DARMOWYCH dodatków, które wpływają na atrakcyjność ich systemu? Dlaczego MS ma być zmuszany do promowania swojej konkurencji własnym kosztem?

                           Co innego, gdyby pod systemami XP nie dało się zainstalować innej przeglądarki - wtedy zrozumiałbym takie działania KE.
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Wkładamy płytkę instalacyjną win7 do napędu a tu do wyboru:
                            -Win7
                            -Debian
                            -Ubuntu
                            -Mandriva
                            -(coś z unix'a)...
                            • avatar
                             0
                             Wydaję mi się, że to świetny pomysł :) A Ci, co narzekają narzekają chyba tylko dlatego, żeby szukać dziury w całym ;) Komu to przeszkadza? Chyba wszystkich satysfakcjonowało by takie rozwiązanie?