Oprogramowanie

Wykorzystaj GPU zintegrowane i zewnętrze

przeczytasz w 2 min.

Pomoże w tym technologia Virtu, nad którą pracuje LucidLogix - twórca układów HydraEngine. Rozwiązanie to pozwoli zamiennie korzystać z mocy GPU zewnętrznego jak i tego zintegrowanego z procesorami Sandy Bridge.

Firma LucidLogix dała się poznać fanom nowinek technicznych dzięki technologii HydraEngine. Jej zastosowanie w kartach graficznych czy płytach głównych pozwala na łączenie mocy kart graficznych od różnych producentów i co najważniejsze wykorzystujących układy GPU o odmiennej architekturze. Dzięki układom HydraEngine połączenie ze sobą MSI N275GTX z PowerColor HD4890 nie stanowi najmniejszego problemu. Ponadto podczas łączenia dwóch kart NVIDIA czy ATI nie jest konieczne posiadanie płyty głównej wspierającej SLI czy CrossFireX.

Warto przeczytać:
Hydra GPU, czyli Radeon i GeForce w duecie
 NVIDIA Optimus - dwie grafiki w jednym notebooku

Firma nie spoczęła na laurach po stworzeniu tak interesującego i łamiącego bariery układu, prowadząc prace nad nowym rozwiązaniem - tak zrodziło się Virtu. Oprogramowanie to ma - w największym skrócie - rozdzielać zadania pomiędzy układ graficzny znajdujący się w procesorach Sandy Bridge, a zewnętrznymi kartami graficznymi

Warto sobie w tym momencie przypomnieć technologię NVIDIA Optimus. Pozwala ona na przełączanie się pomiędzy zintegrowaną w chipsecie, a zewnętrzną (dyskretną) kartą grafiki NVIDIA w laptopach. Podobnie działa Virtu, z tą różnicą, że będziemy mogli z jego zalet skorzystać również w komputerach stacjonarnych.

Virtu - w czasie rzeczywistym - w zależności od wykonywanych zadań, będzie przekazywać zadania bądź do GPU procesora, bądź do zewnętrznych kart graficznych AMD czy NVIDIA. Jeśli użytkownik korzystać będzie z mało wymagających aplikacji biurowych - zewnętrzne GPU zostanie wyłączone, a działać będzie jedynie układ zintegrowany w Sandy Bridge. Jeśli konieczne będzie korzystanie z aplikacji bądź gier korzystających z DirectX11 bądź oprogramowania potrzebującego więcej mocy, uruchomiona zostanie zewnętrzna karta graficzna.

Jakie plusy ma takie rozwiązanie? Przede wszystkim zmniejsza pobór mocy w high-endowych zestawach, w momencie gdy korzystanie z potężnej karty graficznej nie jest wymagane. Wówczas pobór mocy zewnętrznej karty graficznej spada praktycznie do zera, nie obraca się wentylator, nie jest wydzielane dodatkowe ciepło. My jesteśmy bardziej ekologiczni, a nasz zestaw pośrednio zwiększy swoją żywotność. Dodatkowo układ GPU zintegrowany w procesorze Sandy Bridge nie będzie się "nudził" ani "marnował".

Warto też podkreślić, że cała technologia sprowadza się jedynie do wykorzystania oprogramowania LucidLogix - bez dodatkowych układów jak w przypadku HydraEngine. Jedyny wymóg to monitor podpięty na stałe do wyjścia karty graficznej zintegrowanej na układzie Sandy Bridge, a nie zewnętrznej. Virtu - według zapewnień producenta - automatycznie ustawi wydajność, graniczne temperatury oraz opcje przełączania pomiędzy układami jeśli komputer wyposażony zostanie w drugą generację procesorów Core i3/i5/i7 oraz zewnętrzną grafikę z układem NVIDII bądź AMD.

Na początek roku zapowiedziana jest wersja beta oprogramowania, a na targach CES 2011 - odbywających się 6-9 stycznia - ujrzymy demonstrację nowego rozwiązania LucidLogix.


Źródło:  HotHardware

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

 

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Promilus
  0
  Najpierw to niech oni swoje pierwsze dziecko doprowadzą to stanu użytkowalności, a potem niech sięgają dalej...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "ujrzymy demonstracja nowego rozwiązania LucidLogix." to było tłumaczone google translate ?
   • avatar
    Darkeners
    0
    Szczerze mówiąc, dobrze by było jakby intel połączył siły z NVIDIA to można byłoby wmontować w procesor choćby te 96-128 procesorów strumieniowych, co teraz nie jest aż tak mało (Liano? 80/5 to 16, czyli nieporównywalnie mniej), ale za rok czy dwa już to typowy LowEnd to te procesory można byłoby wykorzystać do obliczeń fizyki, na coś by się przydały. Nie widzę innego zastosowania procesorów zintegrowanych dla typowego gracza.

    Wiekszość kart graficznych i tak ma niski pobór mocy w spoczynku, a to jest ciągle udoskonalane, dla mnie karta zintegrowana w procesor, to tylko coś, za co niesłusznie muszę dopłacać przy zakupie.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "zintegrowany w o Sandy Bridge" a te "o" to po co tam?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      a ja nie rozumiem tych narzekań na grafikę w procesorach intela, ona ma głównie służyć zmniejszonemu poborowi prądu w urządzeniach mobilnych i w desktopach w stanie spoczynku, jeśli ktoś jest zapalonym graczem or smth to chyba nie będzie kożystał z czegos takiego...
      • avatar
       VapoR
       0
       Jeśli ktoś posiada komputer na którym 100% czasu tylko gra, to po co mu to.
       A jeśli lubi robić coś innego gdzie zewnętrzna grafika jest niepotrzebna, albo komp działa tylko po to żeby coś ściągnąć, to rozwiązanie takie jest bardzo oszczędne. Problem w tym, że poczują to w większości przypadków tylko nasi rodzice i dlatego większość z nas ma to gdzieś.
       • avatar
        dnetsky
        0
        terefere kuku strzela baba z łuku

        dzisiejszy HD6850 podczas idle zżera 19W
        to ja mam się bawiś w kabelki dodatkowe i pewno podczas przełaczania będzie zanik sygnału

        monitory niektóre się nie załączą
        albo na chwile wyłączą

        a w pupe takie rozwiązania nie wiem komu to potrzebne

        może jakby integra zżerała mniej niż te 19W
        ale procek intela TDP ma dużo większe

        pytanie ile procek i3,i5 z rdzeniem graficznym
        zeżre mniej prądu
        przy takim rozwiązaniu
        bo nie sądze żeby była jakaś drastyczna różnica maks 5W ... maybe ...
        • avatar
         CougarV6
         0
         Co wy tak szalejecie z tą "dyskretną" kartą grafiki. Opanujcie się i nie twórzcie potworków językowych bezmyślnie tłumacząc z angielskiego na polski. Tłumaczyć znaczy też interpretować.