• benchmark.pl
 • Foto
 • Structure: wszechświat, który spożywamy, w tysiąckrotnym powiększeniu
Foto

Structure: wszechświat, który spożywamy, w tysiąckrotnym powiększeniu

przeczytasz w 1 min.

Wszechświat to niesamowita struktura, w której podobieństw można doszukiwać się w dowolnej skali. Tym razem zabieramy was w podróż do mikroświata o głównie konsumpcyjnym charakterze.

Doszukiwanie się analogii do wielkich kosmicznych struktur w zaciszu domowej kuchni nie jest niczym nowym. Wystarczy choćby zerknąć na ściekającą w zlewie wodę, która przypomina galaktykę spiralną. Szczególnie gdy ściekanie wody odbywa się powoli i z udziałem niewielkiej ilości piany. A gdyby tak powiększyć produkty żywnościowe? Co ciekawego byśmy ujrzeli? Na to pytanie odpowiada krótki film Structure pokazujący świat żywności w tysiąckrotnym powiększeniu.

To co widzimy na filmie przypomina nam obrazy, które towarzyszą jako dokumentacja kosmicznymi misjom lub są wykorzystywane podczas ekranizacji historii w filmach s-f. Warto poświęcić te dwie minuty na chwilę kontemplacji na tym co spożywamy.

Film nakręcony został z pomocą aparatu Sony A9, który połączono z mikrospopem oraz specjalną aparaturą zapewniającą wygodne prowadzenie kamery. Ta wygoda to było duże wyzwanie, bo, jak się dobrze spodziewacie, przy powiększeniu 1000x nawet najmniejsze drgnięcie wywoła ogromny ruch w kadrze. Równie problematyczne było zapewnienie prawidłowego oświetlenia, a głębia ostrości praktycznie nie istniała. Dlatego film może sprawiać wrażenie niedoskonałego.

Realizacja filmu trwała 30 dni, a jako motywy posłużyły owoce, warzywa, grzyby, a także sól, woda i mydlane bąbelki. Finalne wideo ma rozdzielczość 4K. Autor proponuje zabawę w zgadywanie, co w danym momencie widać na ekranie.

Podpowiedź co do warzyw i owoców. Wśród nich mamy - kiwi, truskawkę, borówkę, cytrynę, limonkę, zieloną/pomarańczową paprykę, nasiona papryki, karambolę, pitaję, buraki, liście buraków, pieprz, czosnek, opuncję, kiwano, brokuły, marchewkę i butelkowiec.

Źródło: diyphotography

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wanakamura
  0
  Panu redaktorowi zalecam przeczytanie co znaczy słowo wszechświat. To już ten czas kiedy warto wiedzieć co słowa znaczą
  • avatar
   Gatts-25
   -1
   Zawsze interesowałem się naturą więc i taki film fajnie się ogląda ale najlepiej w najlepszej jakości i najwyższej rozdzielczości ogląda się takie filmy dlatego filmy o przyrodzie mimo nie posiadania odbiornika odpowiedniego oglądam w rozdzielczości 8k.
   • avatar
    wanakamura
    -1
    @Andriczek123 na pewno nie wszechświat, to jest równie trafne jak tytuły na onecie.
    • avatar
     Andriczek123
     0
     w artykule miało być mikroświat czy jak?
     • avatar
      hrabin1
      0
      w tym wszechświecie ;) mogę się założyć, że butelkowca rozpoznam od razu