asus (strona 81 z 114)

Asus Eee Pad Transformer Prime cena, dane techniczne tabletu wraz ze stacją dokującą

O Asusie Eee Pad Transformer pisaliśmy już kilkakrotnie, zdecydowanie najważniejsza wiadomość dotyczyła całkiem niezłej sprzedaży urządzenia. Trzeba przyznać że sama idea, która przyświecała Asusowi podczas pracy nad laptopem sprawdziła się w akcji. Kupujemy dobrze wykonany tablet i możemy do niego dokupić stację dokującą, która nie dość że zamienia tablet w smukły netbook to jeszcze wydłuża czas jego pracy.Kilka dni temu informowaliśmy Was o teaserze Asus Eee Pad Transformer 2. Po wspomnianym filmiku miała miejsce konferencja AsiaD, podczas której dość nieoczekiwanie dowiedzieliśmy się jak wygląda nowy tablet Asusa "w realu" i że nazywać będzie się Transformer Prime, zamiast „2”. Dotarliśmy do nieco lepszych zdjęć urządzenia, lecz nie są one nadal rewelacyjne, ale pozwalają nacieszyć oko nowym gadżetem. Widać nawet uruchomiony system.Zanim rozpłyniecie się nad zdjęciami i zaczniecie pisać listy do św. Mikołaja czy Dziadka Mroza z tegoroczną listą prezentów, krótkie przypomnienie z czym będziemy mieli do czynienia. Asus Eee Pad Transformer Prime wyposażono w układ Tegra 3 (Kal-El), ekran dotykowy o przekątnej 10,1 cala, wyjście miniHDMI, slot kart SD oraz aparat.Grubość Prime'a wyniesie 8,3 mm, a samo urządzenia pozwalać ma na 14,5 godzin pracy na akumulatorze. Nie wiadomo czy chodzi o opcję z podłączoną czy odłączoną stacją dokującą. Biorąc jednak pod uwagę osiągi starszego brata będzie chodzić o tą pierwszą opcję.Ciągle nie jest jeszcze jasne, który system zagości na Transformer Prime. Czy będzie to Android Honeycomb, który w kilka dni od premiery otrzyma aktualizację do Ice Cream Sandwich czy może będziemy mieli do czynienia z wspomnianą ostatnią inkarnacją systemu Android. Trzeba poczekać do 9 listopada kiedy to nastąpić ma oficjalna prezentacja urządzenia. No i zbierać 499 dolarów bo tyle ma kosztować Asus Eee Pad Transformer Prime.Więcej o Asus Eee Pad Transformer: Asus Eee Pad Transformer TF101 - test, recenzja tabletu Asus Eee Pad Transformer 2 - teaser trailer Asus: Eee Pad Transformer sprzedaje się świetnie Tablet Asus Eee Pad - 16 godzin na baterii ASUS i jego cztery nowe tablety

D. Mączka

Opcje

Asus USB 3.0 Boost przyspiesza transfery plików - download

ASUS wydał dla swoich płyt głównych aplikację USB 3.0 Boost, która może zwiększyć szybkość transferu portów USB nawet o 170%.ASUS USB 3.0 Boost wykorzystuje nowy protokół UASP (USB Attached SCSI Protocol), mającego na celu zwiększyć prędkość transferu danych oraz zmniejszyć wykorzystanie procesora przy przesyłaniu danych przez port USB.Warto również zaznaczyć, że nowa aplikacja jest także zgodna z tradycyjnym protokołem BOT (Bulk Only Transfer) i automatycznie wykrywa typ podłączonego urządzenia oraz przydzielana mu najbardziej odpowiedni w danej sytuacji protokół.Oprócz zgodności z UASP, USB 3.0 Boost oferuje również dwa inne tryby działania. Wcześniej wspomniany UASP maksymalizuje wykorzystanie nowego protokołu, tryb Turbo przyspiesza wszystkie urządzenia USB, natomiast tryb Normal zapewnia pierwotną zgodność USB 3.0, gwarantując zgodność ze wszystkimi urządzeniami.Zasada działania trybu UASP (u góry) oraz Turbo (na dole).Dużą zaletą nowej aplikacji jest intuicyjny interfejs. Co ciekawe, producent deklaruje, że jego nowe rozwiązanie pozwala zwiększyć transfery urządzeń podłączonych do portu USB 3.0 nawet o 170%. Należy jednak mieć na uwadze, że USB 3.0 Boost oficjalnie jest kompatybilny ze stosunkowo małą liczbą urządzeń następujących firm: A-DATA, Agestar, Buffalo, CyberSLIM, DoTop, Freecom, I-O DATA, Iomega, Kingston, Lacie, MachXtreme, MKUii, OCZ, PQI, Seagate, Sylicon Power, Super Talent, Transcent, Western Digital (dokładną ich listę znajdziecie na tej stronie). Dodatkowym wymogiem jest również posiadanie jednej z płyt głównych z poniższej listy.Kliknij aby pobrać oprogramowanie Asus USB 3.0 Boost Więcej o przydatnych grach i aplikacjach: Skórki do GG 10: pobierz najlepsze i najciekawsze (download) Pobierz SopCast i oglądaj mecze live za darmo (download) FIFA 12: pobierz patch z Ekstraklasą - nazwy, barwy i emblematy (download) Hard Reset: pobierz demo i sprawdź czy warto kupić
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

Asus Sabertooth X79, P9X79 Deluxe, Pro i Rampage IV Extreme - premiera płyt głównych

Kilka dni temu odbyła się w Londynie konferencja firmy Asus, która poświęcona była nowym produktom tejże marki. Zaprezentowano kilka nowych płyt głównych, omówiono nowe rozwiązania jakie wykorzystano przy ich tworzeniu. Nie obyło się też bez kilku ciekawostek.Prezentowane płyty przygotowano pod kątem procesorów Intel zgodnych z podstawką LGA2011, a jako pierwszy mieliśmy okazję poznać model Asus Sabertooth X79, w którym zastosowano kilka ciekawych rozwiązań technologicznych. Płyta ma w sobie niemal wszystkie nowinki jakie udało się dopracować producentowi. Dzięki nim ma poprawić się wydajność, stabilność oraz możliwość overclockingu procesorów i pamięci. Płyta zgodnie z nowymi trendami ma możliwość obsłużenia do 8 modułów pamięci, dzięki czemu system operacyjny może mieć do dyspozycji bardzo dużo zasobów – w zależności od upodobań i zasobności portfela użytkownika.Rozwinięcie systemu DIGI+ Power Control ma zapewnić większą kontrolę nad modułami zasilającymi sekcje płyty głównej. Dzięki temu zarówno procesor, chipset jak i pamięci będą pracowały stabilniej dając większe możliwości do wyciskania z tychże podzespołów ostatnich potów.Technologia Asus SSD Caching ma za zadanie połączyć niejako wydajność małych dysków SSD (ich ceny ostatnimi czasy są dość przystępne) w taki sposób, by były swoistym cache dla tradycyjnych, bardzo pojemnych, mechanicznych dysków twardych. W porównaniu do systemu Intel Smart Response nie ma tu ograniczenia pojemności nośnika SSD – Intel ogranicza się do 64 GB. System działa automatycznie bez konieczności zaawansowanej ingerencji w system operacyjny.Dodatkowymi atutami jest wykorzystanie do budowy bardzo zaawansowanych komponentów, dzięki czemu Asus oferuje 5 lat gwarancji na nowe płyty.Nie omieszkano zaingerować w system chłodzenia. Płyty będą wyposażone w specjalnie opracowane kanały i połączenia z obudową montowaną nad głównym radiatorem płyty, która zawiera szybkoobrotowy wentylatorek. Zapowiedziano, że ma się on kręcić z szybkością do 8 000 rpm, przy czym nie generować zbyt wiele hałasu – sprawdzimy to przy okazji testu płyty.Firma oczywiście promuje dość mocno system UEFI, który jest bardziej rozbudowaną, ale też przyjaźniejszą w dostępie, wersją klasycznego BIOSu. Nie dość, że system został dopracowany, oddano użytkownikom więcej możliwości kontroli nad parametrami poszczególnych elementów płyt głównych, to dodatkowo zaoferowano całkiem ciekawy system aktualizacji Bios Flashback. Jeśli przez przypadek coś stanie się ze sprzętem lub podczas standardowej aktualizacji występujący problem (brak prądu, uszkodzenie danych, inny wypadek losowy) uniemożliwi dokończenie operacji to wystarczy na innym komputerze wgrać nową wersję firmware na pendrive USB i po podłączeniu do płyty głównej wystarczy włączyć zasilanie i wcisnąć odpowiedni przycisk obok portu USB.Zaprezentowano także płyty z serii P9X79 dostępne w wersjach Deluxe, Pro i „zwykłej”.Płyty są atrakcyjne wizualnie, ale to nie jedyne ich zalety. Duże radiatory bezgłośnie chłodzą nagrzewające się podzespoły, systemy wspomniane wcześniej działają podobnie jak w przypadku mocniejszej płyty Sabertooth X79. One także oferują znaczne możliwości podkręcania i żyłowania parametrów montowanych na nich komponentów. Overclockerzy docenią także będące już niemal standardem w tego typu konstrukcjach, fizyczne przyciski Reser, Power i Clear CMOS. Płyty te będą oczywiście odpowiednio tańsze. O szczegółowych parametrach tychże konstrukcji poinformujemy w kolejnych newsach.Przy okazji prezentacji płyty Asus Rampage IV Extreme, której przeznaczeniem jest obecność w komputerach entuzjastów overclockingu, bicia rekordów wydajności podzespołów, zaprezentowano kilka dodatkowych rozwiązań. Prócz wszelkich wymienionych wcześniej systemów overclockerzy powinni ucieszyć się z dodatkowego, zewnętrznego modułu OC Key. Jest to specjalna wtyczka, którą podpina się do wyjścia DVI w karcie graficznej. Do modułu tego można podpiąć bezpośrednio klawiaturę USB (ważne by nie miała ona żadnych HUBów, dodatkowych systemów, etc. - najzwyklejszą wersję). Dzięki temu podczas grania, odpalania benchmarków i innych aktywności można wywołać na ekranie monitora specjalne menu, które nakłada się na obraz i pozwala kontrolować parametry karty.Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest możliwość przymocowania w odpowiednich miejscach karty graficznej przewodów pozwalających na precyzyjne regulowanie napięcia zasilającego procesory graficzne – system zwie się VGA Hotwire. Do tej pory najbardziej zaawansowani overclockerzy dolutowywali potencjometry i dodatkowe układy i regulowali napięcia ręcznie. Teraz płyta Asusa pozwoli na sterowanie parametrami z poziomu menu OC Key a także UEFI.Mamy nadzieję, że niedługo będziecie mogli przeczytać recenzje z testów płyt na łamach serwisu Benchmark. Więcej o produktach firmy Asus: Asus PCE-N10: bezprzewodowy adapter WiFi PCI-Express Asus VG278H monitor 3D obsługuje Nvidia 3D Vision 2 i ma 27” ekran Karty graficzne Asus z darmową grą Batman: Arkham City Asus Lamborghini VX65: netbook 12.1" z Windows 7 Home Premium Asus ROG Tytan: potężny komputer dla bogatych graczy

M. Lewczuk

Opcje

Asus Eee Pad Transformer 2 - teaser trailer

Mobilne urządzenia cechują się coraz większą funkcjonalnością, powoli zastępując pełnowymiarowy sprzęt, jak laptopy czy komputery stacjonarne. Na rynku po raz kolejny pojawi się projekt będący połączeniem dwóch technologii. Omawiany Asus Eee Pad Transformer 2 to tablet, który po podłączeniu klawiatury staje się netbookiem.w ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się sporo plotek na temat następcy Transformera. Prawdopodobnie będzie to pierwsze tego typu urządzenie wspierane przez układ Nvidia Tegra 3 zawierający czterordzeniowy procesor, w którym każdy zegar będzie taktowany częstotliwością ok. 1 GHz (zależnie od źródła jest to 1 lub 1,5 GHz). Wiadomo, że system operacyjny w jaki wyposażony będzie tablet Asusa to Android, jednak nie wiadomo jeszcze czy obsługiwana wersja to Ice Cream Sandwich.Jakie jeszcze nieoficjalne informacje udało się uzyskać? Niezmienione mają zostać wymiary ekranu, czyli standardowe dla małych netbooków 10,1 cala. Pamięć wewnętrzna to prawdopodobnie 32GB, a RAM - 1GB. Spodziewana cena to 499 dolarów. Przypominamy, że w dniu premiery Asus Eee Pad Transformer kosztował w Polsce 1899 zł.Jedyne tak naprawdę oficjalnie przedstawione materiały to wypuszczony właśnie film promujący urządzenie. Widać na nim tylko system łączenia z klawiaturą. znany jest więc jedynie design oraz fakt umieszczenia USB. Co dalej pokaże Asus? Czekamy na oficjalne ogłoszenia wraz z datą premiery, specyfikacją i sugerowaną ceną. Więcej o firmie Asus i jej produktach: Asus Lamborghini VX65: netbook 12.1" z Windows 7 Home Premium Asus ROG Tytan: potężny komputer dla bogatych graczy Asus ML239H: elegancki monitor 23” z matrycą IPS ASUS P9X79 Deluxe: błękitna płyta główna z LGA 2011 Asus P8Z68: trzy płyty główne z PCI-Express 3.0

K. Grązka

Opcje

Karty graficzne Asus z darmową grą Batman: Arkham City

ASUS i Nvidia nawiązały współpracę z Warner Bros. Entertainment Inc. i stworzyły specjalny pakiet, który składa się z wydajnej karty graficznej ASUS GeFOrce DirectCU II oraz gry Batman: Arkham City.Trzeba przyznać, że gra Batman: Arkham City ma szansę stać się hitem bieżącego roku. Jak już wcześniej pisaliśmy, średnia z dotychczas przyznanych 30 ocen wynosi... aż 96%, a najwyższe noty przyznały takie prestiżowe serwisy jak: 1UP, Telegraph oraz Game Informer. Tytuł ten będzie korzystał z dobrodziejstw technologii DirectX 11 i PhysyX, które sprawiają, że świat gry, ruchy postaci oraz interakcja z otoczeniem staje się niezwykle realistyczna.Warto również wspomnieć, iż najbardziej komfortową rozgrywką będą mogli się cieszyć posiadacze nowszych kart Nvidia GeForce. Właśnie z tego powodu, firmy ASUS i Nvidia nawiązały współpracę z wydawcą dobrze zapowiadającego się Batmana - Warner Bros. Entertainment Inc. - i stworzyły specjalny pakiet, łączący wydajną kartę graficzną GeForce oraz tegoroczny hit jesieni, grę Batman: Arkham City.Wśród modeli objętych promocją znalazły się najwydajniejsze karty graficzne GeForce GTX 500, które należą do serii DirectCU II i zostały wyposażone w układ chłodzenia o tej samej nazwie. Konstrukcja ta zapewnia o 20% lepszą wydajność, aniżeli wersje referencyjne, natomiast jej dwa 100 mm wentylatory mogą pochwalić się o 600% większym przepływem powietrza.Jeżeli natomiast chodzi o generowany hałas układu DirectCU II, to nie przekracza on 31 dBA. Oprócz wydajnego i cichego chłodzenia, karty graficzne z serii DirectCU II zostały wyposażone w elementy elektroniczne zgodne z technologią Super Alloy Power, która sprawia, iż karta jest bardziej niezawodna – szczególnie podczas długich godzin grania.Pełną listę kart graficznych z dodatkową grą Batman: Arkham City znajdziecie poniżej – jedynym wyjątkiem są tutaj dwa słabsze modele – GeForce GTX 560 Ti i GTX 560 - z poprzednią generacją chłodzenia DirectCU. ASUS GTX580 DirectCU II - ENGTX580 DCII/2DIS/1536MD5 ASUS GTX570 DirectCU II - ENGTX570 DCII/2DIS/1280MD5 ASUS GTX 560 Ti DirectCU II TOP - ENGTX560 Ti DCII TOP/2DI/1GD5 ASUS GTX 560 Ti DirectCU II - ENGTX560 Ti DCII/2DI/1GD5 ASUS GTX560 Ti DirectCU - ENGTX560 Ti DC/2DI/1GD5 ASUS GTX 560 DirectCU II OC - ENGTX560 DCII OC/2DI/1GD5 ASUS GTX 560 DirectCU II TOP - ENGTX560 DCII TOP/2DI/1GD5 ASUS GTX 560 DirectCU - ENGTX560 DC/2DI/1GD5
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

Asus Lamborghini VX65: netbook 12.1" z Windows 7 Home Premium

Firma Asus zaprezentowała nowego netbooka dla osób o wysokich wymaganiach. Chodzi o model Lamborghini VX65 który kształtem obudowy przypomina nieco włoski supersamochód.Jego specyfikacja techniczna jest bardzo dobra - jak na netbooka. Asus Lamborghini VX65 ma 12,1 calowy ekran, który jest podświetlany diodami LED, a jego matryca ma rozdzielczość 1366x768 pikseli. Jednostką odpowiedzialną za obliczenia jest dwurdzeniowy procesor Intel Atom D2700 o taktowaniu 2,13 GHz, który jest on wykonany w 32 nm procesie technologicznym. Procesor jest wspomagany przez 4 GB pamięci RAM.Wbudowany dysk HDD ma pojemność 500 GB i powinien on być wystarczający dla większości użytkowników. Za wyświetlanie grafiki odpowiada układ AMD Radeon HD 6470M. Standardowo wbudowane są karty Gigabit Ethernet, WiFi 802.11 b/g/n i Bluetooth.Do prowadzenia wideo rozmów mamy wbudowaną kamerkę o rozdzielczości 2 Mpix. Netbook ma szybkie złącza USB 3.0, czytnik kart pamięci i złącze HDMI. Akumulator ma pojemność 5200 mAh. Nad tym wszystkim czuwa system Windows 7 Home Premium.Poniżej filmik przedstawiający netbooka Asus Lamborghini VX65.Na razie ani czas pracy na akumulatorze, ani cena nie są znane. Więcej o firmie Asus i jej produktach: Asus ROG Tytan: potężny komputer dla bogatych graczy Asus ML239H: elegancki monitor 23” z matrycą IPS ASUS P9X79 Deluxe: błękitna płyta główna z LGA 2011 Asus P8Z68: trzy płyty główne z PCI-Express 3.0

tom.inter

Opcje

Lenovo przegoniło Della w rankingu producentów

Firmy analityczne IDC oraz Gartner przedstawiły wyniki sprzedaży komputerów PC na świecie za trzeci kwartał. Przeważnie tego typu newsy są dość nudne i przewidywalne, tym razem jest jednak nieco inaczej. Okazuje się że Lenovo pokonało w rankingu Della i teraz to chińska firma zajmuje drugie miejsce w stawce.Według przedstawionych wyników trzeci kwartał tego roku był rekordowym dla Lenovo, które sprzedało 12,6 mln komputerów wchodząc w posiadanie około 13,7 % całego rynku. Dell, który spadł na trzecią pozycję sprzedał w tym samym kwartale 11 mln urządzeń co pozwoliło osiągnąć wynik 12% rynku.HP ciągle twardo utrzymuje się na pierwszej pozycji z 16,7 mln sprzedanych komputerów i 18,1% rynku. Lenovo miało niesamowity wzrost sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, który wynosił 36%. Równie niezłym wzrostem może pochwalić się ASUS, który poprawił swoje wyniki o 30%. Mimo to firma ciągle jest w posiadaniu zaledwie 6,5% rynku. Sprzedaż komputerów PC w III kwartale 2011 roku Pozycja Producent Sprzedaż III w kwartale 2011 Posiadanie rynku Sprzedaż w III kwartale 2010 Posiadanie rynku Wzrost w porównaniu do 2010 1 HP 16,7 mln 18,1 % 15,8 mln 17,8 % 5,3 % 2 Lenovo 12,6 mln 13,7 % 9,2 mln 10,4 % 36,1 % 3 Dell 11 mln 12 % 11 mln 12,6 % -1,6 % 4 Acer Group 9,2 mln 10 % 11,6 mln 13,1 % -20,6 % 5 ASUS 6 mln 6,5 % 4,6 mln 5,2 % 30,2 % Inni producenci 36,4 mln 39,7 % 0,5 % Wszyscy producenci 91,8 mln 100 % 88,7 % 100% 3,6 % Cały rynek PC poprawił swój wynik o 3,6%. Zarówno IDC jak i Gartner przyznają że nie spodziewały się aż tak słabego wyniku. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy doszukuje się światowego kryzysu jak i wzrostu zainteresowania tabletami czy smartfonami. Trzeba przyznać te z powodzeniem potrafią zastąpić komputery w tych najprostszych czynnościach.Na temat tak dobrego wyniku Lenovo wypowiedział się sam szef Lenovo, Yuanqing Yang. W swoim oświadczeniu poinformował że zarówno wynik jak i sprzedaż w III kwartale tego roku była rekordowa dla jego firmy. Powodów sukcesu upatruje w jakości swoich urządzeń jak i długoterminowości działań. Yang wierzy również że Lenovo jest na dobrej drodze zajęcia pierwszej pozycji wśród światowych producentów komputerów.Więcej o Lenovo: Krótki test Lenovo ThinkPad X1 - laptop dla wymagających? Lenovo IdeaPad Z460A - niedrogi laptop dla całej rodziny Lenovo IdeaPad S10-3 - ładny netbook w przystępnej cenie Lenovo IdeaPad A1: kolorowe i funkcjonalne tablety Lenovo IdeaPad Z565 - niedrogi i o wszechstronnym zastosowaniu Lenovo U: wydajne, stylowe i lekkie ultrabooki

D. Mączka

Opcje

Asus ROG Tytan: potężny komputer dla bogatych graczy

Republic of Gamers czyli popularne ROG to linia sprzętów z najwyższej półki autorstwa firmy ASUS, które opracowane są dla najbardziej wymagających graczy. Do tego elitarnego grona zaliczają się karty graficzne, płyty główne czy laptopy, dziś przyszedł czas na zestaw komputerowy ASUS Tytan CG8565.Opisywany desktop swoją oficjalną prezentacje miał podczas tegorocznych targów Computex. Jednak dopiero teraz rusza jego przedsprzedaż, również w naszym kraju. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest dość ciekawie zaprojektowana obudowa, która nie razi kolorowymi wiatrakami i innymi tandetnymi rozwiązaniami. Nie można jej odmówić klasy i solidnego wykończenia przy stawianiu na bardziej futurystyczny design.Istnieć będzie wiele możliwości konfiguracji peceta. Sercem Tytana będzie jeden z procesorów Intel Core i5 lub Core i7 drugiej generacji. Wykorzystana została płyta główna z chipsetem Intel Z68, zapewne autorstwa ASUSa. Istnieć będzie możliwość zamówienia bądź rozbudowania pamięci RAM do aż 32 GB (DDR3). Pod względem kart graficznych gracze dostaną do wyboru modele: Nvidia GeForce GTX 560 Ti lub GeForce GTX 590.Komputer wyposażono oczywiście w nagrywarkę DVD (lub Blu-ray combo), dysk twardy oraz dysk SSD, kartę dźwiękową ASUS Xonar, czytnik kart pamięci, aż cztery porty USB 3.0 oraz kontroler sieci przewodowych 1 Gb/s. Konfiguracja może robić wrażenie, jednak to cena w tym wypadku jest głównym bohaterem. Wszyscy zainteresowani kupnem Tytana będą musieli wyciągnąć z portfela dokładnie 13 957 złotych.Za tą cenę otrzymamy komputer z procesorem Intel Core i7-2600K, 16 GB pamięci RAM DDR3, kartę graficzną GeForce GTX 590, dysk twardy o pojemności 2 TB oraz dysk SSD o pojemności 160 GB. Jacyś chętni?Więcej o firmie ASUS: Asus A52F-EX943V - uniwersalny i w dobrej cenie Tablet Asus Eee Pad Slider SL101 - testy, cena i opinie Asus K53E-SX058V - procesor z rodziny Sandy Bridge i długi czas pracy Asus Eee Pad Transformer TF101 - test, recenzja tabletu Asus K73E - multimedialny kolos o mocnym procesorze

D. Mączka

Opcje

Asus ML239H: elegancki monitor 23” z matrycą IPS

Na rynku zadebiutował nowy monitor firmy Asus. Model ML239H wyposażony został w 23-calową matrycę IPS oraz LED-owe podświetlenie. Dodatkowym atutem tego urządzenia jest nowoczesny i ciekawy design.Monitor Asus ML239H, dzięki wykorzystaniu matrycy IPS, gwarantuje bardzo szeroki kat widzenia na poziomie 178 stopni w pionie i poziomie. 23-calowy ekran wyświetla obraz w standardzie Full HD, czyli rozdzielczości 1920 x 1080 punktów. Maksymalny czas reakcji matrycy z kolei wynosi 5 ms, a współczynnik kontrastu to 50 000 000:1. Zdecydowano się także na wykorzystanie podświetlenia diodami LED, dzięki czemu zużycie energii jest niewielkie – podczas normalnej pracy wynosi około 40 W, a w trybie oszczędzania energii nie przekracza 0,5 W. Kolejnym zasługującym na uwagę aspektem w ML239H jest ciekawy wygląd, którego głównym elementem jest błyszcząca, czarna i bardzo cienka obudowa. Na uwagę zasługuje też pomysłowa podstawka. Aby umożliwić użytkownikowi dopasowanie obrazu według jego preferencji, Asus oddał w ręce użytkowników technologię Splendid Video Intelligence, która poza możliwością wyboru jednego z sześciu trybów wyświetlania (sceneria, kino, gra, nocny widok, sRGB oraz tryb standardowego), pozwala także na dokładne dostosowanie kolorów, jasności, kontrastu oraz ostrości obrazu. Trzeba też wspomnieć o wyjściach, jakie zaoferowała firma Asus w monitorze ML239H, a są to HDMI , D-Sub, DVI-D.Monitor jest już dostępny w Polsce, a jego cena detaliczna wynosi 959 złotych.Więcej o monitorach: iiyama X2775HDS: 27-calowy monitor VA dla grafika Asus PA238Q: monitor z matrycą IPS i kolorem 10-bit AMD Eyefinity 5x1 Landscape: gra na 5 monitorach Samsung S24A850DW: monitory z matrycą PLS w Europie

W. Kulik

Opcje

ASUS P9X79 Deluxe: błękitna płyta główna z LGA 2011

W ofercie firmy ASUS pojawi się płyta główna P9X79 Deluxe, która zostanie wyposażona w podstawkę LGA 2011 oraz osiem banków pamięci DDR3. Model ten będzie konkurować z najlepszymi konstrukcjami konkurencji.Trzeba przyznać, że premiera procesorów Intel Sandy Bridge-E zbliża się do nas coraz większymi krokami, a zaplanowano ją już na 14 lub 15 listopada. Wraz z nowymi układami pojawią się również płyty główne z kompatybilną podstawką LGA 2011. Poszczególni producenci zaprezentowali już swoje (prawie) finalne wizje odnośnie tych konstrukcji, ale pośród nich na razie nie było ASUSa. Okazuje się jednak, że i on ma w swoich planach ciekawą płytę dla układów Intel Sandy Bridge-E.ASUS P9X79 Deluxe wykorzystuje tradycyjny laminat formatu ATX i ma tradycyjne, błękitne barwy. Podobnie jak w przypadku topowych konstrukcji innych producentów, nad i pod podstawką umieszczono po cztery banki pamięci DDR3. Nie zapomniano również o przycisku MemOK!, który ustawia bezpieczne parametry pracy modułów RAM w razie problemu z ich działaniem. Za zasilanie procesora odpowiada 8-fazowa sekcja zasilania DIGI+ VRM, która jest chłodzona dwoma radiatorami połączonymi ciepłowodem.Dla kart rozszerzeń udostępniono cztery porty PCI-Express x16 oraz dwa PCI-Express x1. Tuż obok ostatniego PCI-Express x1 znalazł się wyświetlacz diagnostyczny oraz przyciski łatwego dostępu do uruchamiania i restartowania komputera oraz restartowania ustawień UEFI.Przy dolnej krawędzi PCB zamontowano chipset Intel X79 ze sporym radiatorem, po cztery gniazda SATA II 3 Gb/s i SATA 6 Gb/s oraz pinowe złącze USB 3.0.Tylny panel szczelnie obsadzono złączami, a znalazły się na nim: cztery porty USB 2.0 sześć portów USB 3.0 dwa porty eSATA dwie gigabitowe karty sieciowe złącza audio 8-kanałowej karty dźwiękowej wraz z optycznym S/PDIF
Paweł Maziarz

P. Maziarz

Opcje

ASUS Radeon HD 6850 DirectCU i wszystko gra

Na rynku dostępnych jest wiele odmian kart graficznych opartych o układ Radeon 6850, różniących się od siebie, chłodzeniem, PCB czy też taktowaniem. Mój wybór padł na ASUS Radeon HD 6850 DirectCU. miniRecenzja wyróżniona! Karta zbudowana jest w oparciu o układ AMD Barts, co oznacza, że jest wyposażona w 32 potoki renderingu i 960 zunifikowanych jednostek przetwarzania, 1GB pamięci GDDR5 o częstotliwości pracy 4000MHz i szyne danych o szerokości 256 bitów oraz rdzeń o taktowaniu 790 MHz, czyli 15MHz większym od oryginału.Platforma testowa: Karta graficzna i chłodzenie:Karta oparta jest o autorskie PCB o długości 23 cm. Podobnie jak w przypadku kart innych producentów zostało ono wyposażone w jedno złącze Cross­Fi­re. W porównaniu z standardowymi konstrukcjami karta ma podniesione taktowanie rdzenia o 15MHz taktowanie pamięci zostało bez zmian. Karta prezentuje się bardzo ładnie dzięki swojemu gustownemu chłodzeniu oraz laminatowi w czarnym macie. Może ona przypaść do gustu wielu użytkownikom. Z przodu na śledziu znajdziemy dwa porty DVI, jeden HDMI zgodny z najnowszą normą 1.4a oraz jeden pełnowymiarowy Display port dzięki czemu będziemy mogli połączyć kilka monitorów ze sobą.Pora na obnażone PCB. Na pierwszy rzut oka widać, elementy odpowiedzialne za zasilanie karty, które zostały wykonane w specjalnej technologii Su­per Al­loy Po­wer. Przez zastosowanie tej technologii zmiany napięci rdzenia możemy dokonywać tylko i wyłącznie przy pomocy oprogramowania ASUS Smart Do­ctor. Poniższa animacja ASUSA najlepiej ilustruje zalety Su­per Al­loy Po­wer.Na karcie możemy dostrzec, aż dwa gniazda zasilani 6pin, oraz metalową szynę która ma za zadanie usztywnić laminat karty. Docenimy to w szczególności gdy dokonamy zmiany chłodzenia na jeszcze cięższe niż zastosował producent. Poza tym wieje nudą podobnie jak u konkurencji w środku laminatu znajduje się serce karty graficznej układ Barts który został otoczony z dwóch stron przez osiem kostek pamięci GDDR5 SDRAM firmy Hynix mogących chodzić z maksymalną częstotliwością 1250MHz przy maksymalny napięciu 1.5V. Za chłodzenie karty odpowiada autorski układ Di­rect­CU składający się z dużego rozbudowanego 32 finowego aluminiowego radiatora połączonego z podstawką dwoma 8 mm ciepłowodami. Jak widać z poniższych zdjęć ASUS w chłodzeniu wykorzystał technologie Heatpipe Direct Touch, która polega na lepszym odbieraniu ciepła przez bezpośredni kontakt ciepłowodów z chłodzonym rdzeniem. Do schłodzenia radiatora zastosowano 75mm wentylator 4pin PWN, który umożliwia samoistne sterowanie obrotami wedle temperatury karty. Całość chłodzenia została przykryta efektowną czarną osłoną pozbawioną zbędnych naklejek oraz napisów. Jedynie na grzbiecie widnieją cztery czerwone pasy oraz logo Asusa. Zadaniem pokrywy jest pomoc przy prawidłowym rozprowadzaniu powietrza na finy chłodzenia oraz elementy na laminacie znajdujące sie pod chłodzeniem. Zawartość opakowania:Wraz z kartą dostajemy podstawowy zestaw akcesoriów niezbędnych do prawidłowego zainstalowania naszej karty graficznej. -instrukcję obsługi-płytę ze sterownikami-przejściówkę DVI – D-Sub-2x przejściówkę zasilania Molex 6-PIN PCI-E-mostek crossfire Oprogramowanie i OC: Wraz z kartą dostajemy dwie płyty z oprogramowaniem, sterownikami oraz wielojęzycznymi instrukcjami.Dzięki dołączonej aplikacji ASUS SMART DOCTOR podkręcanie staje się dziecinnie proste. Pomimo tego, że aplikacja wygląda dość mizernie w porównaniu z aplikacjami innych producentów, to przy jej pomocy może bez problemu podkręcić gpu, pamięci, zmienić napięcie czy też stworzyć schemat ustawiający obroty wentylatora w zależności od temperatury gpu. Przy pomocy dołączonego oprogramowania udało mi się podnieść taktowanie gpu do 930Mhz i pamięci z 1000Mhz do 1080Mhz. To wszystko przy napięciu 1.20v Asus Gamer OSD to aplikacja, która zapewne przypadnie do gustu wielu zapalonym graczom. Dzięki niej możemy zobaczyć ile klatek osiąga nasza karta graficzna, podzielić się filmikiem z naszej rozgrywki lub po prostu zrobić print screen.Platforma testowa c.d.:Do testów wykorzystałem platformę opartą o procesor AMD PHENOM II 955 BE podkręcony do 3,72 GHz, płytę Asrock 880G Extreme3 wyposażoną w 8 GB pamięci ram. Pomiary wydajności zostały wykonane przy pomocy karty o standardowym taktowaniu oraz po podkręceniu.CPU GPU STOCK GPU OCTesty syntetyczne: 3DMark Vantage Rozdzielczość:1280 x 1024Tryb: performace, wynik ogólny cpu+gpu3DMark 11 Rozdzielczość:1280 x 720Tryb: performace, wynik ogólny cpu+gpuHeaven 2.5 DX11 Rozdzielczość:1920 x 1080, normal tesselationDetale grafiki: najwyższe Benchmarki: S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat BENCHMARK DX11Rozdzielczość:1920 x 1080, teslacja włączonaDetale grafiki: najwyższe STOCKRozdzielczość:1920 x 1080, teslacja włączonaDetale grafiki: najwyższe OCDIRT 2 BENCHMARK - DX11Rozdzielczość:1920 x 1080, MSAA x8Detale grafiki: najwyższe H.A.W.X. 2 BENCHMARK - DX11 Rozdzielczość:1920 x 1080, MSAA x8, teslacja wyłączonaDetale grafiki: najwyższe Final Fantasy XIV BENCHMARK - DX11Rozdzielczość:1920 x 1080 Resident Evil 5 BENCHMARK - DX10Rozdzielczość:1920 x 1080, MSAA x8Detale grafiki: najwyższeLost Planet 2 BENCHMARK - DX11Rozdzielczość:1920 x 1080, MSAA x8Detale grafiki: najwyższe Call of Juarez BENCHMARK - DX10 Rozdzielczość:1920 x 1080, MSAA x4Detale grafiki: najwyższe Mafia II BENCHMARK - DX11 Rozdzielczość:1920 x 1080, MSAA x8Detale grafiki: najwyższe Podsumowanie:Niewątpliwie karta ASUSA jest produktem, wedle którego nie można przejść obojętnie. Pierwsze co rzuca się w oczy po wzięciu jej w ręce to jakość wykonania karty, oraz elementy z jakich została wykona Widać to choćby po samym PCB karty, które zostało wykonane w Tajwanie, co zapewnia jego dobrą jakość oraz wytrzymałość, szczególnie przy OC. Producent zaopatrzył kartę w układ chłodzenie o dobrej jakości i wydajności. W trybie 2D karta nie generuje uciążliwego hałasu, a temperatura jej utrzymuje się granicach 38C. W trybie 3D temperatura karty dochodziła do 70C. Na szczęście w przypadku wentylatora nie było słuchać przykrego hałasu wywoływanego przez często słabe łożysko, tylko hałas generowany przez tłoczone powietrze. Karta ma także swoje wady. Dwie najpoważniejsze jak dla mnie to brak fabrycznego chłodzenia sekcji zasilania oraz pamięci co niewątpliwie pomogłoby osiągnąć lepsze rezultaty w OC. Ogólnie karta jest godna polecenia, zachowuje i dobry współczynnik cena/jakość. Zapraszamy do zamieszczania ciekawych artykułów i zdobywania punktów, które możecie wymienić w sklepie internetowym lub "zmaterializować" w gotówkę :) Liczymy na świetne publikacje i wysoką jakość. miniRecenzje od A do Z PORADNIK Zobacz ostatnie MRM minirecenzje miesiąca

cza12ster

Opcje

Laptopy - aktualne trendy i zmiany

Rynek laptopów sukcesywnie się rozszerza. Od niedawna mamy możliwość składania zamówień na ultrabooki, czyli nowy rodzaj przenośnych komputerów. Cechują się one głównie 13- i 14-calowymi ekranami zamontowanymi w niezwykle smukłych i wytrzymałych obudowach. Co więcej, mają całkiem niezłą wydajność i są w stanie pracować przez kilka godzin bez przerwy – w niektórych przypadkach producenci zachwalają, że energooszczędnością mogą dorównać najlepszym netbookom.Obecnie jednak na rynku najpopularniejsze są laptopy w cenie od 1700 do 2200 zł. Mają przeważnie 15-calowy ekran o rozdzielczości 1366x768 punktów i pokryty odblaskową powłoką. Najczęściej są one wyposażone w jeden z procesorów Intel Core i3, i5 lub AMD Phenom, 4 GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 500 GB i nagrywarkę DVD+RW. W garniturze złączy nie może zabraknąć HDMI, co najmniej 3 portów USB 2.0, możliwości połączenia bezprzewodowego poprzez Wi-Fi oraz Bluetooth 3.0. Najpopularniejszym systemem jest Microsoft Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej. Coraz większą uwagę przywiązujemy nie tylko do parametrów nabywanego urządzenia, ale także do estetyki jego wykonania. Notebook powinien atrakcyjnie wyglądać, zarówno podczas pracy jak i w wersji złożonej do przenoszenia. Producenci dostrzegając ten trend oferują swoje produkty w miłych dla oka stylizacjach – dobierają różne faktury materiałów wykończeniowych, kolory, a także wzory, którymi sprawiają, że nabywca może wyrazić swoją indywidualność bez konieczności samodzielnego ozdabiania sprzętu. Doskonałymi przykładami są niezwykle kolorowe obudowy notebooków Sony Vaio VPC, Lenovo IdeaPad U260, czy Samsung NS310 i Acer Aspire 4830TG. Lenovo IdeaPad U260 Acer Aspire 4830TG-2418 Samsung NS310 Sony VAIO VPC-CA2S1E/D Atrakcyjne dla oka kolory to jednak nie wszystko. Powoli przemija moda na wykończenie pokrywy oraz podstawek pod nadgarstki błyszczącymi, polerowanymi tworzywami. Pożądane są materiały i faktury matowe, dzięki którym na powierzchniach płaskich nie pozostają odciski palców czy smugi. Oprócz tworzyw bardzo popularne są elementy ze szczotkowanego lub karbowanego aluminium lub stopów magnezu – można by rzec, że producenci wzorują się na konstrukcjach takich jak choćby MacBook Pro. Przykładami, którymi można zilustrować powyżej wspomniane rozwiązania mogą być laptopy Sony VAIO VPC-EH1M1E/B, HP Pavilion dv7 oraz modele ASUS z serii K. Asus K53SV-SX055V Sony VAIO VPC-EH1M1E/B HP Pavilion dv7-6020sw Kilka ostatnich miesięcy można określić mianem narastającej mody na wszelkie odmiany klawiatur wyspowych, czyli takich, jakie rozpropagowała w swoich konstrukcjach firma Apple - nie zastosowała ich jako pierwsza, lecz to dzięki jej notebookom stały się one inspieracją dla innych producentów. Klawisze oddzielone są od siebie, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnia zwykle jakiś rodzaj tworzywa sztucznego lub aluminiowa płyta z wyciętymi otworami na przyciski. O wygodzie użytkowania w tym wypadku można dyskutować, gdyż są zwolennicy klasycznych konstrukcji jak i tak wydzielonych elementów. Nie można jednak odmówić niebanalnego wyglądu i solidności tego typu rozwiązania. Niebanalne konstrukcje to także odejście od kanciastych kształtów obudów. Coraz więcej dostępnych laptopów ma nie tylko zaokrąglone powierzchnie klapy, ale także obłe narożniki. Całość sprawia wrażenie dopasowanej, miłej w dotyku. Tego typu obudowy można zaprezentować na przykładach Lenovo z serii U, nowa seria Samsung 9, HP ProBook, a także przytaczany już przykład Sony Vaio VPC. Samsung RC520 Sony VAIO VPC-SB1V9E/B Samsung Series 9 Kolejnym elementem ważnym dla nabywców są wydajne układy graficzne, które zapewniają odciążenie procesora w notebooku z obróbki materiału wideo, co przekłada się na dłuższy czas pracy na zasilaniu akumulatorowym. Po prostu układy graficzne mają specjalizowane moduły pozwalające na zaawansowane przetwarzania danych wideo przy znacznie mniejszym poborze energii niż ma to miejsce w przypadku samego CPU. Użytkownicy pragną także mocy graficznej, którą mogą spożytkować na zabawę z grami, bez konieczności rezygnacji z detali obrazu czy efektów poprawiających wygląd wirtualnego świata. Bez mocnej grafiki jest to niemożliwe. Dzięki takim elementom jak układy graficzne 3D, notebooki mogą z powodzeniem zastąpić rozwiązania desktopowe, a zużywają przy tym niewątpliwie mniej energii elektrycznej. Doskonale z tymi zadaniami radzą sobie laptopy Asus G53 czy Dell Alienware M17x i7 740QM.Co ważne, nawet wśród konstrukcji, których cena nie przekracza 2000 zł można znaleźć urządzenia z dość wydajnymi układami graficznymi, zdolnymi do obsłużenia sporej części nowoczesnych gier, a i z wideo radzącymi sobie znakomicie. Acer Aspire 5552G-P343G32MNRR kosztuje niespełna 1800 zł, a dysponuje solidną grafiką ATI Mobility Radeon HD 5650. Asus G53S Dell Alienware M17x i7 740QM Acer Aspire 5552G Mamy też zestawienie układów graficznych, które możecie spotkać w laptopach. Dzięki temu rankingowi można porównać wydajność układów, sprawdzić jaki będzie najlepszy do tego, czego oczekuje potencjalny nabywca notebooka i czy opłaca się zapłacić więcej za mocniejszą wersję.Ranking układów graficznych w laptopachW nowych modelach można spotkać procesory, które dysponują coraz większą wydajnością przy niemal takim samym poborze prądu. Dzięki temu notebooki mogą szybciej przetwarzać dane, nie zmniejszając czasu pracy na akumulatorze. Wśród nowoczesnych, szybkich i energooszczędnych procesorów można wyróżnić takie układy jak Intel Core i5 2537M. Procesor standardowo pracuje z częstotliwością 1.4 GHz i zużywa maksymalnie 17 W, a w trybie Turbo Boost przyspiesza do 2.3 GHz. Dzięki temu zyskujemy dodatkową moc przy niewiele wyższym zużyciu energii.Ranking procesorów w laptopachDodatkowe minuty pracy oraz wyraźnie większą wydajność zapewniają laptopom także nowe, całkowicie elektroniczne dyski SSD. Dzięki wymianie konwencjonalnego napędu na nośnik SSD można zyskać nawet kilkadziesiąt procent dłuższy czas pracy na akumulatorze, przy działaniach mocno korzystających z zapisanych w pamięci zadaniach. Urządzeniem, które świetnie obrazuje wykorzystanie wymienionych powyżej nowinek technologicznych jest Samsung Series 9 (900X3A). Podobnie rzecz się ma z wyposażonym w procesor Intel Core i5 2410M z serii Sandy Bridge notebooku Acer Aspire 4830TG-2418, który może pracować na naładowanym akumulatorze nawet do 8 godzin oferując bardzo wysoką wydajność nawet w trybie oszczędnym. Acer Aspire 4830TG-2418 Samsung Series 9 W najbliższej przyszłości na rynku pojawi się sporo nowych konstrukcji. Wspominaliśmy o niektórych choćby w relacjach z targów elektroniki użytkowej IFA 2011, które odbyły się w Berlinie. Tam zaprezentowano wiele urządzeń należących do rodziny ultrabooków. Każda z nich czerpie garściami z najnowszych rozwiązań zaprezentowanych przez firmę Intel. Smukłe i lekkie konstrukcje są szybkie, nadają się do pracy w niemal dowolnym charakterze, a do tego są niezwykle energooszczędne. Producenci zapewniają, że będą też przystępne cenowo – w porównaniu do oferowanych parametrów.Coraz więcej konstrukcji korzysta z wbudowanych dysków SSD, wydajnych układów graficznych – dodatkowych i wbudowanych w procesory – serie Core firmy Intel oraz Llano AMD. Szczególnie AMD oferuje wysoką wydajność w porównaniu do ceny i poboru energii, a notebooki z oficjalnie zaprezentowanymi w czerwcu hybrydami CPU i GPU, ochrzczonymi skrótem APU, pojawiają się już w sklepach. W nowych konstrukcjach pojawią się też takie technologie jak Intel WiDi, czyli bezprzewodowe wysyłanie danych wideo i audio do kompatybilnych odbiorników – monitorów, telewizorów i projektorów. Jest to ukłon w kierunku użytkowników, którzy narzekają, że co prawda wbudowane złącza HDMI dają im możliwość podłączania komputera do odbiornika, ale nadal wymaga to używania przewodów, które nie tylko ograniczają zasięg, ale także są nieco kłopotliwe. Nowa technologia zadziała już po uruchomieniu odpowiedniego trybu przyciskiem za pomocą aplikacji programowej. Co ciekawe, oprócz wbudowanych w notebooki będą dostępne także moduły, które da się podłączyć do komputerów i wykorzystać je zamiast przewodów. Gdy tylko zdobędziemy tego typu zestawy nie omieszkamy podzielić się z wami naszymi obserwacjami. Przeczytaj więcej o Intel WiDi.Użytkownicy korzystający w swojej pracy z dużej ilości danych doceniają coraz bardziej możliwości, jakie daje złącze USB 3.0, które gości w coraz większej liczbie nowych notebooków, nawet tych niezbyt drogich. Interfejs oferuje wysokie transfery, przez co archiwizacja nawet ogromnych ilości danych (choćby wideo i zdjęć w formacie RAW), a także korzystanie z nich poprzez pobieranie z zewnętrznych nośników kompatybilnych z tym standardem jest komfortowe i szybkie. Co więcej, na rynku są już karty do notebooków – podłącza się je poprzez złącze PCMCIA lub PC Card. Kolejnym interfejsem, który może szybko zostać doceniony jest Thunderbolt. Zapewnia on w obecnej formie transfery rzędu 10 Gbit/s, a gdy wejdzie jego wersja korzystająca z optycznych przewodów – może to być nawet kilkakrotnie więcej.Producenci wzięli sobie do serca narzekania klientów, którym mocno dawał się we znaki słabej jakości dźwięk docierający z wbudowanych malutkich głośników. Jedynie drogie konstrukcje miały wbudowane membrany wyprodukowane przez znane światowe marki. Mimo, że daleko im było do klasycznych wolno stojących kolumienek – zarówno pod względem mocy jak i jakości odwzorowywania dźwięków o niższych niż średnie częstotliwościach, to oferowały one zadziwiająco przyzwoite brzmienie. Coraz częściej głośniki firmowane przez Altec Lansing czy JBL spotyka się w konstrukcjach za niewiele ponad 2-3 tysiące złotych.Nowości rynkoweNowości rynkowe, które pojawią się lada chwila na sklepowych półkach powinny zainteresować tych mniej, jak również bardziej wymagających użytkowników. Wśród nich pojawią się takie maszyny jak choćby Asus X93SV-YZ104V, którego gabaryty i moc mogą zawrócić w głowie. Ponad 18-calowa matryca, układ graficzny Nvidia GT 540, procesor Core I5 2410M oraz terabajtowy dysk twardy, a także system operacyjny Windows 7 Home Premium wyceniono na niespełna 3200 zł. Ten laptop doskonale sprawdzi się w domowym zaciszu lub na biurku w firmie, całkowicie zastępując zwykły biurkowy komputer. Da się na nim zarówno pracować, grać, czy też korzystać z multimediów. Dla wielbicieli mobilności firma Asus przygotowała także laptopa U36JC-RX167V, który wyceniono na 2699 zł. Nabywca otrzyma ekran o przekątnej 13,3 cala, procesor Intel Core i5 480M wspomagany tandemem graficznym Intel X4500 i Nvidia G310. Całości dopełni dysk twardy o pojemności 500 GB i pamięć operacyjna 4 GB. Całość pracować będzie pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows 7 Home Premium. Model Asus U36SD-RX042V, który ma być wart niemal 3000 zł, wyposażono w procesor Intel Core i5 2410M, taką samą matrycę 13,3 cala, ale układem graficznym jest Nvidia GT 520M.Asus UX31Apple MacBook Air zyska konkurenta ze stajni Asus, gdyż dostępne będą laptopy z serii UX31. Jednym z przedstawicieli tej rodziny będzie model Asus UX31E-RY009V z procesorem Intel Core i5 2557M, ekranem 13,3”, dyskiem SSD o pojemności128 GB, wbudowaną kartą graficzną i dołączonym systemem operacyjnym Microsoft Windows 7 HP 64-bit Professional.Także Samsung znacznie poszerzy swoją ofertę, gdyż zaprezentuje nowe notebooki z serii 9, wyposażane w procesory Intel Core i3 2357M i 2467M, dyski SSD od 64-128 GB, i matryce od 11,6 do 13,3 cala. A wszystko to za około 3999 i 4999 zł. Natomiast nowa seria 7, która będzie łączyła elegancką serię 700Z Chronos, która charakteryzować się będzie 14- i 15,6-calowymi matowymi matrycami o rozdzielczości 1600x900 punktów, oraz serię dla graczy 700G. Konstrukcje te wykorzystają moc procesorów Intel Core i7 2675M, które standardowo taktowane są zegarami 2,2 GHz by w trybie Turbo Core móc poszczycić się zegarem 3,1 GHz. 4 i 8 GB pamięci ram, a dodatkowo znajdziemy w nich pojemne dyski twarde. Co ciekawe, w niektórych wersjach pojawi się także możliwość wykorzystania specjalnych modułów SSD o niskiej pojemności (kilku GB), które mają służyć jako cache dla konwencjonalnych dysków. Układami graficznymi maja być konstrukcje firmy AMD, a mianowicie Radeon HD 6490M i Radeon HD 6750M. Dużą ciekawostką jest technologia Battery Life Plus, której zadaniem jest taka obsługa akumulatora, by były one w stanie wykorzystać do 80% swojej pojemności nawet po 1500 cyklach ładowania – zwykłe akumulatory tracą szybko swoją pierwotną pojemność już po nieco ponad 300 cyklach ładowania. Zastosowane w tych konstrukcjach litowo-polimerowe akumulatory o pojemności 80 Wh mają zapewnić do 9 godzin bezproblemowej pracy. Ceny modeli NP700Z5A-S01PL i NP700Z5A-S02PL wynoszą odpowiednio 4499 i 4999 zł. Model NP700G7A-S01PL ma kosztować 6999 zł.

M. Lewczuk

Opcje

Asus P8Z68: trzy płyty główne z PCI-Express 3.0

Firma Asus zaprezentowała swoje pierwsze trzy płyty główne wyposażone w nowy interfejs PCI-Express 3.0. Co ciekawe interfejs został opracowany już jakiś czas temu, lecz dopiero teraz zaczynają się pojawiać pierwsze konstrukcje wykorzystujące jego dobrodziejstwa, dzieje się to głównie z uwagi na brak odpowiednich procesorów i kart graficznych które byłyby w stanie wykorzystać możliwości nowego interfejsu. Asus jak widać, postanowił nie zostać w tyle za szybko kształtującymi się rynkowymi trendami i poszedł w ślad za firmą AsRock, Gigabyte i MSI, które już zaprezentowały swoje pierwsze płyty wykorzystujące interfejs PCI-Express 3.0. Oczywiście zapowiedziane konstrukcje wyposażone są w chipset Intel Z68, gniazdo LGA1155 oraz gwarantują obsługę nadchodzących procesorów Intel Ivy Bridge.Trzy płyty które trafią niebawem do sprzedaży to P8Z68 Deluxe/GEN3, P8Z68-V Pro/GEN3 i P8Z68-V/GEN3, zostały wyposażone w 16-fazową sekcję zasilania, jeden slot PCI-Express 2.0 x16, dwa sloty PCI-Express 3.0 x16, obsługujące konfiguracje CrossFireX i SLI.Płyta Asus P8Z68 Deluxe/GEN3 Płyta Asus P8Z68-V Pro/GEN3 Ponadto wszystkie konstrukcje mają po cztery banki pamięci DDR3-2200, obsługują technologię przełączania układów graficznych LucidLogix Virtu, a także obsługę UEFI BIOS. Ponadto producent nie zapomniał o wyposażeniu konstrukcji w Gigabit Ethernet, Bluetooth 2.1, 4 porty USB 3.0, 12 USB 2.0 oraz 7.1-kanałowy układ dźwiękowy. Pierwsze konstrukcje z PCI-Express 3.0 firmy Asus pojawią się w sklepach w październiku. Producent wycenił swoje konstrukcje P8Z68 Deluxe/GEN3, P8Z68-V Pro/GEN3 i P8Z68-V/GEN3 odpowiednio na 229, 185 oraz 159 euro.Płyta Asus P8Z68-V/GEN3 Szczegółowa specyfikacja płytWięcej o firmie Asus i jej produktach: Asus Eee PC 1015BX: netbook z nowym APU AMD C-60 Tablet Asus Eee Pad - 16 godzin na baterii [aktualizacja] Asus Eee PC 1015PN - lekki netbook z grafiką ION 2 Nowy netbook Asus Eee zostanie pokazany na Computex 2011 Asus: Eee Pad Transformer sprzedaje się świetnie Asus Eee Pad Transformer TF101 - test, recenzja tabletu

D. Szymański

Opcje

Asus VS209H, VS229H i VS239H: monitory IPS dostępne

Firma Asus wprowadziła do europejskich sklepów trzy panoramiczne monitory z serii VS, wyposażone w matryce IPS. A są nimi modele przeznaczone głównie dla użytkowników zajmujących się obróbką grafiki i zdjęć - VS209H, VS229H oraz VS239H. Najmniejszy z monitorów VS209H oferuje 20-calowy ekran z matrycą IPS (in-plane switching), wyświetlający obraz o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli. Kąty widzenia w pionie i poziomie wynoszą 178°, jasność 250 cd/m2, natomiast kontrast dynamiczny wynosi 50 000 000 : 1. Niestety monitor wykazuje się nie najlepszym czasem reakcji wynoszącym 14 ms. Producent w przypadku tego modelu zastosował wyłącznie jedno analogowe złącze wyjścia obrazu, a mianowicie D-SUB. Urządzenie zostało wycenione na 139 euro. Nieco większy model VS229H oferuje 21,5-calowy ekran z matrycą IPS, wyświetlający obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Natomiast model VS239H został wyposażony w 23-calowy ekran IPS, wyświetlający obraz również w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Oba monitory oferują ten sam komplet złączy, a mianowicie analogowe D-Sub i cyfrowe DVI oraz HDMI. Kąty widzenia w pionie i poziomie wynoszą 178°, współczynnik jasności to 250 cd/m2, kontrast dynamiczny wynosi 50 000 000 : 1, natomiast czas reakcji wynosi jak w przypadku modelu VS209H - 14 ms. Za 21,5-calowy VS229H trzeba obecnie zapłacić 147 euro, natomiast za nico większy 23-calowy VS239H należy wydać równowartość 165 euro.Więcej o firmie Asus i jej produktach: Asus Eee PC 1015BX: netbook z nowym APU AMD C-60 Tablet Asus Eee Pad - 16 godzin na baterii [aktualizacja] Asus Eee PC 1015PN - lekki netbook z grafiką ION 2 Nowy netbook Asus Eee zostanie pokazany na Computex 2011 Asus: Eee Pad Transformer sprzedaje się świetnie Asus Eee Pad Transformer TF101 - test, recenzja tabletu

D. Szymański

Opcje

Asus: wodoodporny 7-calowy tablet dla podróżników

Od premiery pierwszego iPada widzieliśmy już różne tablety jak i hybrydy tabletów z notebookami, dziś jednak dotarliśmy do informacji na temat solidnej konstrukcji autorstwa Asusa. Chodzi o model TOUGH-ETBW11AA , który zapowiadany jest jako przeznaczony dla biznesmenów tablet odporny na kurz, zalanie oraz upadki. Wymiary urządzenia to 215 x 132 x 22.2 mm przy wadze 620 gramów. Nowy ASUS wyposażono w ekran dotykowy o przekątnej 7 cali i rozdzielczości natywnej 1280 x 800 pikseli. Tablet działać będzie pod kontrolą systemu Android 3.2 a jego sercem ma być dobrze znana wszystkim Tegra 2. Oznacza to dwurdzeniowy procesor o częstotliwości 1 GHz. Prócz tego klienci otrzymają 16 GB pamięci wewnętrznej, czytnik kart microSD oraz aparat o matrycy 5 Mpix. Urządzenie wyposażono w moduły GPS, WiFi w standardzie 802.11 b/g/n oraz Bluetooth. Akumulator zamontowany w Asusie Tough ma pojemność na poziomie 7400 mAh. Cena urządzenia nie jest jeszcze znana, wiadomo jedynie że ma trafić na rynek w czwartym kwartale tego roku (późny listopad). Póki co dostaną je jedynie Japończycy, o tym kiedy konstrukcja trafi do Europy nie wiadomo. Więcej o tabletach ASUS: Tablet Asus Eee Pad Slider SL101 - testy, cena i opinie Tablet Asus Eee Pad - 16 godzin na baterii Asus PadPhone: tablet ze smartfonem w środku - wideo Asus Eee Pad Slider: tablet z prawdziwą klawiaturą Asus Eee Pad Transformer TF101 - test, recenzja tabletu

D. Mączka

Opcje

Asus Eee PC 1015BX: netbook z nowym APU AMD C-60

Firma Asus zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży swojego kolejnego netbooka, wyposażonego w najnowszą mobilną platformę AMD Brazos. Nowość z serii Eee PC, a dokładnie model 1015BX, pracuje na odświeżonej, niedawno wprowadzonej na rynek nowej wersji układu Zacate - AMD C-60. Laptop korzysta z nowej platformy mobilnej AMD Brazos, której serce stanowi układ C-60 wyposażony w dwa rdzenie x86, pracujące z częstotliwością 1 GHz, zaś w trybie Turbo CORE przyspieszają do 1,33 GHz. W układzie, prócz procesora CPU, znalazł się również układ graficzny AMD Radeon HD 6290, działający z częstotliwością 276 MHz, rdzeń w trybie Turbo CORE przyspiesza do 400 MHz. Według producenta współczynnik TDP (Thermal Design Power) całego układu ma wynosić maksymalnie 9 W.Netbook wyposażono w 10,1-calową, podświetlaną diodami LED matrycę, wyświetlającą obraz o rozdzielczości 1024 x 600 punktów. Na wyposażeniu laptopa znalazł się również 1 GB pamięci operacyjnej RAM typu DDR3, dysk twardy o pojemności 320 GB, karta sieciowa 10/100 LAN, moduł WiFi 802.11 b/g/n, 0,3 megapikselową kamerę internetową, czytnik kart pamięci SD/MMC oraz trzykomorowy, pozwalający na długą pracę akumulator o pojemności 2200 mAh.Ponadto producent nie zapomniał o komplecie złączy takich jak: USB, HDMI czy też DisplayPort. Laptop Asus Eee PC 1015BX obecnie jest dostępny w systemie przedsprzedaży (pre order) i można go nabyć w dwóch opcjach: białej w cenie 205,94 dolarów i czarnej za 209 dolarów. Netbook niedługo będzie dostępny w sprzedaży detalicznej. Producent dostarcza go wraz z systemem Windows 7 Starter. Więcej o firmie Asus i jej produktach: Tablet Asus Eee Pad - 16 godzin na baterii [aktualizacja] Asus Eee PC 1015PN - lekki netbook z grafiką ION 2 Nowy netbook Asus Eee zostanie pokazany na Computex 2011 Asus: Eee Pad Transformer sprzedaje się świetnie Asus Eee Pad Transformer TF101 - test, recenzja tabletu

D. Szymański

Opcje

Asus O!Play Mini Plus: tani uniwersalny odtwarzacz

Zaledwie kilka miesięcy temu przeprowadzaliśmy test urządzenia z rodziny Asus OPlay, w tym model Mini. Aktualnie firma Asus wprowadziła na rynek polski wersję O!Play Mini Plus. Produkt pozwala na odtwarzanie plików na dowolnym podłączonym ekranie. W odróżnieniu od klasycznych odtwarzaczy nie obsługuje płyt. Jednakże odczytuje dane z nośników jak pamięci flash, dyski twarde USB oraz karty SD, MMC, MS, xD.O!Play Mini Plus ma możliwość nawiązania połączenia internetowego zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo. Zapewnia dostęp do najpopularniejszych usług jak Dailymotion, YouTube oraz Facebook. Dodatkowo pozwala na udostępnianie zdjęć oraz filmów na ostatnim z wymienionych serwisów. Do urządzenia można podłączyć zarówno komputer, smartfon jak i tablet. Odtwarzacz pobiera pliki bez dodatkowych instalacji urządzeń peryferyjnych. Przekazywanie obrazu i dźwięku na ekran może odbywać się przy użyciu kabla bądź bezprzewodowo.Cena produktu to 469 PLN. Specyfikacja techniczna: Obsługiwane formaty video: MPEG1/2/4, H.264, VC-1, RM/RMVB Obsługiwane rozszerzenia plików video: mp4, .mov, .avi, .asf, .wmv, .flv, .mkv, .ts, m2ts, .dat, .mpg, .vob, .mts, .iso, .trp Obsługiwane formaty audio: MP3, WAV, AAC, OGG, WAV, FLAC, AIFF, Dolby Digital, DTS Digital Surround, Dolby TrueHD, ID3Tag, PCM/LPCM Obsługiwane formaty zdjęć: JPEG, BMP, PNG, GIF, TIFF Obsługiwane formaty napisów: SRT, SUB, SMI, SSA, TXT Porty wejścia/wyjścia: 1 x Wejście DC 1 x Port USB 2.0 1 x e-SATA/USB 2.0 Combo 1 x Port Gigabit LAN (1000 Mbps) 1 x Port HDMI 1 x Analogowe wyjście audio/video 1 x Cyfrowe wyjście audio (S/PDIF) 1 x Czytnik kart SD/MMC/MS/xD (4 w 1) Wymiary: 151,85 x 106,7 x 29,03 mm Waga: 175 g Zasilanie: 12 Vdc, 2A Zużycie energii: 10 W

E. Grązka

Opcje

Asus PA238Q: monitor z matrycą IPS i kolorem 10-bit

Firma Asus wprowadziła na rynek monitor do zastosowań profesjonalnych z serii PA, a chodzi o model PA238Q, który otrzymał nagrodę reddot design 2011.Monitor Pa238Q wyposażony został w 23-calową matrycę IPS, a dodatkowo zastosowano kilka dodatkowych opcji, które przydadzą się tak profesjonalistom jak i amatorom przy obróbce grafiki lub tekstu. Wśród nich jest możliwość obracanie matrycy do pionu (funkcja Pivot), a przy niej zwykle jest możliwość regulacji wysokości ekranu ponad powierzchnią biurka – inaczej nie dałoby się obrócić panelu. Obrotowa podstawka, a także możliwość znacznego pochylania ekranu dopełniają całości. Matryca IPS pozwala na dobrą widoczność kontrastowego obrazu charakteryzującego się soczytymi kolorami w zakresie 178 stopni w pionie i poziomie. Profesjonaliści mogą skorzystać z wirtualnej siatki (QuickFit Virtual Scale), którą można nałożyć na obraz z poziomu oprogramowania monitora. Dzięki temu poziomowanie czy mierzenie realnych wielkości będzie prostsze.Kolejną technologią zachwalaną przez producenta jest Splendid Video Intelligence, dzięki której obraz jest optymalizowany pod kątem dopasowania jasności, kolorów i kontrastu. Dostępne są tryby sceneria, kino, gra, sRGB oraz tryb standardowy, a przestawiać je można jednym przyciskiem.Osoby, które podłączają do monitora więcej niż jedno źródło obrazu ucieszą opcje Picture-in-Picture i Picture-by-Picture. Pozwalają one na wyświetlanie obrazu z innego wejścia na ekranie bez potrzeby wyłączania tego co akurat oglądaliśmy.Monitor PA238Q został wstępnie skalibrowany, dzięki czemu wartość parametru Delta E jest mniejsza niż 5, a to powinno zagwarantować najwyższą precyzję i dokładność odwzorowania kolorów. Panel jest w stanie reprodukować barwy z 10-bitową głębią w zakresie RGB, a użytkownik może korygować w dużym zakresie sześć kolorów - czerwony, zielony, niebieski, cyjan, magenta i żółty, bez wpływania na inne barwy.Monitor dysponuje portami DisplayPort, HDMI, DVI i D-su, czteroportowym hubem USB 2.0.W sklepie Amazon można nabyć monitor w cenie 275 dolarów. Polskiej ceny nie znamy, ale pewnie będzie nieco powyżej 1000 zł.Więcej o monitorach: AMD Eyefinity 5x1 Landscape: gra na 5 monitorach Samsung S24A850DW: monitory z matrycą PLS w Europie iiyama XB2472HD: 24" monitor LED z ekranem VA Skapiec.pl: internauci stawiają na monitory BenQ Podświetl swój monitor z Revoltec Backlight

M. Lewczuk

Opcje