Nauka

Zajrzyjmy do wnętrza statku Apollo 11

przeczytasz w 1 min.

Przyjrzyjmy się najdrobniejszym szczegółom kapsuły Columbia, która była domem dla Armstronga, Aldrina i Collinsa.

Kilka dni temu (20 lipca) miała miejsce 47. rocznica pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Z tej właśnie okazji muzeum Smithsonian opublikowało i udostępniło trójwymiarową wizualizację, pozwalającą zajrzeć do wnętrza historycznego statku Apollo 11, a właściwie kapsuły Columbia, w której podczas misji przebywali astronauci.

Dzięki wizualizacji możliwe jest dokładniejsze zwiedzenie wnętrza modułu niż ma to miejsce w muzeum. Można dosłownie przyjrzeć się każdemu pojedynczemu elementowi. Naprawdę warto, tym bardziej że kapsuła Columbia była podczas misji domem dla Buzza Aldrina, Neila Armstronga i Michaela Collinsa.

Trójwymiarowa wizualizacja nie była prosta do wykonania. Nadzorujący prace Vincent Rossi przyznał, że skanowanie tak nierównych i odbijających światło powierzchni było bardzo trudnym zadaniem. Trzeba jednak przyznać, że się opłaciło, bo efekt naprawdę może się podobać. Zresztą sami zobaczcie:

Apollo 11 / Columbia w 3D.si.edu

A to już filmik dokumentujący projekt:

Źródło: Engadget

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adziox
  2
  Jak oni tam srali?
  • avatar
   r_e_s_e_t
   1
   To WebGL chyba im zrobił indyjski freelancer za 5$/h. Nawet nie potrafią ogarnąć geometrii. Trzeba im wysłać kalendarz zamiast gratulacji. Najbardziej rozwaliły mnie te nieskompresowane bufery i liczba wierzchołków.

   Takie rzeczy powinny być nielegalne w 2016 roku. UE powinna zbanować wszystko poniżej 1M_vert.
   • avatar
    AMDK11
    1
    Przypomniał mi się pewien astronauta z ISS który opowiadał że prowadzą tam powazne badania i o tym legendarnym super zaawansowanym filtrze do odchodów i moczu dzięki któremu mają świeża wodę i która działa na zasadzie "czaka czaka czaka"

    Jedna myśl się nasuwa - film: "Idiokracja" :-D
    • avatar
     Q'bot
     0
     Od razu widać, że na dekoratorze wnętrz poskąpili...

     A co do modelu, to straszny low-res... ;
     • avatar
      zed76
      -5
      Nigdy tam nie byli , księżyc dalej jest niezdobyty . W tej chwili wiedzą że to nie takie proste więc cały czas kłamią . Poza tym dopóki nie skończą się nasze źródła tzn ropa , diamenty itp nie mają potrzeby lecieć tam
      • avatar
       Vendeur
       -6
       Lądowanie na Księżycu... że też tak poważny portal jak Benchmark powiela te amerykańskie brednie.
       • avatar
        darioz
        -7
        Dziwię się że w XXI wieku są jeszcze ludzie którzy wierzą w to że Amerykanie tam naprawdę byli! To była największa XX mistyfikacja wieku!