Corsair Hydro H150i PRO - testujemy najnowsze chłodzenie wodne z RGB LED
Chłodzenie

Corsair Hydro H150i PRO - testujemy najnowsze chłodzenie wodne z RGB LED

przeczytasz w 2 min.

Wydajne, funkcjonalne i efektowne - takie właśnie jest chłodzenie Corsair Hydro H150i PRO. Komu możemy je polecić, a komu raczej odradzamy zakup zestawu?

Ocena benchmark.pl
  • 4,2/5
Plusy

- bardzo dobra wydajność,; - ciekawe wzornictwo,; - prosty montaż,; - kompatybilność z większością najpopularniejszych podstawek,; - oprogramowanie Corsair Link,; - 5 lat gwarancji.

Minusy

- dosyć głośne wentylatory,; - preaplikowana pasta termoprzewodząca,; - brak możliwości uzupełnienia/wymiany płynu,; - chłodnica 360 nie zmieści się do wszystkich obudów,; - cena.

Chłodzenia wodne cieszą się coraz większą popularnością, ale ostatnio pojawił się tutaj nowy trend – producenci skupiają się nie tylko na wydajności, głośności i funkcjonalności, ale też na wyglądzie swoich produktów. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo takie wymagania dyktują sami konsumenci (w końcu ich sprzęt musi jakoś wyglądać).

Do nowego trendu postanowiła dostosować się również firma Corsair i niedawno wprowadziła do oferty dwa nowe zestawy chłodzenia cieczą: Hydro H115i PRO w rozmiarze 280 mm i Hydro H150i PRO w rozmiarze 360 mm. Tak się składa, że drugi trafił w nasze ręce (co już pewnie wiecie z testu obudowy Obsidian 500D), a my postanowiliśmy sprawdzić czy rzeczywiście jest tak dobry jak mówi producent.

Czym wyróżnia się chłodzenie Corsair Hydro H150i PRO?

  • chłodnica 360 mm
  • podświetlenie RGB LED
  • oprogramowanie Corsair Link
  • kompatybilność z wszystkimi najnowszymi podstawkami Intel i AMD
  • 5 lat gwarancji

Nowe chłodzenia wyróżniają się nie tylko podświetleniem RGB LED, ale też oprogramowaniem Corsair Link do monitorowania i sterowania zestawem. Hydro H150i PRO to większy i wydajniejszy model z nowej oferty producenta - jego cena wynosi około 720 złotych. Nie jest to zatem sprzęt dla klientów składających tanie komputery, gdzie cena samego chłodzenia przekracza cenę procesora. Mówimy o zestawie AiO dla topowych konfiguracji.

Corsair Hydro H150i PRO - specyfikacja

ModelCorsair Hydro H115i PROCorsair Hydro H150i PRO
Blok wodnyMiedzianyMiedziany
Chłodnica (wymiary)Aluminiowa (315 x 143 x 29 mm)Aluminiowa (396 x 120 x 27 mm)
Wentylatory2x Corsair ML140 PWM3x Corsair ML120 PWM
Łożyskomagnetycznemagnetyczne
Obroty wentylatorów400-1200 RPM (PWM)400-1600 RPM (PWM)
Wydajność wentylatorów94,1 m3/h / 55,4 CFM80,4 m3/h / 47,3 CFM
Generowany hałas20,4 dBA25 dBA
Dodatkowe technologieCorsair Link, Zero RPM, RGB LEDCorsair Link, Zero RPM, RGB LED
KompatybilnośćAMD AM2(+), AM3(+), AM4, FM1, FM2(+)
Intel LGA 115X, LGA 2011(-3), LGA 2066
Cena550 zł720 zł

Budowa chłodzenia

Corsair Hydro H150i PRO

Hydro H150i PRO to klasyczna konstrukcja typu AiO (jest to już 6. generacja konstrukcji opracowanej przez firmę Asetek). Chłodzenie wykorzystuje miedziany blok wodny, w którym od razu zintegrowano pompkę. Producent chwali się precyzyjnym sterowaniem jej obrotami, co powinno wpłynąć na jeszcze lepszą wydajność i niższy poziom generowanego hałasu.

Corsair Hydro H150i PRO

To jednak nie wszystko, bo blok wodny dodatkowo wyposażono w podświetlenie RGB LED. Mamy tutaj możliwość wyboru kilku efektów świetlnych, co powinno przypaść do gustu entuzjastom zwracającym uwagę na wygląd PC-ta. Więcej o sterowaniu podświetleniem znajdziecie na kolejnej stronie artykułu.

Corsair Hydro H150i PRO

Hydro 150i PRO wykorzystuje aluminiową chłodnicę w rozmiarze 360 mm, więc powinien oferować dobrą wydajność, ale nie zmieści się do wszystkich obudów (warto o tym pamiętać przy zakupie chłodzenia). Całość połączono za pomocą dwóch gumowych węży z gęstym, nylonowym oplotem. Nie uświadczymy tutaj jednak dodatkowego wlewu, który pozwoli na uzupełnienie lub wymianę czynnika chłodniczego.

Corsair Hydro H150i PRO

Fabrycznie na chłodnicy zainstalowano trzy wentylatory ML120 PWM – są to 120-milimetrowe modele z łożyskiem magnetycznym, których prędkość obrotową można regulować w zakresie 400-1600 RPM.

Montaż chłodzenia Corsair Hydro H150i PRO

Chłodzenie jest kompatybilne prawie ze wszystkimi najnowszymi podstawkami AMD i Intel (brakuje nam tutaj jedynie wsparcia dla gniazda AMD TR4). Montaż nie jest zbyt skomplikowany, a mniej doświadczeni klienci mogą posiłkować się filmikami instruktażowymi producenta (AMD AM4Intel LGA 115x). Szkoda tylko, że producent postawił na preaplikowaną pastę termoprzewodzącą, bo przy kolejnym montażu będzie trzeba ją dokupić.

Corsair Hydro H150i PRO

Co istotne, wszystkie wentylatory są podłączane do huba w bloku wodnym, natomiast sam blok musimy podpiąć do 3-pinowego złącza na płycie głównej i złącza zasilającego SATA. Nie musimy więc się obawiać o dostępne złącza dla wentylatorów, a do sterowania ich prędkością obrotową można wykorzystać wspomnianą aplikację Corsair Link (sterowanie wymaga zastosowania jeszcze jednego przewodu – tym razem do USB 2.0 na płycie głównej).

Corsair Lighting Node PRO

Ciekawym pomysłem może okazać się zamiana standardowych wentylatorów na podświetlane LL120 RGB (RGB LED). Warto jednak zauważyć, że w takim przypadku przewodów do podłączenia będzie jeszcze więcej. Każdy z wentylatorów ma dodatkowe kabelki do sterowania podświetleniem, które trzeba podłączyć do specjalnego huba (a ten z kolei do kontrolera Lighting Node PRO z pinowym złączem USB 2.0). Warto więc zadbać o odpowiednią aranżację okablowania.

Na kolejnych stronach przyjrzymy się aplikacji Corsair Link do zarządzania chłodzeniem. Sprawdzimy też jak zestaw Hydro H150i PRO radzi sobie ze schłodzeniem procesora AMD Ryzen 7 1700 (również po solidnym podkręceniu).