Uniwersalne, przenośne i bezprzewodowe klawiatury marki Xenic
Klawiatury

Uniwersalne, przenośne i bezprzewodowe klawiatury marki Xenic

przeczytasz w 4 min.

Kompaktowe klawiatury z wbudowanym touchpadem to idealne rozwiązanie do obsługi urządzeń pozbawionych sprzętowej klawiatury QWERTY takich jak Smart TV.

Polska marka Xenic coraz śmielej wkracza na rynek małych urządzeń multimedialnych, w jej ofercie znajdziemy między innymi: tunery DVB-T, odtwarzacze MP3/MP4 oraz transmitery FM. Ten rok przyniósł kolejne nowości, w postaci Smart Media BOX TVi7 – urządzenia pracującego pod kontrolą Androida 4.0 pozwalającego znacznie rozszerzyć funkcjonalność telewizora oraz dwóch bezprzewodowych, kompaktowych klawiatur. Pełnej recenzji TVi7 możecie się spodziewać już wkrótce, możemy zdradzić, że urządzenie spisuje się bardzo dobrze, a wbudowana w frontową krawędź kamerka stwarza wiele dodatkowych możliwości.

Smart Media BOX TVi7

W tej recenzji przyjrzymy się bliżej urządzeniom wskazującym SK-027AG oraz SK-095AG, które mimo tej samej funkcji różnią się nieco charakterystyką oraz sposobem obsługi, przez co mają różne przeznaczenie.

Klawiatura SK-027AG

Model SK-027AG to zminiaturyzowana klawiatura QWERTY, której klawisze są ułożone dokładnie tak samo jak w klasycznej klawiaturze podłączanej do komputera, dzięki czemu przesiadka na klawiaturę marki Xenic nie będzie żadnym problemem. Klawisze charakteryzują się przyjemnym skokiem, reagują precyzyjnie, choć ich mała wielkość stwarza momentami problemy. Z drugiej strony głównym przesłaniem projektantów tego urządzenia była miniaturyzacja, dlatego rozmiar klawiszy jest pewnym kompromisem. Oprócz 80 przycisków służących do wprowadzania liter, cyfr oraz symboli, klawiatura została wyposażona w 14 klawiszy funkcyjnych (aktywowanych po przytrzymaniu klawisza, „Fn”), które umożliwiają między innymi: sterowanie głośnością oraz odtwarzanymi ścieżkami, uruchomienie odtwarzacza muzycznego, kalkulatora, przeglądarki internetowej, czy aplikacji „Mój komputer”.

Klawiatura SK-027AG

Dodatkową zaletę stanowi touchpad zlokalizowany po prawej stronie. Producent bardzo sprytnie połączył funkcjonalność bloku numerycznego i myszki. Przełączenia między trybami pracy dokonuje się przez przesunięcie palcem po górnej części obszaru dotykowego w lewo (blok numeryczny) lub w prawo (touchpad).

W pierwszym trybie stukając w poszczególne pola możemy wygodnie wprowadzać liczby na przykład do arkusza kalkulacyjnego. Tryb touchpad oprócz standardowej obsługi kursora myszki, wspiera również gesty ułatwiające nawigację, zaprezentowane na poniższym schemacie.

Obsługa gestów

Dzięki wypukłej komorze na baterie (klawiatura jest zasilana dwoma bateriami AAA) urządzenie postawione na płaskiej powierzchni jest lekko pochylone ku przodowi, co znacznie zwiększa wygodę korzystania z klawiatury. W tym położeniu możemy używać obu rąk do wprowadzania znaków i obsługi touchpada.

Klawiatura dobrze leży w dłoni, dlatego można z niej korzystać również w mniej komfortowych warunkach, na przykład na świeżym powietrzu, na wakacjach pod namiotem. Ten akapit napisałem korzystając z testowanego modelu, komfort pracy jest naprawdę bardzo dobry:)

Pora na kilka informacji technicznych. Do klawiatury dołączony jest miniaturowy odbiornik radiowy (2,4 GHz) podłączany do portu USB. Zasięg to standardowo około 10 metrów. Urządzenie wspiera systemy operacyjne Windows, Linux oraz Android, dzięki czemu lista obsługiwanego sprzętu jest bardzo długa. Możliwość podłączenia urządzenia do komputera PC, laptopa, konsoli do gier, telewizora czy tabletu (z reguły będzie potrzebna przejściówka mini USB – USB) stwarza praktyczne nieograniczone możliwości wykorzystania bezprzewodowej klawiatury – wszystko zależy od naszej wyobraźni i zapotrzebowania.

Na spodzie urządzenia znajdziemy przełącznik pozwalający wyłączyć klawiaturę, jeśli nie zamierzamy z niej korzystać przez dłuższy czas. Dodatkowo urządzenie automatycznie przechodzi w stan uśpienia pozwalający zaoszczędzić energię.

                                                                                    

Klawiatura SK-095AG

Ten model jest o połowę mniejszy, swoim kształtem nawiązuje nieco do pada wykorzystywanego do obsługi konsoli. Pisanie na tej klawiaturze jest bardzo zbliżone do używania smartfona czy tabletu. Zmniejszenie rozmiarów urządzenia wpłynęło oczywiście na rozmiary samych klawiszy. Zrezygnowano również z niektórych przycisków znanych z pełnowymiarowej klawiatury. W górnej części znajdziemy przyciski funkcyjne ułatwiające sterowaniem odtwarzaczem oraz głośnością.

Klawiatura SK-095AG

Klawisze oraz boczne uchwyty (komory na baterie AAA) wykonano z gumowego tworzywa. Osiem klawiszy podzielonych na dwie grupy ma gładką fakturę, co ułatwia nawigowanie po klawiaturze na przykład podczas grania. Ze względy na bardzo małe klawisze długa praca na tej klawiaturze będzie mecząca. Jest to urządzenie mobilne, o innej charakterystyce niż opisany wcześniej model SK-027AG. Dzięki kompaktowym rozmiarom bez problemu zmieści się na przykład do futerału na tablet. Charakterystyczny kształt docenią również użytkownicy konsol do gier czy telewizorów Smart TV, którzy oprócz grania, mogą również w wygodny sposób wprowadzać znaki na przykład w przeglądarce internetowej.

Klawiatura to nie wszystko, a co z myszką? Po odwróceniu urządzenia ujrzymy touchpad o wymiarach 4,5 x 6 cm, który również obsługuje przedstawione wyżej gesty. Obszar roboczy jest nieco chropowaty, przyjemny w dotyku, a płytka sensoryczna reaguje precyzyjnie na wydawane polecenia.

Touchpad

Ponadto klawiatura została wyposażona w dwa przyciski touchpada. Przełącznik zlokalizowany obok wspomnianych przycisków umożliwia odwrócenie obu osi touchpada.

Dzięki temu możemy jednocześnie wprowadzać znaki z pomocą klawiatury, a od spodu sterować myszką lub odwrócić urządzenie i korzystać wyłącznie z touchpada. To ciekawe rozwiązanie ma niestety pewną wadę – przyciski znajdujące się na górnej krawędzi są zbyt czułe i podczas korzystania z klawiatury bardzo często zdarzają się przypadkowe klikniecia.

Podsumowanie

Parametry techniczne obu klawiatur są identyczne, dlatego nie będziemy ich ponownie wymieniać. Z kolei wielkość i rozmieszczenie klawiszy i touchpada oraz kształt obu urządzeń wpływają na charakterystykę i funkcjonalność testowanych klawiatur, które przekładają się na sposób ich obsługi. Pierwsza nieco większa będzie wygodniejsza podczas długiej pracy, druga z kolei jest dużo bardziej kompaktowa i można ją trzymać oburącz. Obie klawiatury z wbudowanym touchpadem są idealnym rozwiązaniem do obsługi urządzeń pozbawionych sprzętowej klawiatury QWERTY takich jak Smart TV, czy tabletów.

 Xenic SK-027AG
 plusy:
łatwość podłączenia
pełnowymiarowy układ klawiszy
przyciski funkcyjne
przyjemny skok klawiszy
touchpad dwufunkcyjny
 minusy:
jakość wykonania płytki sensorycznej
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 179 zł

 Xenic SK-095AG
 plusy:
łatwość podłączenia
kompaktowe rozmiary
ergonomiczny kształt
przyciski funkcyjne
przełącznik trybu pracy touchpada
 minusy:
zbyt czułe przyciski touchpada
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 179 zł
 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Amshel
  8
  ta "mala czarna" - fajniusia :P
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   SK-095AG totalne zdzierstwo za 80zł mniej mamy Media-Tech MT1419.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Kolejna polska firma, która produkuje w Chinach.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     a co sądzicie o takim cacku? (..) jest sporo tansze, a moze nie warto przeplacac na czyms takim??
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      W Media Expert takie coś za 99 zł. mam na myśli SK-095AG. To chyba nie jest dużo. Wiecie o jakiejś promocji gdzieś, coby było taniej?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       no to nie jest porażająca kwota jak za takie luksusy. Myślę nad zakupem. Poza tym w Media Ekspert często są jakieś promocje, nocne wyprzedaże itp. ale to nei jedyny sklep.
       • avatar
        plewcio
        0
        Xenic SK-027AG - dzisiaj otrzymałem 2 sztuki, oby dwie miały odklejone? wyciągnięte płytki dotykowe.... myślę że to nie przypadek. Ale na szczęście dało się je ładnie zamontować ( a klej który był na rantach zrobił swoje )
        klawiatura mała, pisanie w normalny sposób jest niemożliwe. Jedyne co zostaje to pisanie jedną ręką( jeśli nie palcem ).
        Funkcjonalność skrótów rewelacyjna, jedyne co jest dobijające to jej cena.
        parę złotych drożej i jest klawiatura Logitech k400 ( z lepiej wykonanymi klawiszami - lepszy skok, cichsze ) a w tej samej cenie k230 ( albo nawet i taniej )