Gry

Wolfenstein: The Old Blood - wszystko, co musisz wiedzieć

przeczytasz w 3 min.

Krótkie spojrzenie na fabułę i rozgrywkę, wymagania sprzętowe i szczegóły na temat dostępności nowego Wolfensteina.

Wolfenstein: The Old Blood walka

Wolfenstein: The New Order jest grą co najmniej dobrą. Nie dziwi więc fakt, że wiadomość o tym, że powstaje samodzielny dodatek zatytułowany The Old Blood, została przyjęta bardzo pozytywnie. Do jego premiery pozostał już tylko tydzień, najwyższy czas zatem aby przyjrzeć się temu, czego w ogóle możemy się po nim spodziewać. 

W Wolfenstein: The Old Blood gracze zostaną przeniesieni do roku 1946. Będziemy zatem mieli okazję, by dowiedzieć się, co wydarzyło się przed zdarzeniami opowiedzianymi w The New Order. Znacznie młodszy B.J. Blazkowicz odkryje tajemnicę zamku Wolfenstein. – „Niezależnie od tego czy grałeś w Return to Castle Wolfenstein, czy nie, na pewno to poczujesz. Kiedy zobaczysz znak WOLFENSTEIN, zrozumiesz, że odwiedzasz pomnik historii gier” – opowiadają twórcy. – „Wkrótce będziesz eksplorował ten cudowny zamek. Gdy będziesz już w środku, zastrzelisz wielu nazistów. I to będzie niesamowite”.

Fabuła i rozgrywka

Wolfenstein: The Old Blood część 1

Kampania zostanie podzielona na dwie części, po cztery rozdziały każda. W pierwszej – Rudi Jäger i legowisko wilków – B.J. Blazkowicz zmierzy się z fanatycznym naczelnikiem więzienia, którego nazwisko już znacie, podczas próby włamania się na zamek Wolfenstein. Celem jest wykradnięcie współrzędnych ośrodka generała Trupiej Główki.

W pierwszej części kampanii kluczowe będą zdolności survivalowe. Zdarzą się bowiem momenty, w których B.J. będzie całkowicie nieuzbrojony. Będziemy musieli wówczas improwizować i wykorzystywać elementy, które w normalnych warunkach po prostu byśmy ominęli. Dzięki temu mechanika rozgrywki ma nie być liniowa.

Wolfenstein: The Old Blood zamek

W The Old Blood nie zawsze będziemy strzelać do nazistów. Czasami lepiej będzie się schować i uniknąć spotkania z nimi. Nie oznacza to jednak, że zabraknie fragmentów krwawej strzelaniny – nic podobnego. Rozgrywka ma być po prostu zróżnicowana.

Wolfenstein: The Old Blood część 2

W części drugiej – Mroczne sekrety Helgi von Schabbs – poznamy natomiast opowieść o przybyciu protagonisty do miasta Wulfburg, gdzie tytułowa nazistowska archeolożka wykopuje tajemnicze artefakty, mogące uwolnić mroczną, starożytną moc.

Podczas gdy w pierwszej części kampanii zauważalne są zmiany w mechanice rozgrywki, druga zaoferować ma zupełnie nowe doświadczenie. Nie zdradzając fabuły, możemy powiedzieć, że w wiosce spotkamy nieumarłych. Zabawa z nimi będzie cechowała się nieco innymi zasadami, a poszczególni nieumarli będą się też sporo różnić między sobą. Niemniej także w drugiej części nie zabraknie ani ogromnych strzelanin, ani elementów skradankowych. 

Wolfenstein: The Old Blood nieumarli

„I to jest sedno The Old Blood. To oldschoolowa podróż w przeszłość, do tego, co sprawiło, że strzelanki są takie świetne, ale jednocześnie z wszystkimi usprawnieniami, których można się spodziewać po nowoczesnej grze” – zapowiadają twórcy.


Wymagania sprzętowe

Firma Bethesda opublikowała oficjalne wymagania sprzętowe, jakie spełnić będzie musiał nasz komputer, by gra Wolfenstein: The Old Blood ruszyła. Na szczęście nie są przesadzone. Zobaczcie zresztą sami:

Wymagania minimalne:

 • Procesor: Intel Core i5-2500, 3,3 GHz / AMD FX-8320, 3,5 GHz
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Miejsce na dysku: 38 GB
 • Grafika: 1 GB VRAM, Nvidia GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 6870

Wymagania zalecane:

 • Procesor: Intel Core i7 / AMD FX-8350
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Miejsce na dysku: 38 GB
 • Grafika: 3 GB VRAM, Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon R9 280

Wolfenstein: The Old Blood broń


Wcześniejsze pobieranie

Bethesda postanowiła umożliwić graczom pobranie gry przed premierą, tak aby mogli oni rozpocząć zabawę dokładnie w momencie jej rynkowego debiutu. Posiadacze konsoli Xbox One mogą pobierać The Old Blood już teraz, pecetowcy – od 1 maja, a gracze PlayStation 4 – od 3 maja.

Wolfenstein: The Old Blood nóż


Premiera i cena

Gra Wolfenstein: The Old Blood powstaje z myślą o komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. W cyfrowej wersji dodatek zadebiutuje już 5 maja. Zwolennicy wydań pudełkowych będą natomiast musieli poczekać dziesięć dni dłużej. W Polsce dystrybucją zajmie się firma Cenega, która poinformowała, że cena The Old Blood niezależnie od platformy wyniesie 69,99 zł.

Źródło: Bethesda Blog, Cenega

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Wolałbym zremasterowaną wersję RTCW, zwiedzanie katakumb, szczylanie do nazistów, Loperów itd. Oraz oczywiście, żeby ekran ładowania był taki sam jak RTCW, a nie jakieś animacje jak w wielu grach, ale to tylko moja opinia ;D
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   "Gdy będziesz już w środku, zastrzelisz wielu nazistów. I to będzie niesamowite”.
   Niesamowite... otwieram portfel.
   • avatar
    Pejo_
    1
    Czemu nie zrobią kampanie na kilkanaście jak nie kilkadziesiąt godzin rozgrywki, w taka gre można siedzieć godzinami.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Za dodatki nie płacę. Chyba że jest to noc kruka.
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Nie
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Wiadomo jaka długość kampani ?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Niezła optymalizacja gtx 660 vs R9 280:(
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Witam.Gra super lepsza niż podstawa mroczna tajemnicza niczym stary return to castle i oczywiscie koncówka mega czułem zę walczę z Heinrichem,szkoda że nie ma szans na wznowienie return to castle wolfenstain w nowym wydaniu to tak jak hidden and dangerus 3 ale to juz inna bajka pozdrawiam