Kolejna bariera w świecie dysków twardych padła. Samsungowi, jako pierwszej firmie na świecie, udało się zmieścić na jednym talerzu 1 TB danych.
Dyski SSD zdobywają coraz większą popularność, więc mogłoby się wydawać że rynek HDD czeka stagnacja i chude lata. Nic bardziej mylnego Samsung właśnie ogłosił, że jego inżynierom udało się upchać 1 TB danych na jednym talerzu 3,5 calowego dysku twardego.
Dla potwierdzenia tej informacji zaprezentowano konkretny model dysku, HN-D201RAE , którego pojemność wynosi 2 TB przy dwóch talerzach. Obecnie największe dyski twarde stosowane w domowych komputerach charakteryzują się maksymalną pojemnością na poziomie 3 TB. W tym przypadku korzysta się z czterech talerzy po 750 GB każdy. Dzięki zastosowaniu większej gęstości zapisu Samsung będzie w stanie oddać do naszej dyspozycji dyski nawet 4 TB i takie też są zapowiadane. Prawdopodobnie spopularyzowaniu ulegną także dyski o pojemności 1 TB wykorzystujące pojedynczy talerz.
Prócz oferty dysków 3,5 cala, Samsung zapowiedział też 1 TB HDD 2,5 cala do notebooków. Przy czym w tym wypadku będziemy mieli do czynienia z dwoma 500GB talerzami. Dyski do laptopów mają być dostępne na rynku już w kwietniu, lecz jest to niepotwierdzona informacja. Niestety data premiery 3,5 calowych dysków z 1 TB talerzami nie jest jeszcze znana. Wiadomo że będą one wchodzić w skład serii Spinpoint EcoGreen, otrzymają 32 MB pamieci cache i interfejs SATA III 6 Gbps.
Widząc taki rozwój dysków HDD ciężko przewidywać kiedy dojdziemy do punktu, w którym twarde dyski osiągną kres swojej pojemności. Z jednej strony taki stan rzeczy cieszy, z drugiej chyba wolelibyśmy szybszy rozwój dysków SSD i przez to obniżkę ich cen.
Źródło: Tom's Hardware, Extra Hardware