Brak synchronizacji kontaktów z Facebooka na Androidzie
Aplikacje mobilne

Brak synchronizacji kontaktów z Facebooka na Androidzie

przeczytasz w 2 min.

Masz smartfona z Androidem i brak w nim kontaktów z Facebooka? Nie tylko Ty masz taki problem. Co gorsze, nie wiadomo, czy coś można na to poradzić.

Żyjemy w świecie, w którym większość z nas nie wyobraża sobie braku dostępu do internetu, a awaria Facebooka sprawia, że tracimy stały kontakt ze znajomymi. Brak synchronizacji kontaktów z konta facebookowego na smartfonie może być uciążliwy. Niestety nasze doświadczenia wskazują, że na urządzeniach z Androidem jest z tym problem.

Wszyscy wiemy jak to jest, gdy kupujemy nowego smartfona. Zwykle towarzyszy nam, miłośnikom technologii, jakaś mniej lub bardziej efektownie egzaltowana radość. Dawniej psuła ją jednak konieczność mozolnego konfigurowania nowego urządzenia, ręcznego instalowania aplikacji czy znienawidzonego dodawania kontaktów, które zapomnieliśmy importować, do książki telefonicznej.

Jak wygląda to współcześnie? Dziś systemy mobilne wykonują te działania za nas, niemal automatycznie. Co jednak, kiedy staną się kapryśne i, na przykład, nie zsynchronizują nam kontaktów z poszczególnych kont? Nieprawdopodobne? A jednak!

Facebook Android

Brak kontaktów z Facebooka czy brak zdjęć kontaktów?

Po trzech latach używania systemu Windows Phone postanowiłem zmienić go na coś z Androidem. Dokładniej rzecz ujmując jest to LG G Flex 2. Zakładałem, że migracja przebiegnie bezboleśnie i w zasadzie tak było, choć wydaję mi się, że Microsoft lepiej rozwiązuje możliwość przenosin na nowy telefon z Windows Phone. W każdym razie, wszystko było w najlepszym porządku, aplikacje się zainstalowały, a system zaktualizował. Do czasu jednak, ponieważ podczas dodawania kont i synchronizacji kontaktów w książce adresowej telefonu, okazało się, że coś zwyczajnie nie działa.

Problem, który napotkałem początkowo wydawał się prozaiczny. Ot, brak synchronizacji zdjęć kontaktów z Facebookiem. Niby nic, więc zacząłem sprawdzać poszczególne ustawienia i wówczas okazało się, że kontakty z Facebooka po prostu nie chcą się pokazać. Co mam na myśli? Otóż, telefon nie tylko nie potrafił zsynchronizować zdjęć kontaktów, ale wręcz nie wyświetlał ich w ogóle w książce adresowej. Innymi słowy, problemem nie jest brak zdjęć kontaktów, ale zupełny brak kontaktów z Facebooka.

Na poniższych zrzutach ekranu możecie zobaczyć, że konta są dodane, synchronizacja (niby) została zakończona, a kontakty z Facebooka jak się nie wyświetlały, tak się nie wyświetlają.

kontakty Facebook

Ustawienia kont i synchronizacji w Androidzie 5.1.1 w LG G Flex2

Facebook kontakty na Androidzie

Ustawienia książki adresowej. Brak zakładki reprezentującej konto na Facebooku

Nowy pomysł Google czy zwykły błąd?

Nie mogąc poradzić sobie z tą dysfunkcją, zacząłem przeszukiwać internet wzdłuż i wszerz. I co? Natrafiłem na wypowiedzi internautów, którzy walczą lub walczyli z podobnym problemem. Czego dokładnie dowiedziałem się z internetu?

Według plotek, Google zablokował możliwość synchronizacji kontaktów z Facebookiem, gdyż serwis Marka Zuckerberga żądał zbyt dużych uprawnień dotyczących prywatności. Innymi słowy, według niepotwierdzonych informacji, nie połączymy już swoich kontaktów w telefonie z Androidem z tymi na Facebooku, przynajmniej w tej wersji Androida (5.1.1) i aplikacji Facebook, której używam (55.0.0.18.66).

Brak możliwości wyświetlenia i synchronizacji kontaktów dziwi mnie bardzo, gdyż zawsze uważałem system Google za bardziej społecznościowo zorientowany niż Windows Phone. W rzeczywistości jest jednak tak, że system Microsoftu w pełni synchronizuje się z Facebookiem, a Android na to nie pozwala. Czy jest to znaczna wada? Szczerze... nauczyłem się z tym żyć. Nie do końca przemawiają do mnie jednak argumenty wujka Google stojącego po stronie ochrony prywatności.

Na koniec chciałbym Was zapytać, czy napotkaliście podobny problem w Androidzie? I czy wiecie, jak sobie z nim poradzić? Teoretycznie jest to niemożliwe, ale jak internet szeroki, tak pełny możliwości i pomysłowości wśród internautów. Zatem, macie na to jakiś sposób?

Rozwiązanie?

Dzięki użytkownikowi Fezze, mamy rozwiązanie, które faktycznie działa. Jednakże, pod pewnymi warunkami. Po kolei jednak. By zsynchronizować kontakty z Facebooka w smartfonie z Androidem trzeba wykonać poniższe kroki:

 • Usunąć dane aktualnej wersji FB, a następnie ją odinstalować 
 • Zainstalować wersję 27 (np. z alternatywnych źródeł)
 • Przejść do Ustawienia > Konta i synchronizacja oraz zaznaczyć synchronizację z Facebookiem
 • Zaktualizować Facebooka

Plusy tego rozwiązania? Synchronizacja kontaktów działa. Minusy? Po zaktualizowaniu aplikacji, sytuacja wraca do stanu sprzed, czyli w ustawieniach synchronizacji kontaktów nie pojawia się nawet konto z Facebooka. Całe szczęście, raz połączone kontakty zostają na naszym smartfonie razem ze zdjęciami. Sposób jest zatem pokrętny i średnio intuicyjny, zwłaszcza jeśli przyzwyczailiśmy się do wygodnych rozwiązań, ale podkreślmy to raz jeszcze - działa.

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jarkko
  8
  Szok i niedowierzanie!
  I co my biedni teraz zrobimy?
  • avatar
   Fezze
   2
   Jest na to jeden prosty sposób :

   1. Usuń dane aktualnej wersji FB i Odinstaluj ją
   2. Zainstaluj wersję 27 np z apkmiror ( http://www.apkmirror.com/apk/facebook-2/facebook/facebook-27-0-0-0-1-android-apk-download/ )
   3. Przejdź do settings > accounts > facebook > sync contacts
   4. Zaznacz app>sync contact
   5. Zaktualizuj FB

   Tutaj odnośnik do innego forum w którym też ktoś pytał o ten błąd. http://forum.xda-developers.com/galaxy-s6/help/samsung-galaxy-s6-facebook-contacts-t3232963

   Sposób przetestowany na S6
   • avatar
    kakagonzalez
    1
    Chwila chwila... Ma Pan problem, bo "Ądroid" nie wsypał całej listy kontaktów z fb do książki telefonicznej i nie powiązał w zaiązku z tym numerów?
    Pan poda dla pewności raz jeszcze telefon i wersje kompilacji Androida :D
    • avatar
     Preston2009
     1
     Na MIUI ludki trują, że nie ma synchronizacji od miesiąca i że jest to wina nakładki Xiaomi :P . A tu ZONK Google. Na szczęście nie muszę testować rozwiązania z pierwszego postu. ps
     Google i jego p....a synchronizacja jest wyłączona u mnie. Dziadostwo kasuje mi nowe kontakty.
     • avatar
      Marucins
      -3
      To teraz już "obsługa" nie na forum a na stronie zamieszcza własne problemy?
      • avatar
       Konto usunięte
       -3
       To straszna tragedia. Nie będziesz mógł wysyłać fotek swojej kupy lub obiadu mmsem?
       • avatar
        0
        it's not a bug it's a feature ;)
        • avatar
         Snack3rS7X
         0
         Ahhh...problemy pierwszego świata, co tam że ludzie w Afryce głodują, martwmy się Fejsbuczkiem :P Brak słów...
         • avatar
          wiktorrp
          0
          Proponuję zgłosić ten problem w trybie natychmiastoowym do PE.Pracują tam największe umysły naszego pokolenia, dla których ten, zagrażający istnieniu życia na Ziemi, problem rozwiążą odpowiednią ustawą.
          • avatar
           mati306
           0
           Uciążliwe, ale nie do końca, przynajmniej dla mnie. Na BB zsynchronizowało wszystko, z czego osoby, z którymi naprawdę potrzebuję się kontaktować w sposób inny niż przez FB to jakieś 10%... Zdecydowanie lepiej synchronizować kontakty przez konto google. Już nie mówiąc, że jest nieznaczna ilość osób, które podają swój numer na FB.
           • avatar
            PoetaX
            0
            A czy przypadkiem aplikacja Hax Sync tego nie rozwiązuje?