Laptopy

Asus UL80Jt - dobra wydajność i 12 godzin pracy?

przeczytasz w 3 min.

Szybki procesor Core i5 oraz dwa układy graficzne - oszczędny i wydajny. Czy w końcu udało się połączyć wydajność z mobilnością? Asus deklaruje 12 godzin na baterii. Zobacz, jak długo pracuje notebook

Testy notebooków na benchmark.pl     
Ostatnio w testach:
 

Lenovo ThinkPad Edge 13,3" (biznesowy)
Acer AS7740G (multimedialny)
Asus N61Jq (multimedialny)

 
» Zobacz wszystkie testy notebooków 

Aktualizacja 02.04.2010:

W czasie gdy przeprowadzaliśmy testy notebooka, nie było żadnych informacji dotyczących tego, że ma on być wyposażony w technologię NVIDIA Optimus. Sterowniki do tego modelu po prostu wówczas nie istniały – sprawdzaliśmy możliwość instalacji systemu NVIDIA Optimus na testowym notebooku. Ostatecznie okazało się, że Asus UL80Jt będzie jednak wyposażony w tą technologię, co z pewnością będzie miało wpływ na czas pracy na baterii. Zaktualizujemy recenzję gdy tylko UL80Jt wraz z odpowiednimi sterownikami ponownie trafi w nasze ręce.
 

 
 
 

Asus UL80Jt jest kolejnym notebookiem tego producenta z segmentu laptopów supermobilnych. Podobnie jak niedawno testowany przez nas model UL50Vf ma dwa układy graficzne i powinien pracować do 12 godzin na baterii. Taki czas pracy ma zapewnić automatyczne przełączanie układów graficznych w razie potrzeby. Wszystko to oczywiście ma służyć połączeniu oszczędności energii i wydajności.

Wyposażanie notebooków w dwa układy graficzne nie jest żadną nowością. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to właśnie wspomniany wyżej system, który uwalnia użytkownika od manualnego wyboru aktualnie używanego układu graficznego.

Asus UL80Jt jest też modelem mniejszym - został wyposażony w 14-calowy ekran. Zbliża go to bardziej do założenia supermobilności. Przypomnijmy, że modele UL50 należą do tego samego segmentu (Superior Mobility), a oferują ekran o przekątnej 15,6 cala. Z kolei jeśli 13,3-calowy ekran modeli UL30 jest dla ciebie nieco za mały, to UL80 powinien precyzyjnie utrafić w twoje oczekiwania.

Zarówno z zewnątrz, jak i od środka, wygląd notebooka jest nieco surowy, ale i elegancki. Producent zrezygnował z jakichkolwiek dodatków i rzucających się w oczy zdobień wizualnych. Właściwie jedyne, co zwraca uwagę, to naklejka, z której możemy odczytać informację o podzespołach UL80Jt.

Ku naszemu zadowoleniu, w przypadku testowego modelu producent zrezygnował z błyszczących powierzchni, które po kwadransie użytkowania pokrywają się doskonale widocznymi odciskami palców i innymi zabrudzeniami. Dzięki temu UL80Jt może nie wygląda tak olśniewająco na zdjęciach w folderach reklamowych, ale za to nie musimy go co pół godziny pucować.

Procesor Core i5 520UM 1,07 GHz (Intel TB - 1,86 GHz)
(Asus Turbo33 - 2,48 GHz)
Układ graficznyDwa układy graficzne:
1. Intel GMA HD (Arrandale)
2. nVidia GeForce 310M 1GB DDR3
Ekran14 cali, 1366x768
podświetlany diodami LED,
powłoka błyszcząca
dysk twardy
napęd optyczny

WD6400BEVT80A0RT0 640 GB,
DVD Super Multi

Złącza wideoD-Sub, HDMI
Złącza USB3 x USB 2.0
GłośnikiAltec Lansing, SRS Premium Sound
Wymiary
(szer. głeb. wys.)
33.8 x 24 x 1.40~2.68 cm
Wagaok. 2 kg (z 8-komorową baterią)
Wyposażenie dodatkoweExpress Gate, Bluetooth 2.1 + EDR, czytnik kart flash 8 in 1, kamera internetowa 0,3 megapiksela, Wi-Fi 802.11n.

Procesor Intel Core i5 520UM (2 rdzenie, 4 wątki) imponuje zapasem mocy. Standardowo taktowany jest zegarem 1,06 GHz, a dzięki Turbo Boost może osiągnąć 1,86 GHz. To jednak nie koniec, bo do akcji wkracza technologia Turbo Asus33, która podbija zegar do taktowania 2,48 GHz. Kontrolę nad zachowaniem procesora otrzymujemy dzięki aplikacji Power4Gear Hybrid.

Procesor 520UM należy do rodziny Arrandale (32-nm), czyli jest wyposażony w zintegrowany układ graficzny Intel GMA HD (45 nm). Czy takie połączenie sprawdzi się lepiej od łączenia wydajniejszego GPU z układem graficznym zintegrowanym w mostku północnym?

System obsługi dwóch układów graficznych ma oszczędzać energię używając zintegrowanego układu graficznego, a w razie konieczności automatycznie włączać do akcji GPU NVIDII. W przypadku UL80Jt, jeśli będziemy chcieli ręcznie przypisać dany układ konkretnej aplikacji, będziemy musieli po prostu skorzystać z panelu sterowania NVIDIA.

Testowy laptop był wyposażony w 4 GB pamięci DDR3 i pracował pod kontrolą 64-bitowej wersji Windows 7 Ultimate. Coraz częstsze wyposażanie komputerów przenośnych w 64-bitowe wersje Windows 7 może nas tylko cieszyć i pozostaje czekać na odzew producentów oprogramowania. 

Wrażenia z użytkowania 

Rozmiary UL80JT sprawiają, że jest zarówno łatwy w transporcie, jak i  wygodny w użytkowaniu. Zastosowanie w notebooku ekranu o przekątnej 14 cali spowodowało, że zabrakło miejsca na dodatkowy blok numeryczny. Nie mamy większych zastrzeżeń co do użytkowania klawiatury i touchpada - oprócz przycisku zastępującego klawisze myszki. Jest on niemal identyczny jak ten zastosowany w modelu UL50Vf, a co się z tym wiąże - także niemal identycznie toporny w użyciu.

Nie sposób nie wspomnieć o bardzo niewygodnym wysuwaniu tacki napędu optycznego. Bok tacki jest zaokrąglony w dół i dostęp do przycisku otwierającego napęd jest po prostu fatalny. Najwidoczniej pomysł na ciekawy wygląd wygrał tu z funkcjonalnością, co jednak nie przyniosło dobrego efektu końcowego.

Po prawej stronie nad klawiaturą znajduje się włącznik, natomiast po lewej przycisk służący do zmiany planów zasilania i wydajności (możemy je skonfigurować za pomocą narzędzia Power4Gear Hybrid). Kiedy notebook jest wyłączony przycisk ten służy równocześnie do uruchamiania komputera w trybie Express Gate. Pozwala to na szybki dostęp do podstawowych funkcji (m.in. poczta, WWW, Skype), bez konieczności oczekiwania na załadowanie Windows.

Asus UL80Jt nie ma już żadnych dodatkowych przycisków (choćby do obsługi multimediów), wszystkie funkcje realizujemy przy pomocy klawiatury i kombinacji z klawiszem Fn.

Z prawej strony notebooka znajduje się jeden port USB, czytnik kart flash oraz port LAN, natomiast z lewej dwa USB, HDMI i D-Sub. Rozmieszczenie portów jest jak najbardziej w porządku.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login