Procesory

AMD Bulldozer - test, cena i premiera

przeczytasz w 2 min.

AMD Bulldozer już po testach. Porównaliśmy 32-nanometrowy procesor FX-8150 do układów Intel Sandy Bridge. Czy AMD wskoczy na pierwsze miejsce na wykresach wydajności?

Ocena benchmark.pl
  • 3,9/5
Plusy

odblokowany mnożnik i dobry potencjał OC, możliwość instalacji w płytach AM3, zestaw nowych instrukcji AES, AVS, XOP i FMA4, 32-nanometrowy proces produkcyjny, nominalna obsługa pamięci 1866 MHz

Minusy

wydajność mogłaby być (i może będzie) wyższa

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.pl

Na rynku zagościły najnowsze procesory AMD FX o nazwie kodowej Bulldozer dla podstawki AM3+. Wiele osób wstrzymywało się z modernizacją sprzętu właśnie do premiery Bulldozera. Czy czas oczekiwania nie był zbyt długi? Im jest on dłuższy, tym większe stają się oczekiwania. AMD jest w tym momencie w trudnej sytuacji. Jeśli Bulldozer nie przypadnie użytkownikom do gustu, oznaczałoby to kolejny wzrost znaczenia na rynku Intela. Wprowadzenie Bulldozera jest posunięciem ryzykownym - jest on oparty na całkowicie nowej architekturze i podstawowym pytaniem jest: jak sprawdzi się ona w konfrontacji z Sandy Bridge?

amd bulldozer

Najważniejsze cechy charakterystyczne procesorów AMD FX Bulldozer można przedstawić następująco:

  • pierwsze ośmiordzeniowe procesory desktop (wybrane modele CPU)*
  • nowa architektura (budowa modułowa, 32-nanometrowy proces produkcyjny)
  • odblokowany mnożnik
  • kompatybilność wstecz z podstawką AM3 (wybrane modele płyt głównych)
  • udoskonalony tryb Turbo Core (Turbo Core + Max Turbo)
  • nowe instrukcje AES, AVX, FMA4 i XOP

* Więcej na ten temat w dziale dla entuzjastów.

bulldozer amd - modele

Docelowo na rynku ma się znaleźć siedem modeli procesór w FX. Podstawowe różnice pomiędzy nimi obrazuje powyższa tabelka. Pierwsze modele jakie pojawią się na rynku to: FX-8150, FX-8120, FX-6100 i FX-4100, których ceny w USA określono odpowiednio na 245, 205, 165 i 115 dolarów. Najbardziej atrakcyjnie w tym zestawieniu prezentuje się model FX-8100, który powinien kosztować poniżej 200 dol., a dzięki możliwościom OC doścignąć procesory znajdujące się wyżej.

Wszystkie procesory przeznaczone są dla podstawki AM3+ i domyślnie potrafią wykorzystywać pamięć RAM do 1866 MHz. Taktowanie mostka północnego w zależności od modelu będzie wynosić od 2 do 2,2 GHz. W nasze ręce trafił najwydajniejszy model AMD FX-8150 i to właśnie jego wyniki przedstawimy. Przed rzuceniem się w wir testowania spójrzmy jak firma AMD pozycjonuje własne procesory:

 amd bulldozer procesory
Tak to wygląda według AMD ;-)

AMD daje jasny sygnał, że nie mamy do czynienia z pogromcą najszybszego modelu Sandy Bridge, co dla wielu osób może być rozczarowaniem. AMD nie stara się zdobyć korony wydajności w segmencie mainstream, ale wprowadzić na rynek układ, który byłby konkurencyjny dla - nie ukrywajmy tego - znakomitych procesorów Core i5 i Core i7 drugiej generacji. Zwracamy uwagę, że wszystkie procesory AMD FX mają odblokowany mnożnik, co stanowi niezłą gratkę dla miłośników podkręcania. Czy ten zamiar się udał? Sprawdzimy już za chwilę.