Internet

Zakupy w sieci okiem internautów

przeczytasz w 1 min.

Prawa klientów e-sklepów

Czy wiemy jakie prawa przysługuja nam jako klientom e-sklepów? Czy korzystamy z nich w razie potrzeby? Co budzi nasze obawy podczas zakupów? Odpowiedzi na te pytania zebrała firma Trusted Shops w ramach badań przeprowadzonych w Polsce, Niemczech i Francji.

Badanie miało formułę konkursu, który sprawdzał wiedzę w następujących kategoriach - identyfikacja dostawcy, ochrona danych osobowych, warunki przedpłaty, prawo do odstąpienia od umowy oraz reklamacje. W Polsce udział w badaniu wzięło 685 internautów, którzy korzystają z sieci zakupowej Vobis. Wyniki sugerują, że większość kupujących w sieci potrafi ocenić, czy dany sklep internetowy jest godny zaufania oraz przestrzega praw konsumentów.

Aż 61% respondentów obawia się że oferta rabatowa połączona z warunkiem płatności online może działać na niekorzyść klienta. Niemcy i Francuzi są jeszcze bardziej nieufni. Odpowiedzi wskazują, że rozumiemy także zagadnienie ochrony praw osobowych.

Zakupy internaiutów

Ale nie wszystkie kwestie są dla nas tak oczywiste, na przykład te związane z korzystaniem z produktów - na przykład 48% osób nie wiedziało, że nie można zwrócić płyty z grą komputerową, jeśli już z niej korzystaliśmy. Z  kolei prawie jedna trzecia badanych nie jest świadoma przysługujących im praw gwarancyjnych w przypadku wykrycia wady w produkcie - wadliwy prezent świąteczny można reklamować w sklepie internetowym także po zakończeniu bożonarodzeniowego urlopu. Jeśli produkt jest uszkodzony, to można domagać się od sprzedawcy jego naprawy lub wymiany. Wadę należy zgłosić w ciągu 2 miesięcy od jej wykrycia.

Źródło: Trusted Shops

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

techbyte

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  aquadigger
  3
  jak tak porównać sklepy zwykłe z internetowymi to do zwykłych się nie opłaca chodzić (za drogo, i w dodatku trzeba iść), tylko do spożywczych. Nie wyobrażam sobie kupować chleb w internecie ;)
  • avatar
   fredii
   2
   opowiem krótką historię zakupów internecie.
   nie podam w jakim sklepie kupiłem produkt (nie będę robił anty reklamy).
   W sklepie kupiłem chłodzenie do procesora firmy Zalman zgodnie z opisem miał on końcówkę 4pin (PWM). po dostarczeniu chłodzenia okazało się że jest końcówka 3 pin, na drugi dzień zwrot paczki z załączoną odmową z przyczyn błędnego opisu na stronie internetowej. po 2 dniach dostałem e-mail ze sklepu że nie zwrócą pieniędzy bo nie było błędu na stronie produktu. Co ja na to skopiowałem z regulaminu sklepu że mogę zwrócić nie używany towar przeciągu 14 dni od otrzymania bez podania przyczyny. jeszcze w tym samym dniu dostałem zwrot kasy za chłodzenie. mając i znając swoje prawa można dużo zyskać.

   dam radę kupującym jak się nie jest pewny sklepu radze sprawdzić regon i nip robi się to za darmo oraz jeśli ktoś polega na samych opiniach kupujących poczytać o sklepie w http://www.opineo.pl/

   jeśli chodzi o przypadek po wyżej trafił mi się tylko raz

   przy zakupach poprzez internet jest zalecana rozwaga
   pozdrawiam
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    kupujcie za pobraniem i po problemie :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     części do kompa kupuje z neta najczęściej ale sporo rzeczy tych samych co na necie jest tańszych w sklepie dlatego nie siedzieć tylko w domu przed kompem tylko łazić po mieście ;) na necie z kolegą flaszki też nie wypijecie :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      ok sklep internetowy, formularz szybko, kurier, namiary gdzie jest paczka.
      ale główne pytanie brzmi skąd do cholery mamy takie spore ceny, nawet i to na pewno droższe niż w 'bogatszych' Niemczech ?
      • avatar
       Konto usunięte
       -15
       Ja nic nie kupuje w sklepach internetowych.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Tak jest - adidasy na allegro 120 zł z wysyłką a takie same w sklepie stacjonarnym 270 zł. Malutka różnica...