Komputery

Windows 8: dodano obsługę ISO i hub społecznościowy

przeczytasz w 2 min.

W przyszłym tygodniu w dniach 13-16 września odbędzie się konferencja Build Windows, która prawdopodobnie będzie poświęcona głównie systemowi „Windows 8” i Internet Explorerowi 10. Microsoft przekaże nam kolejne nowości dotyczące następcy Windows 7.

Logo Windows 8

Wielu z nas korzysta z wirtualnych napędów, do tej pory było trzeba szukać odpowiednie programy do ich tworzenia w intrenecie. Zmieni się to wraz z premierą systemu „Windows 8”, ponieważ będzie on miał wbudowaną obsługę obrazów ISO oraz VHD (Virtual Hard Disk) z poziomu Eksploratora Windows.

Podczas otwieranie obrazu ISO zostanie automatycznie stworzony wirtualny napęd, aby go odmontować wystarczy kliknąć przycisk „Wysuń”. W przypadku VHD sprawa działania wygląda podobnie. Tylko, że tworzymy wirtualną partycję, na której możemy modyfikować pliki.

Montowanie obrazu w Windows 8
Montowanie obrazu ISO w "Windows 8" 
 

Drugą nowością jest interfejs Eksploratora Windows, będzie on teraz posiadał wstążkę, znaną już dobrze z pakietu Microsoft Office. O wstążkowym Eksploratorze Windows, co prawda wiadomo było już wcześniej, ale dopiero niedawno Microsoft omówił jak będzie ona dokładnie wyglądać.

Wstążka będzie podzielona na kategorie: Narzędzia główne, Współdzielenie plików, Widok oraz kilka innych w zależności od tego, co aktualnie będziemy robić i na jakich plikach. Przykładowo klikając na zdjęcie pokaże się dodatkowa karta, dzięki której będziemy mogli zmienić nasycenie barw czy też balans bieli. Do każdej funkcji znajdującej się na wstążce, a jest ich ponad 200 są przypisane skróty klawiaturowe. Będzie możliwość dostosowania wstążki do własnych potrzeb, a jeśli komuś nie przypadnie ona do gustu, to będzie on mógł ją wyłączyć.
 

Eksplorator Windows 8
Nowy wstążkowy interfejs Eksploratora "Windows 8" 

 
W dzisiejszych czasach bardzo ważną rolę odgrywają serwisy społecznościowe, a część z nas jest zarejestrowana przynajmniej na kilku z nich. Microsoft postanowił wkroczyć i w tą strefę. Trzecią nowością jest program Socialite, służy on do obsługi serwisów społecznościowych. Tę informację odkrył Long Zheng, zauważył on, że pracownicy giganta z Redmond publikują posty na Facebooku z wykorzystaniem programu o nazwie Socialite.
 

Socialite
Socialite w "Windows 8" 

 

Więcej o firmie Microsoft i jej produktach:

Źródło: blogs.msdn, istartedsomething

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Microsoft to bardzo innowacyjna firma :) Trzeba czekać kilka (naście?) lat, żeby wprowadzili takie pierdoły jak obsługa obrazów ISO.
  • avatar
   marko22
   0
   Pożyjemy, zobaczymy. W ogólnym użytkowaniu drażnią naprawdę drobnostki. Dlaczego dalej nie ma pauzy w oknie kopiowania/przenoszenia. Dlaczego nie można dowolnie zmieniać rozmiaru okien (tu - opcje folderów). Dlaczego otwarcie okna usług nie przywraca poprzednio ustawionych szerokości kolumn. Można szukać i szukać....a przecież to są drobnostki, które można wyeliminować, jeśli się chce. Nic tak nie denerwuje, jak najprostsze sprawy.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ale programu do kontroli temperatury i tak nie ma :(
    • avatar
     justbizun
     0
     Windows 8 - dodano funcjonalność darmowego programu ważącego 1,5MB! Ponadto interface został wzbogacony o zajmujące 20% okna wstążki, z których nigdy nie skorzystam! Wersja home premium - bez możliwości montowania ISO i zmiany motywów systemowych będzie kosztowała 399,-
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      W Windows nie ma funkcjonalności X - "Co za opóźniony system, do wszystkiego trzeba instalować zewnętrzne programy!"
      Do Windows zostaje wprowadzona funkcjonalność X - "W linuxie jest to od 1768 roku, co za opóźniony system!"
      Czyli tak źle i tak niedobrze, a marudzenie na Windowsa (zwłaszcza na następnego, którego jeszcze nikt nie miał w rękach) dalej jest na topie :P
      • avatar
       webmaniack
       0
       niech wprowadzają innowacje, dla każdego z nas jest to na rękę. Wcześniej czy później, skorzystamy (poza użytkownikami innych systemów). Ja jednak czekam na funkcję której nie wprowadzą, mianowicie obsługa JEDNEGO komputera przez kilka osób na raz. Praktycznie mówiąc, kilka kursorów, które nie tak jak dostępne programy muszą wszystko robić "po kolei", tylko, żeby dało się na raz klikać w różne rzeczy itp. podczas projektowania graficznego to by było coś. Może nie jest to sprawa, której użyłby przeciętny kowalski, ale w pakiecie professional powinno coś takiego w końcu być.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Pauza w oknie kopiowania jest zarezerwowana dla Windows 9. :P
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Nie uważacie że te wstążki dość dużo miejsca zajmują? Większość z nas mimo wszystko ma monitory 16:9. Te wstążki się przydadzą tylko w przypadku urządzeń z dotykowym ekranem. Do normalnego desktopa/laptopa menu kontekstowe pod prawym przyciskiem lepiej się sprawdzi.
         • avatar
          wstrzasmen
          0
          ale pierdoły - Ballmer, a jak kupiliście SyS Internals to może wrzucicie standardowo w Windows8 ichniego Task Managera a nie to standardowe gówno które nie potrafi zabić co drugiego procesu bo nie ma uprawenień SYSTEM?

          Straszna kicha będzie z tego Windows8 skoro takie fajanse jak zmieniony nieco wygląd Exploratora i takie różne bzdety są prezentowane.

          Następną rzeczą jest to że zupełnie nie wiem jak Explorator w takim kształcie będzie do obsłużenia w tym nowym niby interfejsie dotykowym dla tabletów (co mi akurat pasuje bo ja wolę te stare rozwiązania).

          Szkoda tylko że jak czuć między wierszami w artykule o następcy NTFS można zapomnieć.
          • avatar
           scooby
           0
           O bzdetach to potraficie napisac natomiast o bardzo kontrowersyjnych zmianach w W8 juz niezbyt?
           O wprowadzeniu bootowania UEFI a co za tym idzie zblizeniu idei kontroli bootowania do tego ktory jest w konsolach.
           Tutaj jest troszke wiecej na ten temat: http://www.h-online.com/security/news/item/Windows-8-to-include-secure-boot-using-UEFI-2-3-1-1335246.html
           aczkolwiek przedstawione bardziej jako system bezpieczenstwa.
           Intel juz od jakiegos czasu wrzuca swojego trojana EFI... teraz dolacza do niego M$ - zapowiada sie wysmienicie.