Internet

WordPress odświeżony - co nowego?

przeczytasz w 1 min.

Choć właściwie słowo "odświeżony" to spore niedopowiedzenie. Platforma została dosłownie przebudowana.

WordPress nowy

Jedna na cztery spośród miliona najpopularniejszych stron internetowych opiera się na WordPressie. Co więcej, ponad połowa wszystkich witryn, które korzystają z jakiegokolwiek CMS-a (systemu zarządzania treścią), stawia właśnie na to rozwiązanie. To pokazuje jakim gigantem jest darmowa platforma, która jeszcze cztery lata temu mogła pochwalić się udziałem na poziomie „jedynie” 13,21 proc. WordPress więc rośnie, a wraz z tym wzrostem idą zmiany. I to zmiany na plus.

Około 400 osób zatrudnionych przez stojącą za WordPressem firmą Automattic nieustannie pracuje nad nowymi funkcjami, poprawkami czy też udogodnieniami w warstwie wizualnej. W tym tygodniu doszło jednak do prawdziwej rewolucji na tej platformie. Kod klienta został całkowicie przepisany w JavaScript i REST API (wcześniej bazował na PHP i MySQL), a przy okazji odchudzony. To przełożyć ma się na większą stabilność, ale i zwiększoną szybkość działania. Do tego to 100% open-source.

WordPress nowy urządzenia

Nowy klient WordPress (nad którym prace trwały, dodajmy, 20 miesięcy) to także zwiększona funkcjonalność. Wprowadzono między innymi obsługę wielu urządzeń, możliwość administrowania wieloma stronami jednocześnie czy też aktualizacje wyświetlane bez konieczności odświeżania. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze poprawiony interfejs użytkownika, który teraz ma być znacznie bardziej intuicyjny, jak również bardziej przejrzysty. 

Poniżej możecie obejrzeć podsumowanie w postaci wideo:

Wszystkie zmiany wprowadzone w przeglądarkowej wersji WordPressa zostały też odtworzone w aplikacji na system Mac OS X.

Źródło: WordPress, TechSpot

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Zawsze mam pompę z tych "koderów", którzy wszystko stawiają na wordpressie bo nie chce im się samemu robić CMSa a później płacz bo strona hacknięta przez dzieci.
  • avatar
   Kenjiro
   0
   Że przepraszam co? Cytuję: "Kod systemu został całkowicie przepisany w JavaScript i REST API (wcześniej bazował na PHP i MySQL)". A teraz to niby na czym bazuje, jak nie na PHP i MySQL? I jak można bazować na REST API, skoro to tylko sposób komunikacji? Komuś się coś kompletnie pozajączkowało, języki programowania z zastosowaniem.
   Poza tym nie wiem co niby zostało odświeżone, skoro wersja 4.3 wyszła już dawno (w sierpniu), a 4.4 dopiero wyjdzie i żadnego przełomu w niej nie ma...

   Żeby nie było:
   To run WordPress we recommend your host supports:
   PHP version 5.6 or greater
   MySQL version 5.5 or greater
   • avatar
    Snack3rS7X
    0
    Oczywiście durny Material Design musi j...ć wszystkie strony teraz! ;/
    • avatar
     jkaminski
     0
     Material Design - główmy trend ostatniego roku... nic z tym nie zrobić