Procesory

Zobacz zwiastun polskiego filmu 5D

przeczytasz w 2 min.

Zwiastun pierwszego polskiego filmu 5D pod tytułem „Asylum 5D” można już obejrzeć w sieci, a cała produkcja jest prawie na ukończeniu. Akcja horroru, utrzymanego w mrocznym klimacie, rozgrywa się w opuszczonym zakładzie dla obłąkanych.

Widzowie przeniosą się do korytarzy i sal szpitalnych, gdzie będą świadkami niespodziewanych zdarzeń, a także na własnej skórze przekonają się o grozie tego miejsca. Oficjalna premiera planowana jest na początek lipca a od 1 maja w wybranych kinach sieci Budgast S.C. trwają już przedpremierowe pokazy pierwszej części filmu.

Projekcje te mają na celu sprawdzenie reakcji widzów na odpowiednio zaplanowane „straszne” momenty w filmie. Większość uczestników seansów jest zaskoczona realizmem doznań a skuteczność „oddziaływania” filmu potwierdzają krzyki i piski dochodzące z sal kinowych.

– „Asylum 5D” straszy, ale nie poprzez sceny przemocy, których w filmie nie ma. Emocji dostarcza za to mroczny klimat i zaskakująco prowadzona fabuła. Nieraz, w normalnym życiu, boimy się tylko cienia, który czai się nocą w kącie sypialni. „Asylum 5D” podąża właśnie tym tropem, pobudzając wyobraźnie i wyostrzając zmysły – mówi Daniel Zduńczyk, reżyser filmu.

Technologia 5D, poza trójwymiarowym obrazem, dostarcza dodatkowych bodźców, takich jak zapachy, powiewy wiatru bądź ruchome fotele, zsynchronizowanych z akcją filmu. Dzięki temu widzowie niemal namacalnie przenoszą się w scenerię wyświetlanych obrazów i są niejako otoczeni przez akcję. Mają też wrażenie realnego uczestnictwa w tym, co się dzieje na ekranie: „pełzają” po nich insekty, „spadają”  przedmioty. W przypadku tematyki, jaką reprezentuje “Asylum 5D”, silnych wrażeń podczas projekcji filmu na pewno nie zabraknie. Ciekawostką jest to, że twórcy do pracy nad filmem wykorzystywali autentyczne fragmenty opuszczonych szpitali psychiatrycznych mieszczących się w Stanach Zjednoczonych.

Firma AMD, która wyposażyła studio Virtual Magic w procesory komputerowe AMD Phenom II oraz wielordzeniowe procesory AMD Opteron i bardzo chętnie współpracuje z polskimi twórcami, nie kryje ekscytacji w związku ze swoim wkładem w produkcję „Asylum 5D”.

Technologie 5D cieszą się niezwykłą popularnością w Stanach Zjednoczonych oraz stale rosnącym zainteresowaniem w Europie. Przyciągają widzów ze względu nieporównywalnie wyższy poziom odzworowania detali, w porównaniu z realizacjami 3D. Tutaj każdy, nawet najmniejszy przedmiot musi być opisany w trójwymiarze, w przeciwnym razie każde spłaszczenie obrazu zostanie natychmiast wychwycone przez widza. W związku z tym realizacja produkcji 5D jest niezmiernie trudna i czasochłonna.

Pierwszy polski film zrealizowany w studio Virtual Magic, wykonany w technologii 5D, w reżyserii Daniela Zduńczyka, zagości w polskich kinach już latem bieżącego roku. Współproducentem filmu jest firma Budgast S.C. – właściciel sieci kin 5D w Polsce.

Źródło: AMD, asylum5dcinema.com

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lukasz R1
  0
  Haha 5D ale ta technika idzie ostro na przód
  • avatar
   Spikeblade
   0
   To trzeba oglądać zezem ma się rozumieć ? Chyba dają jakieś okularki czy cuś? :D
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jak przejdziecie na YouTube z tym filmem to będziecie mieli więcej opcji 3D - niestety nie mam okularów ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Czy tylko ja mam skojarzenia z Batmanem jak to oglądam ??
     • avatar
      Szymon331
      0
      Obejrzałem w 3D, efekt podobny do kinowego ale sam zwiastun prawie nic nie mówi o filmie.
      • avatar
       Tomecek
       0
       Dajcie spokój. Wybieram 720p i obraz to kilkucentymetrowy pasek na monitorze. Czemu? :(
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Już raz zagościłem w niedawno wybudowanym w Poznaniu kinie 5D. Mieści się ono przy ul. Hetmańskiej w galerii handlowej Green Point. Film był skierowany raczej dla dzieci więc o nim opowiadał nie będę. W kinie 5D otrzymujemy okulary tak jak w zwykłym kinie 3D, ale efekty nie ograniczają się tylko do wzroku i słuchu, utożsamiamy się z filmem także poprzez węch i, nie wiem jak to wyrazić, "dotyk". Chodzi mi tutaj o takie "bajery" jak: ruszające się fotele, różne zapachy (w moim przypadku było to morze), oraz wiatr, może coś jeszcze ale nie pamiętam... ;P
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Grafikę pewnie na Fermi zrobili :P
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          ten caly boom na telewizory, monitory, laptopy, grafy, okulary, zaczyna byc irytujacy. najgorsze jest to trzeba wymienic caly sprzet bo akurat panuje teraz moda na 3D i wszystkie filmy i gry musza byc oczywiscie tym formacie. a za kilka lat ludziom znudzi sie 3D i wszytsko wroci do normy. tak jak 8 lat temu...
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           bylem w wesołym miasteczku w Chorzowie na początku maja i ten film widziałem nic ciekawego a te 5D to tragedia