Gry

Złe wieści dla Microsoftu - Carmack olał DirectX 10

przeczytasz w 1 min.

Miniony weekend był pełen informacji z Quakecon, czyli corocznego zlotu Id Software w Teksasie. Oto porcja wiadomości, które należy przyswoić, jeżeli chcecie wiedzieć co w trawie piszczy.
Najważniejszą informacją była zapowiedź nowej gry Id zatytułowanej Rage. Gra działa w oparciu o silnik Tech 5, który został zademonstrowany przez Steve'a Jobsa podczas MacWorld. Trzeba przyznać, że robi wrażenie. Stanowi on coś, co w przemyśle znane jest jako "oryginalne IP", to znaczy, że nie jest faktyczną franszyzą, ma nowe postacie, itd. Zostanie zaprezentowana na różnego rodzaju platformy wliczając pecety, Maki, konsole X360 i PS3. Jedyne czego oczywiście nie wiadomo, to kiedy nowe cudo zostanie przedstawione.


Gra została zapowiedziana przez samego Johna Carmacka jako "nie tak ciemna" jak poprzednie. Mają w niej pojawić się otwarte przestrzenie i nieco lżejszy humor. Rage ma w sobie elementy przygodówek i RPG, a także tradycyjne FPS.

Gra niesie ze sobą złe wieści dla Microsoftu. Nie będzie ona kompatybilna z DirectX 10. "W grze Rage nie znajdziemy żadnych cech typowych dla DirectX 10," powiedział Carmack w swoim oświadczeniu.

To jeszcze raz dowodzi, że najnowszy standard Microsoftu wcale nie jest niezbędny do tworzenia interesujących i bogatych w efekty gier.


Można za to spodziewać się szalonych elementów związanych z prowadzeniem różnych pojazdów. Jak napisaliśmy wcześniej, Valve będzie dystrybuować grę Id za pomocą własnej usługi Steam, co oznacza, że zobaczymy cały katalog Id w Windowsie Vista. Jednakże łyżką dziegciu w beczce miodu jest fakt, że pierwsi gracze, którzy zassali grę zauważyli, że Id wykorzystuje DOSBox, czyli emulator DOS z otwartym źródłem, aby ich wczesne gry działały w Windowsie. Wiąże się to z problemem, że w pakiecie Steam, który można ściągnąć, nie istnieje licencja dla DOSBox, w związku z czym korzystnie z niego jest nielegalne.

Wracając do wspomnianego katalogu, Quake Arena Arcade został oficjalnie zapowiedziany na Xbox Live Arcade i wejdzie w skład oprogramowania do ściągnięcia. Potraktujcie to jako uaktualnienie dla Quake 3 - Team Arena, ale przeznaczonego na dżoja. Tyle jeżeli chodzi o X360.


W przypadku pecetów, gracze mogą już wypatrywać Quake 3 Arena, ale w przeglądarce internetowej.

Nowy produkt nazwany Quake Zero, będzie zasuwał w standardowej przeglądarce internetowej, wykorzystując jeszcze nie przedstawioną technologię trójwymiarową. Brzmi niewyobrażalnie? Carmack jest tego świadomy i określił się bardzo jasno w swoim wystąpieniu mówiąc, że "to może działać, albo i nie." Tyle w ramach asekuracji na wypadek wpadki.

Na koniec informacje dotyczące premiery wyczekiwanej strzelanki Enemy Territory: Quake Wars. Okazuje się, że zagramy w nią 2 października.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login