Narzędzi do overclockingu mobilnych kart graficznych nie ma. Rozwiązaniem jest zmodyfikowanie narzędzia służącego do OC desktopowych kart graficznych i tego dzisiaj zamierzam Cię nauczyć. Po tym poradniku będziesz w stanie zrobić ze swojego laptopa nierzadko model kilkaset(!) złotych droższy.
Na wstępie muszę cię jednak przestrzec. Nie próbuj podkręcać karty graficznej w laptopie z procesorami i3 lub bardzo słabymi C2D (mniej niz 2.0) na niemodowanym chłodzeniu. Producenci nie zadbali w tych notebookach o porządny system chłodzenia i będziesz zmuszony do kupna podstawki chłodzącej lub wymiany wiatraka na mocniejszy aby cokolwiek w tym kierunku zdziałać.
Jednocześnie informuję iż nie odpowiadam za szkody wyrządzone przy użyciu tego narzędzia. Wybaczcie ale musiałem to powiedzieć :)
Myślę, że masz zainstalowanego Rivatunera czytając ten artykuł. Gdybyś jednak go nie posiadał i miał problem z niepodpisanym sterownikiem podczas instalacji to informuję iż w zestawie z najnowszym rivatunerem rozprowadzany jest plik RivatunerDrv.rtu . Po instalacji należy go otworzyć używając do tego Rivatuner.exe (otwórz za pomocą)
Skoro przeszliśmy przez część teoretyczną to proponuję odpalić GPU-Z i zapisać sobie ostatnie 4 znaki z pola "Device ID". W moim przypadku będzie to "94C9"
Zaraz przekonasz się do czego się przydadzą.
Następnie wchodzimy do folderu z Rivatunerem, u mnie jest to "C:\Program Files (x86)\RivaTuner v2.24 MSI Master Overclocking Arena 2009 edition", a następnie otwieramy plik RivaTuner.cfg
Plik spuszczamy sobie na pasek i wchodzimy na tą stronę aby dowiedzieć się jaką nazwę rdzenia ma nasza karta graficzna.
Wyszukujemy odpowiadające parametry takie jak proces technologiczny, szyna pamięci itd. aby znaleźć nasz model. Przykładowo, z podanego wcześniej linka wiem, że karty graficzne HD 2xxx miały rdzenie RV6xx lub R6xx. Wiem z GPU-Z, że moja karta graficzna ma 64 bitową szynę, a z R6xx jest tylko jeden rdzeń mający 64 bitową szynę czyli RV610.
Jeżeli natomiast jest kilka rdzeni mających ten sam parametr to sprawdzamy kolejne dane aż znajdziemy model rdzenia naszej karty graficznej.
Szukamy modelu naszego rdzenia w sekcji i dopisujemy na końcu przecinek, a następnie ID naszej karty graficznej z literką "h" na końcu (w moim przypadku było to 94C9)
Jeżeli model rdzenia w ogóle nie jest wpisany w pliku to trzeba go po prostu dopisać ręcznie aby wyglądał tak jak ten poniżej.
Po skończonym zabiegu możemy odpalić Rivatunera i dumnie zmienić taktowanie karty graficznej
Dziękuję za poświęcony czas poświęcony podczas czytania tego poradnika. Proszę o jego obiektywną ocenę :)