Systemy operacyjne

Windows może w przyszłości przejść na zasady open source

przeczytasz w 1 min.

Na tę chwilę brzmi to jak coś zupełnie niemożliwego, ale kto wie co przyniesie przyszłość.

Windows open source

Chyba mało kto zaprzeczy temu, iż Microsoft podejmuje ostatnio sporo działań nieco odmieniających wizerunek firmy. Satya Nadella zaskoczył pozytywnie już kilkoma decyzjami, ale zanosi się na to, że największa rewolucja dopiero nadchodzi. Wyobrażacie sobie system Windows na zasadach open source?

Na tę chwilę brzmi to jak coś zupełnie niemożliwego, zwłaszcza, że w każdym kwartale na konto producenta wpływa kilka milionów dolarów z tytułu sprzedaży licencji na oprogramowanie, w tym również i Windows rzecz jasna. Skąd zatem takie pomysły?

Nie są one wyssane z palca, ponieważ wyraźnie zasugerował to podczas konferencji ChefConf 2015 Mark Russinovich, CTO Microsoft Azure. Stwierdził on, iż rynek zmienia się na tyle mocno, że to co sprawdzało się kilka lat temu obecnie jest coraz trudniejsze do zrealizowania. Dotychczasowa dystrybucja systemu Windows przestaje się podobno sprawdzać, a rosnąca popularność oprogramowania open source raczej nie zmaleje.

Mark Russinovich

"To nowy Microsoft" - dodaje Mark Russinovich. To, że Windows może w przyszłości przejść na zasady open source jest jego zdaniem "zdecydowanie możliwe", chociaż nie stanie się to zapewne w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a raczej lat. Na przykład pokazywany jest mobilny Google Android, który zdecydowanie zdominował rynek smartfonów i tabletów.

Zapewne nie wiązałoby się to ze znacznym spadkiem dochodów, ponieważ Microsoft i tak mógłby na swoim systemie zarabiać, tyle tylko, że nieco innymi drogami. Mimo tego rewelacje te i tak dla większości osób wydają się brzmieć niewiarygodnie. Dla was również?

Źródło: pcgamer, betanews

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  COD418
  7
  Ciekawe jak by mieli wtedy zarabiać, bo jeśli na reklamach pojawiających się w systemie to nigdy takiego systemu nie zainstaluję.
  • avatar
   Detrioux
   3
   Hm. W sumie miało by to sens. I tak mają kupe $$$ ze sprzedaży telefonów czy licencji serverowych. Mam tylko nadzieje ze nie zrobi się z tego chłam.
   • avatar
    NewUnnamedUser
    0
    Już widzę te wszędobylskie reklamy i okrojoną funkcjonalność. To się rozegra na prostej zasadzie: żeby wejść w panel sterowania, (zaawansowane opcje) wykup dostęp. Żeby użyć notatnika, wykup dostęp, żeby użyć zaawansowanego odtwarzacza plików multimedialnych "media player", wykup dostęp, lub kup roczną licencję na wersję pro za jedyne 20 euro miesięcznie... w zamian dostaniesz mniej okrojoną wersje systemu, bez nachalnych reklam i dodatkowo dostaniesz do wykorzystania 5 zł na śmieciowe aplikacje w sklepie.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     Tak, tak chyba w marzeniach :) Co oni ludziom kit wciskają?? Prima aprilis już było.
     • avatar
      Konto usunięte
      -3
      Taaaa, Zrobią bazę OS, a wszystko w abonamencie - od sterowników, poprzez dx, aż do środowiska graficznego...
      • avatar
       Q'bot
       0
       Skoro już zarabiają więcej na opłatach licencyjnych pobieranych od każdego urządzenia z jądrojadem, to czemu nie rozdawać Win x86 tam samo jak rozdają WP za free...
       • avatar
        mgkiler
        0
        No chyba, żeby to było tak, że kod źrodłowy otwarty, ale aby móc legalnie używać i tak musisz wykupić licencje.

        Tyle, że to już nie było by na licencji open source. A jedynie w sensie, ze sam kod otwarty, a dalej sprzedaż po staremu.
        • avatar
         stalkerpl
         0
         zygam juz ta informacją
         • avatar
          kitamo
          0
          Dyskusje na temat "a jak beda zarabiac"
          A na samej sprzedazy systemu i tak praktycznie nie zarabiaja :D
          Sam system to kwestia istnienia na rynku a zarobic mozna na uslugach a nie na samym systemie.
          • avatar
           jkbrenna
           0
           napewno tylko wersja Windows 10 Home Starter , ktore bedzie slabo chodzila, jak to z wersja 7 jest...
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Bill wracaj !!! bo dzieją się dziwne rzeczy z Windowsem 8-(O)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             To wygląda na miotanie się. Irytuje ich android i nie wiedzą co z tym zrobić.
             • avatar
              digitmaster
              0
              Problem jest nie w tym żeby zarobić na sprzedaży produktu, a usług dodatkowych do niego. M$ powinien wypracować strategię wypuszczania dobrych jakościowo usług powiązanych z systemem, które praktycznie sprzedawałyby się same. Główny dochód Apple pochodzi nie ze sprzedaży sprzętu, a usług powiązanych. iTunes jest kurą znoszącą złote jajka i stanowi bardzo duży procent dochodów firmy.
              • avatar
               shoken
               0
               Przewaga Windowsa na innymi OS jest taka ze Windows dziala lepiej i szybciej.Wystarczy zrobic taki eksperyment medytowac przez 10 min w pozycji kwiatu lotosu albo uzywac przez 10 min windowsa.I ktore 10 min jest szybsze ? no 10 min z windowsa a to oznacza ze windows jest najlepszy i najszybszy.
               • avatar
                shoken
                0
                I wogóle czas tak szybko leci na windowsie że czasem myśle że za szybko.Ide sobie na komputer jest 9 rano posiedze chwile patrze jest 21.Pytam sie ktory to dzisiaj jest dzien czy sobota czy niedziele a tu juz sroda.Masakra normalnie chyba nic nie jest szybsze od windowsa.