Internet

Zachwyć się urokiem liczb - szczegóły o Wolfram Alpha

przeczytasz w 1 min.

Czy wiesz, ile papieru potrzeba do wydrukowania 288 400 słów po fińsku? Nie? Zadaj to pytanie wyszukiwarce Wolfram Alpha, a dowiesz się, że 825 kartek. Zużyje się przy tym 0,099 drzewa, natomiast głośne przeczytanie tak długiego tekstu zajmie 32 godziny. A gdy wpiszesz w wyszukiwarce "Warszawa", otrzymasz dane na temat populacji, pogody, lokalnego czasu i wysokości, na której znajduje się miasto. Rzecz jasna, inne miasta także są obsługiwane przez serwis.

Stephen Wolfram to genialny matematyk, który skonstruował tę wyszukiwarkę. Wierzy on w moc liczb, twierdząc, że "postęp oznacza, iż coraz więcej potrafimy wyliczyć". Dzięki liczbom i komputerom da się stworzyć naprawdę wiele, począwszy od fotografii cyfrowej, skończywszy na symulacji klimatu w 2050 r. Według Wolframa w liczeniu jest siła, która wprawia w ruch cały wszechświat. Matematyk uważa poniekąd, że świat jest swojego rodzaju superkomputerem.


Strona główna wyszukiwarki (Fot. Benchmark.pl)

Aktualnie wyszukiwarka Wolfram Alpha nie jest zbyt popularna. Niemniej jednak z pewnością znajdzie wielu odbiorców - nie będą to raczej przeciętni internauci, ale osoby o umysłowości badaczy i analityków.

Na razie personel obsługujący wyszukiwarkę liczy 200 osób. Stephen Wolfram tłumaczy jednak, że już wkrótce jego firma będzie potrzebowała więcej pracowników. Matematyk przekonuje, że wyszukiwarka przyczyni się do stworzenia całkiem nowej metody objaśniania świata. Potrzebną jej wiedze dostarczają setki współpracowników.

• Wypróbuj wyszukiwarkę: www.wolframalpha.com

Warto przetestować wyszukiwarkę Wolfram Alpha, jeśli chcemy poznać odpowiedzi na pytania związane z wiedzą czysto naukową (np. jak szybko rozchodzi się dźwięk w gorącej parze o temperaturze 258 stopni?). Szukanie za jej pomocą wideoklipów czy kodów do gier nie ma sensu.

Uwaga: pytania należy zadawać w języku angielskim.

Źródło: Inf. własna, Spiegel Online

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!