Nauka

Naukowcy twierdzą, że toaleta i deszcz mogą zasilić Twój dom

przeczytasz w 1 min.

Spuść wodę, a nastanie jasność.

woda muszla

Naukowcy z Korei Południowej znaleźli sposób na wykorzystanie energii ze spuszczania wody w toalecie do generowania energii elektrycznej. Technicznie rzecz ujmując rozwiązanie może wykorzystywać deszcz, fale oceanu, prądy rzeczne czy wodospady. Jednak sami zobaczcie jak to brzmi, kiedy uświadomimy sobie, że energia mechaniczna z wody płynącej w muszli klozetowej może posłużyć do zasilania domu.

Badacze szukali nowych sposobów na wykorzystanie energii wodnej, kiedy zorientowali się, że dielektryczne materiały włożone do wody mogą przyczynić się do powstawania ładunku elektrycznego. Naukowcy z Seoul National University i Korea Electronics Technology Institute przystosowali więc transduktor do zamiany energii mechanicznej z ruchu wody na energię elektryczną.

Na umieszczonym poniżej filmiku możemy zobaczyć różne sytuacje, w których przepływ wody wykorzystywany jest do zasilania i zapalania zielonej diody LED. Zobaczcie zresztą sami:

Zespół ma nadzieję, że ich prace badawcze doczekają się praktycznej realizacji. Według nich na wykorzystaniu tej technologii ludzie będą mogli sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jako że elektrody są elastyczne i przezroczyste – nic nie stoi na przeszkodzie, by montować je w muszli klozetowej, jak również umieszczać na oknach czy dachach.

A swoją drogą pamiętacie Toilet 2.0? To pomysł fundacji Billa Gatesa, zgodnie z którym cała koncepcja toalety miałaby ulec zmianie. Po co? A no po to, by zwiększyć higienę i dostępność - przede wszystkim w krajach Trzeciego Świata. Zredefiniowana toaleta miałaby też być w użytkowaniu i nie wymagać podłączenia do kanalizacji. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Toilet 2.0: Bill Gates wymyśli toaletę na nowo.

Źródło: SlashGear

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fugens
  4
  Jak bym widział bezużyteczną.
  • avatar
   Balrogos
   4
   Ja proponuje rampe na kupe :) z wysoka jak walniemy placka dzieki sile grawitacji powinnismy uzyskac malego brazowego kopa energii ;)
   • avatar
    wirher
    3
    Koszt produkcji będzie większy od wartości zyskiwanej energii. I to o jakieś miliony razy.
    • avatar
     PACIK19
     2
     Już myślałem, że z Korei Północnej xD
     • avatar
      Logox
      2
      Od teraz nasza toaleta będzie świecić po spuszczeniu wody :D

      A teraz na serio. Zobaczymy jak to się rozwinie, bo pomysł wydaje się świetny.
      • avatar
       jkbrenna
       -1
       to nie jest nic nowego, uryna to amoniak...ale zeby dom zasilic, to chyba przesada, nie potrafimy zwierzece odchody wykorzystac, a co dopiero ludzkie...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A co z wykorzystaniem energii kinetycznej kropel deszczu?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         każdy pomysł, który bazuje na wykorzystywaniu energii odnawialne to krok naprzód, który popieram. byłoby jeszcze lepiej, gdyby te pomysły udawało się wdrażać. pomyślmy ile energii można by odzyskać wykorzystując takie rozwiązanie w intensywnie użytkowanej toalecie publicznej, np. w centrum handlowym