Systemy operacyjne

Windows 7 bez poczty e-mail

przeczytasz w 2 min.

W najnowszym systemie operacyjnym zabraknie klienta poczty e-mail czy też narzędzi do edytowania multimediów. Niektóre aplikacje trzeba będzie pobrać z internetu.

Microsoft oficjalnie potwierdził to, o czym wielu beta-testerów pisało na swoich blogach od dłuższego czasu. W Windows 7 zabraknie wielu popularnych aplikacji, które dotychczas (również w Viście) były domyślnie zintegrowane z systemem. O jakich narzędziach mowa? Zabraknie przede wszystkim poczty Windows Mail, jak i programów Windows Movie Maker i Windows Photo Gallery.

Gigant z Redmond nie zamierza jednak całkowicie rezygnować z tych narzędzi. Użytkownik po instalacji Windows 7 zamiast – dla przykładu – poczty e-mail znajdzie odnośnik WWW, który pozwoli na samodzielną instalację, wykorzystując do tego celu usługę Windows Live. Warto wspomnieć, że w podobny sposób potraktowany został komunikator Windows Live Messenger w obecnie dostępnej Viście. Tego rodzaju odnośników w Windows 7 będzie po prostu więcej.

Z jednej strony wydaje się to dobrym posunięciem, ale trzeba przyznać, że Microsoft ma na celu nie tylko troskę o swoich użytkowników. Za tego typu posunięciem przemawia z pewnością fakt, że nie będziemy musieli instalować programów z jakich i tak nie mamy zamiaru korzystać (np. zamiast Windows Mail używamy klienta Mozilli).

Dla koncernu z Redmond ma to jednak więcej plusów. Po pierwsze będzie to mocny argument w przypadku ewentualnych oskarżeń o to, że Microsoft jest monopolistą. Po drugie, twórca Windows zmusi wielu użytkowników do korzystania z usługi Windows Live. A Live to rozwiązanie, które Microsoft chce usilnie rozwijać i zależy mu na odniesieniu wielkiego sukcesu. Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź jest prosta. Koncern bez wątpienia ma pozycję dominującą, jeśli chodzi o oprogramowanie komputerowe, ponieważ ok. 90 proc. posiadaczy pecetów korzysta z systemów Windows. Microsoft nie ma się za to czym pochwalić w internecie – użytkownicy chętniej sięgają po usługi Google i innych producentów. Wystarczy spojrzeć na kilka narzędzi Microsoftu: w Polsce z komunikatora Windows Messenger korzysta tylko ponad 1 proc. użytkowników, podobnie jest w przypadku poczty Hotmail, serwisu MSN.com czy serwisu społecznościowego Spaces.

Dlatego firmie bardzo zależy na sukcesie w internecie i Windows Live ma to zapewnić. Przypomnę jeszcze, że Windows Live to zestaw oprogramowania oraz usług, który składa się m.in. z katalogu zdjęć, wirtualnego dysku, komunikatora i klienta poczty e-mail.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  I mnie się to bardzo podoba!! Po co mi programy których i tak nie używam :> ?? Brawo MS daje wolną rękę użytkownikowi w wyborze klienta poczty :D coś niesamowitego :P Jeszcze przydało by się takie posunięcie z IE i WMP ^_^
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   No i dobrze, ze nie ma tego klienta poczty, bo i tak prawie nikt tego nie uzywa :D IE nie zostanie usunięty, bo Ms cały czas próbuje przekonać urzytkowników Windowsa by używali tej przegladarki.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    windows messenger to była pierwsza rzecz, którą usuwałem z systemu, po drugie zmieniałem mase ustawień w kliencie poczty, nawet jak instalowałem innego, na wszelki wypadek, żeby w przyszłości użytkownik nie miał problemów, poczta z hotmaila zablokowana na poziomie serwera, podobnie zresztą jak yahoo i inne podobne, stronę www.msn.com od razu usuwałem z ulubionych i domyślnych .... teraz tego wszystkiego nie muszę robić, a z windows live w życiu nie skorzystałem i prawdopodobnie nie skorzystam, staram się "dywersyfikować" dostawców usług - microsoft windows, wyszukiwarka google, poczta home.pl, przeglądarka mozilla, komunikator GG (v.8), ze skype nie korzystam