Acer Aspire S3-392 - może się podobać
Ultrabooki

Acer Aspire S3-392 - może się podobać

przeczytasz w 3 min.

Test eleganckiego ultrabooka z dedykowaną kartą graficzną i dyskiem hybrydowym.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

atrakcyjna stylistyka obudowy, jakość wykonania, dedykowana karta graficzna, bardzo solidne zawiasy, cicha praca układu chłodzenia, podświetlana klawiatura, czas pracy na baterii

Minusy

brak dysku SSD, głośna praca klawisza spacji

Po testowanym niedawno flagowym ultrabooku Acer Aspire S7 w najnowszej wersji, przyszedł czas na odświeżony model Aspire S3, który też właśnie trafił do naszej redakcji. Oba modele charakteryzują się bardzo zbliżoną stylistyką, ale wbrew pierwszemu wrażeniu, różnice pomiędzy tymi dwoma laptopami są dość istotne. Wpływają również na jego cenę, która jest nieco niższa, chociaż musimy dodać, że w momencie przeprowadzania testu ultrabook nie był dostępny w polskich sklepach. Jego cena w Wielkiej Brytanii wahała się między 800, a 900 funtów (4-4,5 tys. zł).

Dane techniczne:

ModelAcer Aspire S3-392
Cena3799 zł
Gwarancja2 lata w serwisie zewnętrznym
System operacyjnyWindows 8.1
Klawiaturawyspowa, regulowane podświetlenie, klawisze zaokrąglone
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 13,3", 1920x1080
» IPS, dotykowy, błyszczący
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 180 stopni
Procesor» Intel Core i5 4200U
» 2 rdzenie/4 wątki
» 1,6 GHz, Turbo 2,6 GHz, 3MB cache
» technologia 22 nm, TDP 15W
Pamięć» RAM: 4 GB, DDR3, 1600 MHz
» wymiana: niemożliwa
Karta graficzna» Nvidia Geforce GT 735M
» zintegrowana karta graficzna: Intel HD 4400
Dysk twardy» SSD: 24 GB
model:Kingston SMS151S324G
» HDD: 500 GB, 5400 RPM
model: Toshiba MQ01ABF05
» wymiana: wymaga odkręcenia dolnej części obudowy
Napęd optycznybrak
Bateria5000 mAh
Wymiary32 x 23 x 1.7 cm
Waga1,65 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - błyszcząca, powłoka szklana
» ramka ekranu - błyszcząca, powłoka szklana
» panel roboczy - matowy, aluminium szczotkowane
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.0
Złącza» 2x USB 3.0
» 1x USB 2.0
» HDMI
» czytnik kart pamięci
» Acer Convert Port
» gniazdo audio
» przejściówka dająca dodatkowe złącza: USB 2.0, RJ45, D-Sub
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa
» złącze blokady Kensington
» oprogramowanie: eBay Worldwide, Kindle, Booking.com, Zinio Reader, Tune.in, Skype, Spotify, MusicMaker Jam, AccuWeather, Microsoft Office 365, McAfee LifeSafe + oprogramowanie Acer: Docs, Games, Explorer, Launch Manager, Media, Photo, Portal, Power Management, Quick Access, Recovery Management, Remote Files, Screen Grasp, Theft Shield, Touch Tools

Wygląd i jakość wykonania

Na czym polegają więc wspomniane wcześniej różnice? Przede wszystkim Acer Aspire S3-392 jest nieco cięższy (1,65 kg w porównaniu 1,3 kg). Poza tym obudowa jest szersza i mierzy niespełna 18 mm w najgrubszym miejscu (w porównaniu do niespełna 13 mm w Aspire S7). Nieco grubsza obudowa pozwoliła na umieszczenie dodatkowego portu USB (niestety tylko w standardzie USB 2.0).

Acer Aspire S3-392

Nie mieliśmy żadnych uwag odnośnie jakości wykonania ultrabooka. To bardzo solidna konstrukcja ze szczotkowanego aluminium i wytrzymałego szkła, która prezentuje się naprawdę wyśmienicie. Poszczególne elementy są bardzo dobrze spasowane, nic nie trzeszczy i nie wydaje innych niepokojących dźwięków. Górna pokrywa ekranu jest biała - identyczne rozwiązanie jak w Aspire S7. Szklana powłoka jest bardzo wytrzymała, sztywna - nawet silny nacisk nie powoduje zakłóceń wyświetlanego obrazu. Cała powierzchnia jest błyszcząca, ale co ciekawe odciski palców nie są na niej szczególnie widoczne. Trzeba spojrzeć nieco pod kątem, aby je dostrzec. Znacznie ułatwia to utrzymanie ultrabooka w czystości.

Acer Aspire S3-392 pokrywa ekranu

Ekran osadzony jest na dwóch bardzo solidnych zawiasach. Acer chwali się, iż są one "Wobble-Free", co oznacza koniec z chybotaniem wyświetlacza. Musimy przyznać, że nie ma w tym przesady. Ekran utrzymuje się w ustalonej pozycji bez względu na to, czy komputer stoi wygodnie na biurku, gdy trzymamy go na kolanach, czy przenosimy otwartego ultrabooka. Można go nawet rozłożyć na płasko, co daje namiastkę korzystania z tabletu.

Acer Aspire S3-392 ekran

Nawet korzystanie z panelu dotykowego nie powoduje zachwiania jego stabilności. Ekran dotykowy w laptopie dzięki temu w końcu zyskuje sens, gdyż zazwyczaj traktowany jest on raczej jako ciekawostka, raczej nieprzydatna na co dzień. W tym przypadku faktycznie można z niego korzystać, co przeglądaniu internetu, czy zdjęć jest naprawdę wygodne.

Acer Aspire S3-392

Panel roboczy wykonano ze szczotkowanego aluminium, co jest często stosowanym rozwiązaniem w ultrabookach. Nie nagrzewa się on nawet przy intensywnej pracy, co wpływa bardzo pozytywnie na komfort pracy. Konstrukcja jest sztywna i nie ugina się pod naciskiem, co dobrze świadczy o jakości zastosowanych materiałów.

Złącza

Liczba i rozmieszczenie portów nie jest zaskoczeniem. Nie mniej cienka obudowa Aspire S3 pozwoliła na zmieszczenie trzech portów USB (w tym dwa w standardzie 3.0), HDMI, czytnik kart pamięci, gniazdo audio oraz złącze Acer Converter Port. W zestawie z komputerem znajduje się przejściówka, dzięki której zyskuje się dodatkowe porty: USB 2.0, RJ-45 oraz D-Sub.

Acer Aspire S3-392 złącza

Klawiatura i touchpad

Klawiatura wyspowa zrobiła na nas pozytywne wrażenie. Mimo, że skok klawiszy nie jest zbyt głęboki, jest bardzo dobrze wyczuwalny, co umożliwia wygodne pisanie. Nieco przeszkadzać mogą zmniejszone klawisze CapsLock, Esc, lewy Shift oraz strzałki, jak również nietypowe umieszczenie klawisza Del, który znajduje się obok strzałek. Ten sam układ klawiszy znalazł się w Aspire S7. Warto jeszcze wspomnieć o podświetleniu klawiatury oraz cichej pracy klawiszy (poza spacją, która jest stosunkowo głośna).

Acer Aspire S3-392 klawiatura

Touchpad otrzymał od nas równie pozytywną ocenę. Płytka sensoryczna jest odpowiednio dużych rozmiarów, a jej matowa, gładka powierzchnia dobrze odczytuje ruch palca. Obsługa gestów także nie sprawia najmniejszych trudności. Przyciski są zintegrowane z płytką. Działają dość głośno, przez co nie otrzymał od nas najwyższej noty.

Acer Aspire S3-392 touchpad

Głośniki

Miłym zaskoczeniem okazał się system audio. Wbudowane głośniki grają naprawdę głośno, także jakość generowanego przez nie dźwięku jest w pełni zadowalająca. Wprawdzie ze względu na ich rozmiary trudno liczyć na głęboką linię basów, ale i tak Acer S3 zasługuje w tym względzie na pochwałę.