Jak się okazuje ostatnie zawirowania wokół najnowszego wydania systemu Android 3.0, który został przygotowany wyłącznie dla tabletów internetowych, nie przyniosły pozytywnych skutków. Jednym i chyba najważniejszym ich negatywem jest z pewnością mały zasób dostępnych aplikacji.
Otóż w Android Market można ich znaleźć nieco ponad 50, w tym zdecydowana większość z nich została napisana dla wersji 2.1/2.2/2.3 a następnie została poddana modyfikacjom przystosowującym je do Androida 3.0. Co ciekawe w zbiorach marketu znajdziemy jedynie 14 aplikacji pisanych wyłącznie pod Androida 3.0. Jak już pewnie większość z was wie system Google Android 3.0 noszący nazwę kodową "Honeycomb" został przygotowany z myślą o tabletach internetowych i ku rozczarowaniu wielu użytkowników nie jest kompatybilny ze smartphonami. Co z całą pewnością stanowi jedną z przyczyn tak małej liczby dostępnych aplikacji.
Dla przykładu w chwili debiutu tabletu internetowego Apple iPad, liczba dostępnych dla niego aplikacji wynosiła ponad 1000. Gdy debiutował jego następna iPad 2, liczba dostępnych aplikacji wzrosła do 65 tysięcy. Mała liczba aplikacji dla Androida 3.0 to niestety nie jedyny problem z aplikacjami, otóż Android Market nie umożliwia wyszukiwania aplikacji przystosowanych do pracy z tabletami - co z pewnością jest dużym utrudnieniem dla użytkowników nowego systemu.
Dużą rolę w tej sytuacji odegrała decyzja Google o nieudostępniania kodu źródłowego Androida 3.0 wszystkim użytkownikom, a jedynie kluczowym partnerom. Taka decyzja połączona z brakiem należytego wsparcia dla deweloperów z pewnością wpłynęła na tak małą ilość dostępnych aplikacji. Co ciekawe na usprawiedliwienie twórców systemu można dodać, iż oficjalna wersja systemu pojawiła się na dwa dni przed premierą pierwszego tabletu opartego na tym systemie, czyli Motorola Xoom. Jak więc nie trudno się domyślić w ciągu dwóch dni ciężko jest oczekiwać powstania wielu aplikacji. Mimo wszystko mamy nadzieję, iż sytuacja niedługo wróci do normy a nowa wersja Androida będzie posiadała w swojej ofercie dużą ilość aplikacji.
Źródło: InsideHW