Ciekawostki

Zaginął prezes największej giełdy kryptowalut. Biznes budził kontrowersje

przeczytasz w 2 min.

Giełdy kryptowalut to biznes potrafiący przynosić ogromne dochody, ale ich funkcjonowanie czasami jest… dosyć zagadkowe. Czy podobnie było z giełdą BitBay? Policja poinformowała o zaginięciu Sylwestra Suszka, założyciela największej giełdy krypto w Polsce.

Zaginął prezes BitBay (Zonda) - największej polskiej giełdy kryptowalut

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie policji, Sylwester Suszek zaginął 10 marca, gdy po zakończonym spotkaniu biznesowym odjechał w nieznanym kierunku. Od tamtej chwili nie nawiązał kontaktu z rodziną.

Sprawa jest o tyle zagadkowa, że Sylwester Suszek był twórcą BitBay - największej w Polsce i jednej z największych w Europie giełd kryptowalut. Warto dodać, że biznes budził też sporo kontrowersji.

W 2020 roku dziennikarze Superwizjera ujawnili podejrzaną przeszłość twórców platformy, a mężczyzna miał proponować im łapówkę w wysokości 1 mln złotych za niepublikowanie materiału. Reportaż został wyemitowany, co mocno nadszarpnęło reputację giełdy. Suszek miał domagać się bardzo dużego zadośćuczynienia, ale ostatecznie z niego zrezygnował.

Historia ma jednak dalszy ciąg, bo rok temu BitBay znalazł inwestora z USA – giełda została sprzedana i zmieniła nazwę na Zonda. Platforma obecnie jest zarządzana przez inne osoby. Niektórzy jednak doszukują się tutaj próby zatuszowania kontrowersji ujawnionych w reportażu.

Sylwester Suszek
Sylwester Suszek ostatni raz był widziany 10 marca - osoby posiadające jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z policją

Co tak naprawdę stało się z Suszkiem? Tego nie wiadomo, ale na pewno można wysnuć kilka mniej lub bardziej prawdopodobnych scenariuszy. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z policją.

Aktualizacja 15.03.2022

Od firmy Zonda otrzymaliśmy następujące oświadczenie w związku z Sylwestrem Suszkiem:

Pragniemy uprzejmie zaznaczyć, że Pan Sylwester Suszek od maja 2021 roku nie pełni żadnej funkcji ani nie jest związany z giełdą kryptowalut Zonda (ex-BitBay). Zonda jest w pełni, bezpieczną, audytowaną i regulowaną giełdą kryptowalutową posiadającą licencje wydane przez estońską FIU i kanadyjski FINTRAC.

Źródło: Śląska Policja, Comparic, Twitter @ Michał Fuja, Zonda

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Janisz
  14
  Niesamowite! Wręcz niemożliwe! Przecież krypto to kryształowy interes!
  • avatar
   axelbest
   10
   Pewnie siedzi już w dubaju w swoje willi, a obok ma kupiony wieżowiec, a pieniądze z wynajmy mieszkań zostaną ładnie wyprane.
   • avatar
    Agresor
    8
    Swoje zarobił i teraz klepie meksykanki po pupach xD
    • avatar
     slawp1224
     4
     tak samo kiedyś było z biitcurex giełda straciłem tam 12000 zł Polska to sie nie nadaje do takich rzeczy bo każdy chce zarobić tzw. pierwszy milion czy to jakiś złodziej czy to przedsiębiorca czy to jakiś policjant,dziki kraj
     • avatar
      DooM3R
      1
      Ciekawe, ile zawinął xD
      • avatar
       slawp1224
       -2
       tzn na tamte pieniądze i tamten kurs 12000 raz jednemu gościowi chciałem sprzedać laptopa za 30 btc,miałem dużo tych bitcoinow i litecoinów tylko za bardzo jak to sie mówi zaufałem i zamiast trzymać coiny w cold wallet u siebie to trzymałem na hotwallet giełdzie która padła
       • avatar
        patryk1011
        -3
        Nie dogadali się jak chcieli na tym spotkaniu to Sylwka zawinęli...
        Kolejna sprawa to zastanawia mnie dlaczego zrezygnował z zadośćuczynienia od dziennikarzy, trzeba ich w końcu nauczyć że niszczenie innym życia ma konsekwencje...
        • avatar
         bodziokrak
         -4
         Lepszego zdjęcia nie udało się znaleźć bo to robione chyba z nokii 3510.
         • avatar
          Obiektor
          0
          cos jak ten Gerry Cotten