Ciekawostki

Żarówka z własnym adresem IP

przeczytasz w 1 min.

NXP Semiconductors zaprezentował prototypową żarówkę z wbudowanym układem GreenChip. Dzięki niemu zyskuje ona adres IP, co pozwala na bezprzewodowe kontrolowanie parametrów jej pracy poprzez sieć.

W wielu domach królują jeszcze żarówki, które bardzo przypominają wynalazek Edisona sprzed ponad 100 lat. Od pewnego czasu instytucje państwowe na całym świecie propagują energooszczędne świetlówki, a w sklepach zaczęły się pojawiać lampy LED. Nadal jednak koncept jest ten sam. Mamy źródło światła, które włączamy przyciskiem na ścianie.

Holenderska firma NXP Semiconductors chce to zmienić. Opracowany przez nią układ GreenChip pozwala na bezprzewodowe sterowanie świeceniem wyposażonego w niego źródła światła. Dzięki temu, że każda taka żarówka ma przyporządkowany unikalny adres IP (IPv6), można zarządzać nimi niezależnie.

GreenChip dostępny jest w wersji dla świetlówek kompaktowych oraz lamp LED. Znajduje sie w nim mikrokontroler bezprzewodowej komunikacji wykorzystującej protokół 6LoWPAN zgodny ze standardem IEEE 802.15.4 (2,4 GHz). Nie zastosowano tu WiFi, gdyż ma ono zbyt duży apetyt na energię. Z kolei układ opracowany przez NXP pobiera w trybie czuwania jedynie 50 mW. I choć zabrzmi to śmiesznie, połączenie z żarówkami zabezpiecza 128-bitowe szyfrowanie AES.

Co jest nam potrzebne? Dowolny smartfon, pecet lub inne urządzenie (za pomocą którego bezprzewodowo połączymy się z kontrolerem sieci, w której znajdują się żarówki) oraz dedykowana aplikacja. Pozwoli ona z tym jak świeci żarówka zrobić w zasadzie wszystko. Możemy programować włączanie, wyłączanie, zmieniać jasność, a nawet kolor żarówki. GreenChip może komunikować się także z dodatkowymi sensorami, co pozwala na sterowanie oświetleniem zależnie od panujących warunków i statusu innych urządzeń w domu. Na przykład nie będziemy musieli już więcej sprawdzać czy zgasilismy światło przed wyjściem do pracy, ani wstawać, aby zmienić oświetlenie przed oglądaniem filmu.

Tym samym żarówki wyposażone w GreenChip przyczynią się do oszczędności energii, co było podstawową ideą przyświecającą inżynierom NXP. To obowiązkowe wyposażenie inteligentnego domu przyszłości.


Więcej o inteligentnych urządzeniach:

Źródło: NXP

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Finear
  0
  ja chce to u siebie w domu!
  • avatar
   0
   Niech zrobią klozet z adresem IP - będzie można zdalnie spuszczać wodę ;D
   • avatar
    Patryk122PL
    0
    Mały błąd w tytule, powinno być "Żarówka" a nie "Zarówka" ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A czy istnieje jakaś prosta metoda włączania i wyłączania tej żarówki? Czyli wyłącznikiem na ścianie (One Click Solution ;-) ), bez smartfonu, peceta i dedykowanej aplikacji.
     • avatar
      dolirob
      0
      Juz wyobrazam sobie cene takiej zarowki, ale tak to juz jest, zeby oszczedzic troche musisz wydac duzo.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Trochę przeraża mnie perspektywa wszech-władzy i sterowanie wszystkim z wygodnego fotela xD
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Świetna wiadomość, w końcu będę miał pewność że jak zamknę lodówkę to żarówka zgasła :))
        • avatar
         Skaza
         0

         Zastanawiam się, czy w przyszłości może nam grozić BSOD w takiej żarówce lub inteligentnej lodówce ;)

         Z jednej strony mamy postęp oraz wspaniałe możliwości, jakie oferują nam nowe technologie. Z drugiej strony stajemy się coraz bardziej uzależenieni od tej samej technologii, internetu i energii elektrycznej. Zatem co zrobimy, gdy zabraknie prądu lub gigantyczny EMP zmiecie elektronikę ? ;)

         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Jeszcze tak niedawno zachwalano IPv6, że adresów starczy na setki lat... Jak tak dalej pójdzie, to adresy skończą się za 10 lat ;-)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           No to czeka nas wirus na żarówkę lol pstryk i impreza u sąsiada nie ma światła :D