Internet

Yahoo nie chce przekazywać danych NSA - rząd USA grozi grzywną 250 000 dol. dziennie

przeczytasz w 1 min.

„Odmówiliśmy zastosowania się do tego, co uznaliśmy za sprzeczne z konstytucją, przez co zakwestionowaliśmy autorytet rządu”.

Yahoo HQ

Firma Yahoo poinformowała, że rząd Stanów Zjednoczonych zagroził jej nałożeniem grzywny w wysokości 250 tysięcy dolarów dziennie za odmowę przekazywania danych użytkowników Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w ramach tajnego programu inwigilacyjnego PRISM.

1500 stron tajnych dokumentów sądowych dotyczących batalii z rządem Stanów Zjednoczonych, która miała miejsce siedem lat temu ujawnia, że Yahoo miało spore problemy z powodu niestosowania się do poleceń NSA.

„W 2007 roku rząd USA zmienił kluczowe prawo dotyczące przekazywania informacji o użytkownikach korzystających z usług online” – wyjaśnia Yahoo za pośrednictwem swojego bloga. – „Odmówiliśmy zastosowania się do tego, co uznaliśmy za sprzeczne z konstytucją, przez co zakwestionowaliśmy autorytet rządu”.

Yahoo podjęło walkę z rządem zgłaszając sprawę do Sądu Nadzoru Wywiadu Zagranicznego Stanów Zjednoczonych (ang. US Foreign Intelligence Surveillance Court). Organ ten stanął jednak po stronie rządu nakazując gigantowi przekazanie danych. Późniejsze odwołanie się od decyzji również zostało odrzucone.

Bob Bell, rzecznik Yahoo, nazwał publikację tych dokumentów zwycięstwem, dodając, że ma nadzieję, iż „pomoże to w promowaniu świadomej dyskusji o prywatności, sprawiedliwych procesach i gromadzeniu danych wywiadowczych”.

Jak przyznaje Bell, sądowa batalia była bardzo zacięta, a w którymś momencie rząd Stanów Zjednoczonych zagroził Yahoo nałożeniem grzywny w wysokości 250 tysięcy dolarów dziennie za odmówienie wykonywania poleceń.

Firma Yahoo znalazła się na opublikowanej przez Edwarda Snowdena liście firm i usług działających w ramach kontrowersyjnego programu PRISM. Gigant zapewnia jednak, że pozostawał nieugięty. Bell dodał również, że Yahoo „nadal odmawia współpracy, gdy uważa, że działania są niezgodne z prawem lub niejasne”.

Źródło: DigitalTrends, CNET

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Myfos
  25
  Dobrze, że walczą. Ale chyba nie dadzą rady wygrać tak łatwo.
  • avatar
   Vienio43
   20
   Jeżeli tak ma wyglądać demokracja i wolność made in USA to świat powinien się obudzić
   • avatar
    KaYteck
    9
    ..."usług działających w tamach kontrowersyjnego programu PRISM"... Wy macie edycję a my nie!
    • avatar
     jeomax.co.uk
     1
     Tak to jest, jak sie korzysta z ex-wojskowej sieci. Gimbaza niech teraz minusuje, bo uswiadomienie jej, czym byl projekt DARPA chyba wykracza poza ich poziom wiedzy, powodujac wybaluszanie gal na tzw. "karpia". Jesli myslicie, ze Internet przyszedl za darmo, tak jak powietrze - to sie mylicie ;-) Te siec nalezaloby wybudowac od nowa.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Właśnie - jak mają się ludzie obudzić? Do wyboru pozostaje naprawdę kilka nieciekawych opcji jak:

      Demokracja wg Putina/ZSRR
      Demokracja wg Islamu
      Demokracja wg komunizmu Chińskiego-Koreanskeigo
      Demokracja wg USA
      Demokracja wg UE

      każda z tych "demokracji" na początku idealistyczne przeradzają się w państwa siły a potem totalitaryzmy. Pytanie jest zasadnicze kto szybciej i dlaczego. Sami widzicie że niestety nie ma opcji my sami ja sam bo decyduje prawo silniejszego. Nawet jak ty powiesz ja sam to niestety ale za rok u bram stanie doktryna Putina a za 5 lat doktryna Islamu europejskiego z drugiej strony, dojdzie do tego doktryna EU - czyli ucisk prawno-gospodarczy... realizowany od tak absurdalnych spraw jak krzywość ogórka, zakaz stosowania zwykłych żarówek czy odkurzaczy powyżej 600W do dalece niebezpiecznego promowania Gender mającego jedynie na celu stworzeni niemyślących pokoleń nie znających historii i glosujących ślepo za słodkimi słówkami wolnościowymi unii w rzeczywistości będącymi zwykłym lepem na muchy. Czym to się skończy obozem pracy, ludobójstwem??

      Zapewniam was że larum w USA to podnoszą głownie "debile" i wykształciuchy pokroju hipsterów i europejskich lewaków którym przeszkadza wszystko. Oni maja charakter starej baby w tramwaju - ustąpisz miejsca będzie wściekła ze masz ja za "starą babę" nie ustąpisz będzie sapała nad głową i głośna marudziła... Owszem demokracja USA też ma poważne wady tj wzbogacanie się ciągle tych samych grup - cwaniaków finansowych i producentów broni... i też pewnie za jakiś czas doprowadzi do wkurzenia licznej części społeczeństwa ale bardziej mi się wydaje poprzez nierówności rasowe - tj np. nierobów murzynów którzy za nic nie robienie chcieli by emerytur i opieki zdrowotnej. Widać to po wkurzonych białych i zamieszkach po zastrzeleniu czarnego rabusia który na pewno nie jeden raz drwił sobie z ludzi i Policji aż się doigrał. W końcu to larum podnoszą przecież dyskryminowani - imigranci którzy przyjechali do stanów i robić im się nie chce.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       I ten rząd wsadza nos w sprawy Ukrainy, na drugim końcu świata, bo wolność tam jest zagrożona. Śmiech na sali.
       • avatar
        michael85
        1
        Kolejny dowód że niezawisłe sądy to bujda na resorach. W PL wystarczy np. tel. z kancelarii premiera.
        Od kiedy Yahoo nalezy do MS z pewnością sami dobrowolnie oddają dane uzytkowników.
        • avatar
         cz3koladek
         0
         Demokracja? hahaha - prawo jest dla biednych :)
         • avatar
          marcin_kg
          0
          Ktoś jeszcze korzysta z tej wyszukiwarki?
          • avatar
           Qpers
           0
           Zakładam maila na Yahoo.
           • avatar
            Fiona
            -1
            Kurde jak się mleko rozlało to teraz każdy pozuje na męczennika i bojownika który uległ wyłącznie przed siłą złego rządu USA....

            Tylko czemu ja mam wrażenie iż to zwykłe wybielanie kłów ????

            Sorry nie kupuje tej bajeczki
            • avatar
             Author
             -6
             Dlaczego rząd terroryzuje firmy i łamie prawo. Mamy teraz okres walki z terroryzmem i mam nadzieje, że NATO nie będzie musiało interweniować w ameryce aby wyłapać terrorystów i przywrócić demokracje, mam nadzieje, że ameryka sama się oczyści inaczej będzie źle.
             • avatar
              Konto usunięte
              -21
              Jestem za tym aby USA było światowym policjantem, bo to jedyny kraj, obok Rosji i Chin, który ma jaja. Taka Unia Europejska jest strasznie słaba i sama nie będzie wstanie się obronić, przed np atakiem Rosji, czy Terrorystów z państwa islamskiego. Dlatego amerykanie powinni mieć dostęp do danych osobowych wszystkich ludzi świata, aby w razie czego wyłapać tych, którzy chcą zagrozić pokojowi na świecie.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               To są prawdziwi terroryści - rząd USA. Oby hamburgerianie w porę się obudzili i zrobili z nimi porządek.
               W jedności siła, a ludzie o tym zapominają :/ Gdy rewolucji chce dokonać jeden gość - to terroryści (władza USA) grożą karą śmierci (E. Snowden), lub egzekwują ją nawet jeśli osoba ta, była prezydentem (JFK).

               Jedyna rada, trzeba przypuścić zmasowany atak ;)