Telefony

Wyspecjalizowany procesor dla smartfonów

przeczytasz w 2 min.

Zaprezentowano prototyp nowego wydajnego procesora przeznaczonego dla smartfonów. Dzięki zoptymalizowanej budowie układ GreenDroid ma także wielokrotnie mniejszy apetyt na prąd niż typowe układy.

 Warto przeczytać:
 

Naukowcy z Uniwerystetu Kalifornijskiego zastosowali nowatorskie podejście do zagadnienia tak zwanego "ciemnego krzemu". Termin ten określa duże obszary układów scalonych, które przez większą część pracy urządzenia pozostają niewykorzystane, czekając w pogotowiu na nadejście odpowiedniego rozkazu. Obecnie nie jesteśmy w stanie zasilić tak dużej liczby tranzystorów jednocześnie, a zatem znaczna część powierzchni układu marnuje się. Również pobierana moc nie jest efektywnie wykorzystywana.

Prototyp o nazwie GreenDroid rozwiązuje opisany powyżej problem dzięki wyspecjalizowanym układom realizującym charakterystyczne dla smartfonów operacje i wykonującym je z maksymalną wydajnością. Rozwiązanie to pozwala obejść problem tak zwanego "utilization wall" - czyli niemożności jednoczesnego wykorzystania wszystkich tranzystorów. W dotychczas wykorzystywanych technologiach okazywało się, że zwiększenie liczby układów logicznych nie przekłada się na taki sam wzrost wydajności urządzenia. Teraz będzie możliwe ominięcie tego ograniczenia, co przyczyni się do rozwoju procesorów prawdziwie wielordzeniowych.
 

Jeden z przykładów nowego rdzenia. Obrazuje gęste rozmieszczenie bramek logicznych na niewielkim obszarze czipu.

Istotą projektu realizowanego przez Uniwersytet Kalifornijski jest oprogramowanie, które umożliwia automatyczną syntezę układów cyfrowych przeznaczonych dla konkretnych aplikacji - w tym przypadku dla systemu Android. Dotychczas projektowanie układów specjalizowanych, na przykład do dekodowania plików mp3, wymagało znacznych nakładów pracy.

"To eksyctujący moment dla naszej uczelni. Nasi studenci projektują rzeczywiste wielordzeniowe procesory przy użyciu zaawansowanych technologii. Równocześnie rozwijamy trudną sztukę tworzenia nowoczesnych procesorów i smartfonów. To pierwszy krok i mam nadzieję, że projekt zaowocuje wieloma gotowymi mikroprocesorami zrealizowanymi przez nasz uniwersytet." - mówi Michael Taylor, jeden z profesorów nadzorujących projekt.

Osiągane przez GreenDroid rezultaty to jedenastokrotnie mniejsze zużycie energii niż ma to miejsce w przypadku typowego procesora. Również kod wykonywany poza układami specjalizowanymi podbiera 7,5 razy mniej prądu. Daje to nadzieję na wsparcie coraz bardziej wymagajacych aplikacji goszczących na urządzeniach mobilnych.

Projekt wzbudził duże zainteresowanie międzynarodowego stowarzyszenia IEEE.
 

Źródło: Science Daily

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 – pojedynek! Eee Keyboard PC - komputer w klawiaturzeGamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Overclocker
  0
  znowu cos w z nazwa GREEN
  ta ekologia wykonczy i nas i nasze komputery owiele szybciej niz to producenci mysla
  za niedlugo beda samo biodegradalne plyty glowne itp :)
  • avatar
   wildthink
   0
   To ie od ekologii wzięła się ta nazwa, tylko od tych zielonych tranzystorów ;-P
   Ciekawe co na to potentaci na rynku x86, czy technologia da się zastosować również w tych układach?
   Badania badaniami, dopóki nie będzie testów gotowego urządzenia to pisać można dużo. Czekam na konkrety.
   • avatar
    Factor
    0
    Rewelacja i w tym teraz tkwi siła (Równoległość) i ogromny zapas mocy współczesnych procesorów. Cała masa tranzystorów cały czas się nudzi... bo największym problemem współczesnych procesorów jest ich sekwencyjna natura.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Czyli część tranzystorów które najczęściej są obciążone ma być wielozadaniowa do zadań ogólnych, a część która zwykle nie jest wykorzystana ma być używana do ściśle określonych celów - odtwarzanie DivX, mp3, generowanie stron internetowych etc. do czego często wykorzystywane są smartphony a co wykorzystuje sporo zasobów. Taka pseudo-wielordzeniowość?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "Teraz będzie możliwe ominięcie tego ograniczenia, co przyczyni się do rozwoju procesorów prawdziwie wielordzeniowych." czyli co? moj core 2 duo to nie jest prawdziwy wielordzieniowiec O.o ? Raczej watpie... Chyba co niektorzy nie odrozniaja wielordzeniowosci od wielozadaniowosci.

      Intel wprowadzil Hyper-Threading, ktory wykorzystuje wlasnie (część) tranzystorow ktore sie nudza a wiec temat juz jest dosyc powrzechny.
      Natomiast w tekscie pojawia sie pojecie "automatyczna synteza ukladow cyfowych" nie wiem jak kto mozna rozumiec ale jezeli to bedzie taka architektura procesora ktora moze sie transformowac w rozne uklady logiczne to rzeczywiscie hit. Ciezko to sobie jakos wyobrazic:)
      • avatar
       Gothar
       0
       Nasz rodzime Uniwersytety mogą pomarzyć o prawdziwej wynalazczości bo na nic pieniędzy nie ma, ale odkrycie czegoś tak innowacyjnego co by zapewniło pieniądze na kolejne badania i wynalazki i tak w kółko trzepać kapuchę z dobrych wynalazków :/

       Nikt nie widzi potencjału? szlag by to trafił wszystko.