Wydarzenia

To już koniec wsparcia dla Windows XP

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
60 komentarzy Dyskutuj z nami

Microsoft oficjalnie porzuca 12-letni system.

Windows XP koniec idylla

Stało się. Dziś 8 kwietnia – ostatni dzień wsparcia technicznego firmy Microsoft dla systemu Windows XP. Gigant z Redmond już 2007 roku ostrzegał, że to nadejdzie, a w ciągu ostatnich miesięcy niejednokrotnie nam o tym przypominał. Dzisiaj, po przeszło 12 latach od oficjalnej premiery system operacyjny został pozbawiony cyklu aktualizacji.

System operacyjny Windows XP zadebiutował na rynku w sierpniu 2001 roku. Choć od tego czasu pojawiło się wiele nowszych edycji, dwunastolatek wciąż zainstalowany jest na ponad 27 proc. wszystkich komputerów na świecie, co czyni go jednym z najpopularniejszych OS’ów. Microsoft chcąc jednak móc się rozwijać i zachęcając do zainstalowania najnowszego dzieła – Windows 8.1 – postanowił o zakończeniu wsparcia technicznego.

Co data 8 kwietnia oznacza dla osób wciąż korzystających z Windows XP? Według Microsoftu i specjalistów – spore zagrożenie. System nie będzie już bowiem aktualizowany, co z kolei przełoży się na brak bieżącego łatania nowo wykrytych luk. Czy powinni oni więc pomyśleć o zmianie systemu? Zdecydowanie tak.

W gorszej sytuacji są przedsiębiorstwa i organizacje. Wymiana systemu na sporej liczbie komputerów i tym samym zainstalowanego na nich oprogramowania to zawsze duży kłopot. Firma Microsoft pomyślała jednak i o nich, czego wynikiem jest możliwość przedłużenia wsparcia – tyle tylko, że już płatnego. Z tego rozwiązania skorzystał Rząd Wielkiej Brytanii – za 9 milionów dolarów otrzymali oni roczne wsparcie dla systemu Widnows XP oraz pakietów Office 2003 i Exchange 2003.

Windows XP udział ruch sieciowy 03.2014 Gemius SA
Infografika, która ilustruje popularność różnych systemów. Dane zebrano na podstawie analizy ruchu sieciowego przez Gemius SA w marcu 2014. Jak widać Windows XP nadal cieszy się dużą popularnością. Dlatego zakończenie wsparcia, zdaniem ekspertów z Akademii Leona Koźmińskiego, stanowi problem nie tylko dla operatorów bankomatów czy info-kiosków, ale również dla zwykłych użytkowników.

Źródło: VR-Zone

Komentarze

60
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  botkiller
  Kurde ,a już miałem oryginalny kupić. W końcu dozbierałem :P
  37
 • avatar
  sadys
  xp zasluzyl na emeryture ale zeby przez 12 lat nie zalatac systemu... troche wstyd :-)
  34
 • avatar
  Hecarim
  Staruszek XP może już iść na emeryturę. Całkiem niezwykłe że trzymał się przez tyle czasu.
 • avatar
  Lubiem placki
  Chcę taką tapetę!
 • avatar
  Dodaliśmy jeszcze infografikę.
 • avatar
  mjwhite
  "brak bieżącego łatania nowo wykrytych luk"

  Myślałem że te 12 lat wystarczyło na wykrycie już WSZYSTKICH luk!
 • avatar
  mgkiler
  Ja się zastanawiam. Kiedy ludzie porzucali Windows 95, potem Windows 98 - jakoś nie było takiego sentymentu jak teraz do XP.

  Dlaczego tak strasznie ludzie narzekają na koniec wsparcia dla XP, a jakoś nie było tego problemu z Windows 95, czy 98.

  O co chodzi?

  A przecież też były firmy, które miały Windows 95 i nie było aż takiego marudzenia, że muszą przejść np na XP, jak dziś z przejściem XP na 7, czy 8.
 • avatar
  scoobydoo19911
  Windows XP był dobrym systemem tego ukryć się nie da. Trzeba się jednak pogodzić z faktem że jego czas dobiegł końca. W dobie współczesnych procesorów był takim trochę 5 kołem u wozu nie pozwalając na wykorzystanie instrukcji 64-bit (XP 64 pomijam bo ten system został porzucony dawno temu), czy też nie potrafił korzystać z większej ilości pamięci operacyjnej niż 4 GB(sam nigdy się w to nie bawiłem ale podobno idzie zmusić system do tego). Może gdyby MS doinwestował swego czasu we wspomnianego wcześniej XP 64 teraz by to trochę inaczej wyglądało.
 • avatar
  Hello
  Do 2019 łatane będą XP'ki z bankomatów i systemów sprzedaży....
  Trzeba będzie tylko po "custom" patche się schylić.
 • avatar
  eryk1310
  oj pamietam czasy XP piekna sprawa :) bardzo dobrze wspominam system :)
  teraz 7 trzyma tylko poziom :)
 • avatar
  mutissj
  Zrób ktoś DX11 pod Windows XP i nikt nie kupi 7/8 :[!
 • avatar
  1Kaktus1
  [*]
 • avatar
  SuperDragons
  kiedyś to był super system
  -1
 • avatar
  PL_SBX
  Tak chwalicie viste... Mam kolegę który ma viste na 2 komputerach ORYGINALNĄ z najnowszymi aktualizacjami i ciągle mu się coś zwiesza lub czegoś nie może włączyć gdy mi na xp działa idealnie.
  Każdy ma inne przeżycia i potrzeby od systemu.
  Chcecie aktualizacje i bezpieczeństwo? Proszę bardzo używajcie linuxa. Najbezpieczniejszy system jaki istnieje.
  A XP jest dalej używany i będzie używany na starszych/słabych komputerach. A jak ktoś ma blue screeny to tylko i włącznie z winy użytkownika lub uszkodzonego komputera.
  -1
 • avatar
  DustEater
  że tak powiem stają tym, aż głowa boli xD

  od czego są inni developerzy o z ich modyfikacjami systemu, a zazwyczaj oryginalny klucz działał mi kiedyś z np wersjami od MX.
  -3
 • avatar
  celorum
  Koniec łatania nie ma znaczenia. Pełno osób go używa i będzie używać, bo nie jest tak okaleczony i zasobożerny jak Visty 6,7,8. Owe "nowoczesne" systemy nie potrafią nawet obliczyć silni (buffer underun), czy utworzyć skrótu hdd w pasku narzędzi. Nie potrafią zainstalować się na facie, czy instalować się z hdd, ale za to zajmują 10 razy tyle miejsca i dwa razy więcej ramu. Co najgorsze wolniej działają na nich gry w zestawie Geforce i dwurdzeniowe cpu. Ja dziękuje za taką "nowoczesność". Niech Microsoft zrobi porządny system bez tych kalectw, to każdy chętnie pożegna xp.
  -5
 • avatar
  corwin999
  Alleluja, w końcu :)
  -11
 • avatar
  PrezesASR
  nie wiem co wszyscy widza w tym XP-ku
  z wszystkich systemów MS jakie miałem (od 98 do W8)
  XP wspominam najgorzej
  -20
 • avatar
  Logox
  No i zamknęła się jedna z kart w historii PC. Windows XP był prawdziwą rewolucją na rynku. Szkoda. Łezka się w oku kręci...
 • avatar
  znik70
  MS nie dał w zamian lekkiego systemu, do instalacji na słabszym sprzęcie. windows7 starter niestety żre zasoby. tego nie było w edycjach MSDOS. stary komp z MSDOS 3.10, spokojnie przyjmował dużo nowszego MSDOS 6.20. w przypadku windowsów tego nie ma. na odchodne wypuściliby też łaskawie SP4. Wiem. Nie zrobią tego, są zbyt pazerni.
 • avatar
  aMateusz
  Zdecydowanie najlepszy system z pod litery W. Żegnaj ;_;
 • avatar
  HotShot97
  Kopie pirackie są również brane pod uwagę? Tak tylko sugeruję, że z xp korzysta jeszcze jakieś +10% do każdego kraju :)
 • avatar
  mutissj
  do 2020 roku jeszcze będziecie nie raz słyszeć o XP =]
 • avatar
  znik70
  coś się aktualizacje w XP zwaliły.