Alcatel OneTouch Watch - czy tańszy jest lepszy?
Akcesoria do telefonów

Alcatel OneTouch Watch - czy tańszy jest lepszy?

przeczytasz w 4 min.

Alcatel OneTouch Watch wyróżnia się eleganckim wyglądem i ceną o połowę niższą od konkurentów z wyższej półki. Pytanie tylko: czy może z nimi konkurować?

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

atrakcyjna stylistyka; łączność Bluetooth i parowanie przez NFC; wystarczający czas pracy na baterii (ok. 4 dni); niemal okrągły wyświetlacz (ścięty na dole); złącze do ładowania wbudowane w pasek; współpracuje z Androidem oraz iOS;

Minusy

brak możliwości instalacji dodatkowych aplikacji; trudna wymiana paska (tylko w serwisie); brak ciągłego wyświetlania interfejsu zegarka;

Smartwatche to sprzęt, który bardzo powoli przekonuje do siebie polskich konsumentów. W czym tkwi problem? Z pewnością część winy leży po stronie kosztów, które musi ponieść potencjalny nabywca. Najtrudniej jest wybrać smartwatcha, który ofertowałby zadowalającą funkcjonalność za niewygórowaną cenę.

Większość nowych modeli z górnej półki kosztuje około 800-1200 zł. Można od nich oczekiwać naprawdę wiele. Np. Samsung Gear S ma własny slot kart SIM, więc może pełnić rolę smartfona. Jego następca, Gear S2, zachwyca szybkością działania oraz łatwością obsługi za pomocą pierścienia wokół ekranu. Huawei Watch oferuje szafirowe szkło i solidną, stalową kopertę, a zegarki Pebble słyną z energooszczędnego i czytelnego wyświetlacza typu e-paper. Jak na ich tle wypada Alcatel OneTouch Watch?

Alcatel OneTouch Watch - test

Alcatel OneTouch Watch: co dostajemy za połowę ceny?

Nowy zegarek Alcatela kosztuje około 480 zł. Jest to cena, która z pewnością zwróci uwagę wielu osób. Nic w tym dziwnego, w końcu niecałe 500 zł wygląda o wiele lepiej po stronie „winien”, niż 1000 zł. Pytanie jednak czy będziemy z Alactela równie zadowoleni? Zacznę od opisu sprzętu, a na kolejnej stronie przejdę do oprogramowania.

Na początek coś pozytywnego…

Alcatel OneTouch Watch zaskoczył mnie w czasie rozpakowania. Producent zastosował w nim niemal okrągły wyświetlacz, otoczony okrągłą kopertą o średnicy 42 mm, wykonaną ze szczotkowanego metalu (zapewne aluminium). Smartwatch prezentuje się naprawdę elegancko. Moim zdaniem nie ustępuje pod tym względem dwukrotnie droższym konkurentom.

Alcatel OneTouch Watch - opakowanie

Stylistyka to najmocniejsza strona OneTouch Watcha. Zegarek pasuje zarówno do garnituru, jak i sportowego T-shirta. Jest przy tym cieńszy od Huawei Watcha (wg moich pomiarów 10,7 vs 12,1 mm).

Obudowa jest wodoszczelna (IP67), więc z zegarkiem na nadgarstku można spokojnie brać prysznic. Nie zaszkodzi mu też przypadkowe wpadnięcie do kałuży lub innego, w miarę płytkiego zbiornika.

Wyświetlacz

Cena niższa o połowę wymaga pewnych cięć. Nie oczekiwałem więc, że Alcatel będzie walczył na równi z Huaweiem czy Samsungiem. To dobrze, bo bym się srogo zawiódł. ;)

Uważam, że w smartwatchach najlepiej spisują się wyświetlacze wykonane w technologiach: AMOLED oraz e-paper. Pierwsza z nich oferuje doskonały kontrast i w przeciwieństwie do LCD nie wymaga podświetlania diodami. Druga oferuje bardzo wysoką czytelność w słoneczny dzień i zużywa bardzo mało energii.

Alcatel w ramach oszczędności postawił na TFT LCD. Zapewne jest to technologia IPS, gdyż kąty widzenia są dość dobre i kolory również, ale… niestety smartwatch nie oferuje opcji ciągłego wyświetlania godziny. Wielu użytkownikom może to się nie spodobać.

Alcatel OneTouch Watch - wyświetlacz

Oczywiście ekran aktywuje się po podniesieniu ręki (ruch taki, jak podczas sprawdzania godziny na zegarku). Dodatkowo wyświetlacz możemy włączyć przyciskiem umieszczonym po prawej stronie obudowy (koperty).

Alcatel OneTouch Watch - smartwatch

Obsługa interfejsu graficznego odbywa się dotykowo. Szkło ochronne jest dość śliskie i przyjemnie zaokrąglone na brzegach. Warstwa oleofobowa jest dobrej jakości.

Wyświetlacz ma 1,22” średnicy i rozdzielczość 240x204 px. Czcionki są dość małe, co może sprawiać problem niektórym osobom z wadami wzroku. Szczegółowość obrazu jest przeciętna, ale wystarcza do prezentowania podstawowych informacji tekstowych i ikon.

Ukryty przycisk

Smartwatche z okrągłymi wyświetlaczami cieszą się największym uznaniem wśród potencjalnej klienteli. Zapewne powodem jest to, że najbardziej przypominają klasyczne czasomierze. Alcatel zastosował jednak wyświetlacz ścięty na dole.

Przypomina to trochę rozwiązanie znane już z Motoroli Moto 360, ale Alcatel poszedł o krok dalej. Pod wyświetlaczem wbudował bowiem dodatkowy przycisk dotykowy (pojemnościowy), który pełni funkcję klawisza WSTECZ/COFNIJ.

Jest on potrzebny do normalnej obsługi systemu. W przeciwieństwie do Androida Wear nie możemy tutaj wykonać gestu na wyświetlaczu, którym zamkniemy aplikacje.

Sensory

Na wyposażeniu każdego współczesnego smartwatcha powinien znaleźć się zestaw sensorów, służących do monitorowania przebiegu treningu. W Alcatelu znajdziemy wszystko co konieczne: miernik pulsu, funkcję krokomierza i wysokościomierza. Ten ostatni działa dzięki wbudowanemu barometrowi. Do tego dochodzi też kompas cyfrowy.

Alcatel OneTouch Watch - sensory

Pasek z wbudowaną elektroniką, to pomyłka

Alcatel OneTouch Watch cieszy oko stylistyką, ale producent zdecydowanie nie przemyślał kwestii paska. Mam mu do zarzucenia kilka rzeczy.

Po pierwsze w pasek wbudowano moduły elektroniczne i przewody elektryczne. Mieści w sobie antenę łączności NFC i styki do ładowania baterii. Oczywiście sama obecność NFC i wspomnianych styków jest jak najbardziej w porządku, ale powinny być one wbudowane w części głównej (wewnątrz obudowy zegarka), a nie w pasku.

Alcatel OneTouch Watch - zapięcie paska

Styki do ładowania baterii znajdują się na jednym z końców paska, pod plastikową przykrywką. Można je wsunąć bezpośrednio w port USB lub użyć dołączonego przewodu do ładowania.

Alcatel OneTouch Watch - ładowanie

Po drugie paska nie da się łatwo wymienić. Jeśli ulegnie uszkodzeniu trzeba będzie całego smartwatcha wysłać do serwisu. Można się też domyślić, że nie da się go zastąpić, zwykłym klasycznym paskiem skórzanym, płóciennym lub metalową bransoletą. Domyślny pasek Alcatela jest plastikowy, dość twardy i niestety w pewnych sytuacjach bywa po prostu niewygodny.

Zapięcie paska jest metalowe. Sprawia wrażenie wystarczająco solidnego, ale niestety sama konstrukcja jest niewygodna. Umieszczono ją po wewnętrznej stronie paska, więc dotyka skóry, ale jest dość słabo wyprofilowane. Niekiedy po kilku godzinach noszenia smartwatcha miałem ochotę go zdjąć (mimo, że pasek nie był zaciśnięty zbyt mocno).

Alcatel OneTouch Watch - klamra paska

Podstawowa specyfikacja:

  • Wyświetlacz: okrągły, 1,22”, IPS LCD, 240x204 px
  • Wodoszczelność: IP67
  • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 4.0 LE, NFC
  • Pamięć RAM: b.d.
  • Pamięć masowa: b.d.
  • Sensory: miernik pulsu, akcelerometr, żyroskop, barometr, kompas cyfrowy
  • Bateria: 210 mAh
  • Waga: 57 g

Przejdź na kolejną stronę by zapoznać się z funkcjami systemowymi oraz czasem pracy na baterii.