Ciekawostki

Za mandat zapłacimy kartą - polska policja wchodzi w XXI wiek [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Plan MSWiA jest prosty - dać policjantom terminale płatnicze, by usprawnić egzekwowanie kar pieniężnych.

Aktualizacja [07.07.2017]: Zapowiadana jakiś czas temu ciekawostka staje się faktem. W głosowaniu nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która sprawi, że wystawiane przez drogówkę mandaty będzie można opłacać kartą płatniczą, poparło 427 posłów i teraz trafia ona do Senatu. To oznacza, że sprawa jest właściwie przesądzona. Pierwszy etap wdrażania zmian będzie polegał na wyposażeniu policji w 2000 terminali. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenia trafią do kolejnych policjantów.

News [19.12.2016]: W dzisiejszym świecie już prawie za wszystko można zapłacić kartą płatniczą. Już wkrótce w terminale wyposażeni zostaną również policjanci, dzięki czemu mandat będziemy mogli zapłacić „od ręki”.

Obecnie jest tak, że wystawiane przez policjantów mandaty są kredytowane, a to oznacza, że osoba, która je otrzymuje, musi wpłacić pieniądze na określony rachunek bankowy. Wyjątkiem są cudzoziemcy, którzy muszą zapłacić od razu gotówką. MSWiA zapowiada jednak, że chce, by mandat można było zapłacić na miejscu, przy policjancie, kartą płatniczą.

Terminale na wyposażeniu policjantów to jednak sposób nie tylko na zwiększenie komfortu ukaranych Polaków, lecz przede wszystkim na usprawnienie pracy funkcjonariuszy. Obecnie bowiem, jeśli cudzoziemiec nie ma przy sobie pieniędzy, muszą oni dowozić go do najbliższego bankomatu (lub czekać na przyjazd znajomego), co niejednokrotnie oznacza ogromną stratę czasu.

Zyskają jednak wszyscy. Bez wątpienia bowiem wielu z nas chciałoby mieć mandat jak najszybciej za sobą i zapłacić go na miejscu. MSWiA ma również nadzieję, że takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć ściągalność mandatów (choć co do tego akurat można mieć spore wątpliwości). Niemniej bez wątpienia projekt należy ocenić pozytywnie.

Źródło: TVN24BiS

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  axelbest
  -3
  W przeciągu ostatnich 6 lat dostałem 1 mandat. Mogłem zapłacić tylko przelewem, a obcokrajowiec płaci gotówką.

  Dlaczego mając przy sobie gotówkę nie mógłbym opłacić mandatu od razu?
  • avatar
   kkrzysiekk
   -4
   -
   • avatar
    kkrzysiekk
    -4
    -
    • avatar
     albipuki
     -8
     A jak będzie z odwołaniem od mandatu w ciągu 7 dni już po jego opłaceniu? Raczej powinni tylko blokować środki na karcie na 7 dni, a nie od razu pobierać...
     • avatar
      zdziseq
      0
      Ciekawe co bedzie jak taki policjant podepnie sobie lewy terminal i zamiast do kasy panstwa bedzie na jego rachunek szlo :)
      • avatar
       kkrzysiekk
       0
       niech sie walom pizdy jebane
       • avatar
        kkrzysiekk
        0
        niech sie walom pizdy jebane
        • avatar
         supervisor
         0
         "Policja wchodzi w wiek XXI..."... chyba nie. Nie dopóki korzystają z Iskier.