Oprogramowanie

Microsoft wstrzymał próbne subskrypcje chmurowego systemu Windows 365. Dlaczego?

przeczytasz w 2 min.

Windows 365 to najnowszy pomysł Microsoftu, który zadebiutował w pierwszych dniach sierpnia. W kilkadziesiąt godzin od premiery została wycofana możliwość jego próbnej subskrypcji. Co się stało?

Windows 365 jest usługą, która ma szansę zacząć zmieniać nasze wyobrażenie o komputerach osobistych. Choć w pierwszym momencie można go uznać za system operacyjny, to jest rodzajem serwera z gotowymi rozwiązaniami programistycznymi, które z maszyny wirtualnej czynią komputer w chmurze.

Jaki potencjał ma Windows 365?

Z  perspektywy jego użytkownika, wystarczy logowanie na dowolnym urządzeniu dysponującym przeglądarką HTML5 i łącze internetowe nadające się do strumieniowania video. Odpowiednią wydajność ma zapewnić chmura Windows 365, a nie procesor czy karta graficzna komputera. Wszystkie aplikacje, dane oraz system operacyjny można uruchomić na takim urządzeniu, jakie akurat nam się trafi.

Jak została przyjęta oferta subskrypcji Windows 365?

Choć rozwiązanie to brzmi bardzo ciekawie, to oferta usługi Windows 365 nie przez wszystkich została przyjęta szczególnie entuzjastycznie. Potencjalni użytkownicy indywidualni uznali zaproponowane ceny za nierealne. Pojawiły się także obiekcje dotyczące stabilności i bezpieczeństwa lokowanych na serwerach MS danych.

Mimo to, ilości zamówień próbnych Windows 365 przerosły oczekiwania, a Microsoft wycofał możliwość próbnych zamówień usługi

Czy to znaczy, że Microsoft wycofał Windows 365?

Wręcz przeciwnie. Wszystkie proponowane przez Microsoft konfiguracje subskrypcji są nadal do wzięcia. Nie ma tylko możliwości skorzystania z darmowej wersji próbnej. Nawet jeśli prawdą jest brak miejsca na serwerach, to szybkie wycofanie się z bezpłatnych udostępnień jest genialnym posunięciem marketingowym.

komunikat o Windows 365 na stronie Microsoftu Komunikat na stronie Microsoftu, 8 sierpnia 2021

Przede wszystkim oznacza, że usługa jest popularna, a to zawsze dodaje enigmatycznej wartości. Docelowi odbiorcy Windows 365 to firmy, których pracownicy potrzebują wydajnego sprzętu, a muszą wykonywać swoje obowiązki w systemie zdalnym lub hybrydowym. Takim klientom darmowa subskrypcja nie jest szczególnie potrzebna, a jej dostępność może sugerować, że usługa jest niedopracowana. Ta cecha może wręcz zniechęcić, ponieważ tylko jeśli Windows 365 działa w zadowalający sposób, może być opłacalna.

Microsoft nie ma po co udostępniać jej za darmo, bo i tak oferuje oszczędność. Firma, która zdecyduje się na Windows 365, nie musi zapewniać pracownikom wydajnego sprzętu, dbać o jego kompatybilność i ostatecznie praca zdalna wymaga niższych kosztów pracodawcy. Nie jest potrzebne biuro, zakup wymagających podzespołów komputerowych, dodatkowego oprogramowania dbającego o bezpieczeństwo danych, a nawet ograniczone zostają koszty energii elektrycznej.  Płacimy za to wszystko w ramach Windows 365.

Żródło: Microsoft, zdjęcie: YouTube

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Barubar24
  10
  "ilości zamówień próbnych Windows 365 przerosły oczekiwania, a Microsoft wycofał możliwość próbnych zamówień usługi"
  Słowo KLUCZ - darmowe !
  • avatar
   kombajn
   8
   W ankiecie dodałbym i zaznaczył pozycję "Pożyjemy zobaczymy"
   • avatar
    Makar
    2
    Alternatywne rozwiązania są droższe w zarządzaniu i wymagają dużo wysiłku ze strony firmy. Rozwiązania które widziałem tj serwer z vm'ami i jakis durny soft np od oracla aby umożliwić łączenie się z zewnętrznej sieci to są tak horendalne kwoty ze te ceny to "okazja".
    • avatar
     -SnR-
     0
     Wprowadzili jakas smieszna ilosc trails to NIC dziwnego ze sie skonczyly. Zwykly PRowy belkot
     • avatar
      Yamaraj6
      0
      Sonda bez sensu. Po cenach widać, że jest to usługa skierowana do firm, które mają specyficzny problemy, a nie do użytkowników indywidualnych.
      Przykład jest program do edycji jakiegoś typu pliku. Plik może być edytowany przez jedną osobą jednocześnie, ale pracuje nad nim kilka osób. Oczywiście po zakończonej pracy można przesyłać plik do następnej osoby, ale jest to problematyczne szczególnie jeżeli jest to duży plika albo jest ich kilkadziesiąt/kilkaset. W teorii też można trzymać plik na one drive i po zmianie on się automatycznie u wszystkich aktualizuje, ale to nie działa dobrze. Oczywiście najlepiej byłoby użyć jakiegoś systemu kontroli wersji, ale wtedy trzeba osoby nietechniczne tego nauczyć co jest dużym problemem i on też nie działa do wszystkich typów plików.
      • avatar
       Treee
       0
       Docelowi odbiorcy Windows 365 to firmy, których pracownicy potrzebują wydajnego sprzętu, a muszą wykonywać swoje obowiązki w systemie zdalnym lub hybrydowym.

       Wydajna maszyna która w niecałe 2 lata przewyższa wartość mocnego laptopa czy PC.

       A koszty wcale nie zmaleją, bo dalej będą te same problemy - problem ze specyficznym programem, pocztą. A do tego dojdzie wspieranie żeby wszystko jakoś funkcjonowało.
       • avatar
        anemusek
        0
        Dla firm to nie ma żadnego sensu. To raczej rozwiązanie... w sumie nie wiem do kogo jest kierowane. Po co komu wydajność terminala i konieczność kupna terminala, brak jakiejkolwiek wartości dodanej, brak aplikacji, ba zarządzania, brak czegokolwiek, mniejsza niezawodność przez komplikowanie infrastruktury, mniejsze bezpieczeństwo, większe ryzyko utraty dostępu do wszystkich zasobów itd. No chyba że do przepalania kasy gdy trzeba nabić kosztów.
        • avatar
         Marucins
         0
         Haha ci to umieją robić reklamę.
         Towar deficytowy - Windows :DDD
         • avatar
          klosz007
          0
          Pytania w ankiecie są zupełnie bez sensu. To nie jest usługa przeznaczona dla domu a dla firmy. Domowy użytkownik będzie tym mało zainteresowany, chyba że jakiś bardzo specyficzny...
          • avatar
           drfrank3nstein
           0
           Pewnie kopali krypto na tych próbnych subskrypcjach.