iOS

Apple iOS 7: zmiana interfejsu i nowe funkcjonalności

przeczytasz w 2 min.

Firma Apple zdecydowała się na niemal całkowite odświeżenie interfejsu, który ma być teraz bardziej przejrzysty, subtelny i żywy.

Apple iOS 7

W San Francisco rozpoczęła się konferencja Apple WWDC 2013. Zgodnie z zapowiedziami zaprezentowana została najnowsza wersja systemu mobilnego iOS. „Siódemka” mimo to okazała się ogromnym zaskoczeniem.

Podczas konferencji Craig Federighi – starszy wiceprezes ds. oprogramowania zapowiedział: „iOS 7 jest największą zmianą w iOS od czasu premiery pierwszego iPhone'a”. Naprawdę trudno nie przyznać racji. Firma Apple zdecydowała się na niemal całkowite odświeżenie interfejsu, który ma być teraz bardziej przejrzysty, subtelny i żywy.

Sam wygląd to jednak nie wszystko. Firma Apple zapowiada także setki nowych funkcjonalności i udoskonaleń aktualnych rozwiązań – w tym powiadomień, wielozadaniowości, AirDrop oraz aplikacji Safari i Siri. W iOS7 pojawi się także iTunes Radio – darmowa usługa sieciowa, umożliwiająca słuchanie muzyki z tytułowej bazy.

„Głębokie i trwałe piękno leży w prostocie, przejrzystości i wydajności. Prawdziwa prostota nie polega tylko na braku bałaganu i ozdób – chodzi o porządkowanie złożoności. iOS 7 po prostu reprezentuje te cechy. Ma zupełnie nową strukturę, która jest spójna i stosowana w całym systemie” – powiedział Jony Ive.

Jedną z nowości jest Centrum Kontroli. Stworzone na styl Centrum Powiadomień znanego z systemu Android, umożliwia szybki dostęp do najważniejszych funkcji poprzez wysunięcie belki z dołu ekranu. Znajdują się tam między innymi: tryb samolotowy, WiFi, Bluetooth, uproszczony odtwarzacz muzyki, a także aplikacje takie jak zegar, kalkulator, latarka oraz kamera.

Ta ostatnia również doczeka się aktualizacji. Użytkownik będzie mógł teraz w prosty sposób przełączą się pomiędzy czterema jej trybami – video, zdjęcie, panorama oraz zdjęcie kwadratowe. Zostaną dodane także nowe filtry oraz efekty, które nakładać będziemy mogli w czasie rzeczywistym.

Aktualizacja nie ominie przeglądarki Safari. Pasek adresu, upodabniając się do Google Chrome będzie teraz pełnił rolę zarówno standardowego pola do wpisywania adresu strony WWW, jak i wyszukiwarki. Dodatkowo zakładki „ulubione” mają być łatwiej dostępne.

To oczywiście nie wszystkie nowości w systemie iOS 7 – te jednak najpewniej wyjdą w praniu. Na koniec warto jednak dodać, że aktualizacja do najnowszej wersji zostanie udostępniona już jesienią dla iPhone’a 4 i nowszych, iPada 2 i nowszych, iPada mini oraz iPoda touch.

Źródło: Apple, LATimes, MacTrast, TheVerge

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Właśnie bawię się iOS 7 beta zainstalowanym na iPhone 4 i muszę przyznać, że zmiany są bardzo pozytywne i funkcjonalne. Apple bierze najlepsze pomysły na zwiększenie funkcjonalności wplata je w system. Sam wygląd jest już kwestią subiektywną. Osobiście mi się podoba.
  • avatar
   MixtapePOL
   4
   Jezu jakie to paskudne :O
   • avatar
    Artur-9
    2
    Myślą że jak dadzą belkę od dołu to nikt się nie zorientuje iż ukradli patent :p

    Nie jestem przeciwnikiem Apple i uważam że maja duże znaczenie na rynku oraz fajne rozwiazania.

    Jednak Android jest najbardziej rozwojowy.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Dość fajne, ale nie ma w sobie tego "czegoś" co poprzedni interfejs projektowany przez Jobsa
     • avatar
      master0612
      1
      Najbardziej płaczą Ci, którzy nigdy nie mieli iphona i pewnie nigdy go mieć nie będą ^^
      • avatar
       jkbrenna
       -1
       Napewno nie bedzie sie konkurencji podobal...
       • avatar
        limera1n
        -1
        Jobs się w grobie przewraca. Zniszczyli dobry system. Mogliby dodać te nowe funkcje ale zachowując normalny interfejs... Ciężko na to patrzeć. iOs tym różnił się od innych że jego aplikacje/interfejsy były odzwierciedleniem prawdziwych elementów. Jak otwierasz Kontakty na iPadzie to widać, że to książka z kontaktami, przewracasz kartki itp. Wszystko było przejrzyste. Teraz? To nie iOs - to jest Symbian. Koleś odpowiedzialny za ten shit powinien jak najszybciej zostać wydalony z Apple a ten ciulas Tim Cook - jego to niech Jobs osobiście prześwięci. Nigdy nie zaktualizuje moich urządzeń do tej wersji systemu.
        • avatar
         markozpl
         -2
         gdybym wiedział że chcą wprowadzić takie gówno to zamiast 5 kupiłym samsunga bo technologicznie jest milion lat do przodu.

         zdecydowało tylko tradycyjne menu!!!
         • avatar
          Damian Szymański
          -3
          No, no, poprawiają się. Ale mam wrażenie, że iOS coraz bardziej upodobnia się do Androida.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Zmiany? Mogę powiedzieć, że mój iPhone od kilku miesięcy ma podobny wygląd i większą funkcjonalność (JailBreak). Dobrze, że Apple w końcu da łatwy dostęp do przełączników, szkoda tylko że nie było tego już w iOS4.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Jedyne co brakowało iPhone to centrum powiadomień. Fakt faktem, ale iPhone trochę zaczyna upodabniać się do Androida, co nie do końca jest dobre, bo przecież Apple zawsze szło swoją drogą. Zobaczymy jak będzie się miał iOS 7 do funkcjonalności i osiągów na iPhonie.