Jaki dobry firewall wybrać?
Oprogramowanie

Jaki dobry firewall wybrać?

przeczytasz w 4 min.

Jaki firewall jest najlepszy do użytku domowego? Jeśli oczekujesz podstawowej, ale wciąż skutecznej ochrony, to skorzystaj z darmowego firewalla. Bezpłatna ochrona ze sprawdzonej firmy jest znacznie lepsza od braku ochrony. Oto krótki poradnik jaki firewall wybrać.

Jaki firewall wybrać? Polecane darmowe zapory sieciowe

Przeglądanie internetu bez firewalla, a także antywirusa jest jednoznaczne z proszeniem się o kłopoty. Na szczęście większość popularnych systemów operacyjnych ma domyślnie włączony choćby podstawowy firewall, z prostymi regułami monitorującymi i filtrującymi ruch sieciowy. Dotyczy to również powszechnie wykorzystywanego obecnie Windowsa 10, na którym się tutaj skupimy.

Firewall warto, a nawet trzeba mieć. Zdecydowanie zwiększa on bezpieczeństwo systemu i danych. Chroni komputer przed niepowołanym i niekontrolowanym dostępem zarówno w sieciach publicznych, jak i prywatnych. Nie będziemy skupiać się tu na aspektach technicznych. Jeśli jesteś administratorem sieci, to doskonale wiesz po co Ci firewall, a jeśli jesteś zwykłym "użytkownikiem domowym", to po prostu korzystaj z jednego z wymienionych poniżej programów i masz problem z głowy.

UWAGA! Osobom początkującym przypominamy, że firewall nie zastępuje dobrego antywirusa, tylko go uzupełnia. Warto korzystać z obu rozwiązań, w celu zapewnienia pełniejszej ochrony.

Dobry darmowy firewall dla Windows

Czy firewall jest mi potrzebny?

Gdy wychodzisz z domu, to raczej nie zostawiasz drzwi otwartych na oścież, prawda? Podobnie jak nie chcesz, by ktoś lub coś miało nieograniczony dostęp do Twojego komputera, gdy jesteś połączony z internetem. Tak, firewall jest Ci potrzebny, ale nie koniecznie zaawansowany i drogi firewall z milionem opcji.

Firewall który zapewne już masz - Windows Defender

Windows Defender całkiem skutecznie zabezpiecza komputer typowego użytkownika domowego i nie zalewa go irytującymi powiadomieniami. Wchodzi on w skład np. systemu Windows 10, który obecnie jest bardzo popularny na komputerach stacjonarnych i laptopach.

Windows Defender - darmowy firewall systemu Windows

Działa w tle i przez większość czasu nie sygnalizuje nam, że w ogóle działa. Jeśli jednak ktoś ma wiedzę jak dobrze ustawić firewall, to nawet Windows Defender oferuje dostęp do wielu zaawansowanych opcji. Nie jest narzędziem idealnym dla każdego, ale z pewnością jest o wiele lepszy niż całkowity brak firewalla.

Windows Defender Firewall

Pytanie jednak jaki firewall wybrać do użytku domowego jeśli nie chcecie Windows Defendera? Oto kilka dobrych i darmowych zapór sieciowych.

GlassWire

GlassWire okazał się nie tylko wybitnie przyjazny i prosty w użyciu, ale też zaskakująco ładny. Dla wielu osób będzie to istotna zaleta, bo mogą śledzić ruch sieciowy i istotne zdarzenia w atrakcyjnej, nowoczesnej formie. Wyświetla powiadomienia w postaci małych okienek pop-up w rogu wyświetlacza, ale nie są one uciążliwe. Na początku będzie ich sporo, bo firewall będzie rozpoznawał aplikacje i uczył się, które są dozwolone.

GlassWire Free Firewall

Standardowo GlassWire działa w maksymalnej funkcjonalności przez 7 dni, byśmy poznali zaawansowane opcje. Po tym czasie przechodzi do wersji darmowej, która w zasadzie jest równie skuteczna, pozwala monitorować sieć, powiadamia o przekroczeniach zużycia danych (jeśli taki limit ustawimy), skanuje aplikacje korzystające z sieci za pomocą narzędzia VirusTotal i pozwala monitorować PC zdalnie. Innymi słowy w darmowej wersji jest to bardzo dobry firewall do domu, a w płatnej dobry firewall do firmy.

GlassWire Free Firewall monitorowanie sieci

Można nawet zmieniać motyw kolorystyczny i włączać tryb nocny.

GlassWire Free Firewall tryb nocny

ZoneAlarm Free Firewall

ZoneAlarm Free to dobry darmowy firewall. Wymaga podania adresu e-mail przy instalacji. Podczas wstępnej konfiguracji warto korzystać z domyślnie włączonej opcji automatycznego uczenia. Dzięki temu firewall będzie wyświetlał mniej powiadomień i blokował mniej znanych aplikacji.

ZoneAlarm Free Firewall

ZoneAlarm Free Firewall

W opcjach można łatwo zmienić poziomy ochrony za pomocą suwaków, zarówno dla ogólnego ruchu sieciowego, jak i aplikacji. Dostępny jest też tryb gry w którym nie będą wyświetlane mniej istotne alerty. Można ustawić by w czasie grania firewall automatycznie odrzucał lub zezwalał na prośby o dostęp.

ZoneAlarm Free Firewall tryb gry

ZoneAlarm Free nie jest może najpiękniejszym firewallem, ale działa dobrze i jest prosty w obsłudze.

Comodo Free Firewall

Szukając darmowego firewalla zapewne dość szybko trafimy na Comodo Free Firewall. Naszym zdaniem jest on całkiem dobrym wyborem. Warto jednak pamiętać, by nie instalować go klasycznym sposobem "dalej-dalej-zakończ", lecz przyjrzeć się opcjom ukrytym. Warto wyłączyć na przykład instalację przeglądarki internetowej Comodo Dragon, przesyłanie anonimowych statystyk i ustawianie wyszukiwarki Yahoo jako strony startowej.

Comodo Free Firewall

Comodo Free Firewall

Comodo Free Firewall - dobry darmowy firewall

Comodo z jednej strony jest bardzo łatwy w użyciu, a z drugiej ma dużo zaawansowanych opcji. Nie trzeba z nich korzystać, bo ustawienia domyślne są całkiem udane, ale ważne, że można. To dobry i bezproblemowy firewall "do domu". Naturalnie jeśli ktoś chciałby używać podobnego rozwiązania w biurze, to może kupić płatny firewall do firmy.

Comodo Free Firewall - dobry darmowy firewall

Comodo Free Firewall - dobry darmowy firewall

Dostępny jest m.in. system HIPS monitorujący krytyczne obszary systemu i chroniący go przed intruzami. Znajdziemy też opcję automatycznej i ręcznej izolacji, funkcję VirusScope analizującą uruchamiane procesy, sprawdzanie plików w chmurze i wiele więcej.

Comodo Free Firewall - dobry darmowy firewall

PS. Comodo ma też pełny pakiet zabezpieczeń o nazwie Comodo Internet Security, w którego skład wchodzi m.in. firewall i antywirus. Jest to również oprogramowanie bezpłatne.

TinyWall

Największą zaletą tego firewalla jest bardzo prosty interfejs i minimalna komunikacja z użytkownikiem. Nie wyświetla okienek typu pop-up i jest łatwy w konfiguracji. Wystarczy kilka minut "zabawy" z nim i znamy już wszystkie najważniejsze opcje. Instalujemy go, uruchamiamy i... po prostu działa. Jest mały, nie zajmuje wiele pamięci i działa bardzo szybko.

TinyWall Free Firewall

Ma kilka szybkich trybów ochrony - np. blokowanie wszystkiego i tryb uczenia. Początkującym warto jednak zaznaczyć, że na wstępie korzystanie z aplikacji może wiązać się z dodaniem ich do tzw. białej listy.

TinyWall bezpłatny firewall

Dajcie znać, który z tych darmowych firewalli przypadł Wam do gustu. Jeśli macie własne propozycje, to napiszcie je w komentarzu. Zestawienie możemy wzbogacić o kolejne interesujące firewalle w przyszłości.

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ch3rub
  10
  Kurde... Panowie nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Wersja darmowa GlassWire w ogóle wyłącza funkcje FW! Darmowa wersja po okresie próbnym może służyć tylko i wyłącznie do monitoringu.

  Z oficjalnej strony GW:
  "The free version of GlassWire has no firewall functionality, and none of our security features are activated with the free version of GlassWire."
  https://www.glasswire.com/faq/

  GlassWire jest bardzo drogi biorąc pod uwagę, że bazuje na modelu rocznych subskrypcji. Ja z zasady nie kupuję oprogramowania, którego po zakupie nie mam na własność.

  Polecam natomiast bardzo udany NetLimiter 4. Po dłuższych poszukiwaniach był jedynym programem jaki znalazłem, który spełnia wszystkie moje oczekiwania. Wersja dla domu kosztuje około 95PLN (i kupujemy ją na własność).


  • avatar
   bullseye
   2
   Od czasów XP nie używam żadnych dodatkowych antywirusów i Firewalli, poza tym co są ewentualnie wbudowane w system i wiecie co ? Nigdy nie straciłem danych, poczty, pieniędzy, w sumie to czasem skanowalem online system i nigdy mi nie wykryło żadnego robaka.
   Wniosek ? Jak jesteś kretynem który klika każdy link na FB, i ogólnie wszystko co może, to i tak żadne zabezpieczenie czy nie pomoże. A gdy jesteś choć trochę myśląca osoba to jest to ci zbędne. Ot filozofia.
   A, i polecam używania konta administratora bez hasła na co dzień jak większość użytkowników, na pewno antywirus tutaj coś pomoże :P
   • avatar
    PrestoEnzo
    1
    Od lat używam Windows Firewall Control. To nakładka na systemowego firewalla. Sprawdza się super.
    • avatar
     xxx.514
     0
     A który z nich jest w stanie zablokować Windows update w W10?
     • avatar
      Arcin
      -1
      W jaki sposób przeglądasz internet, wchodzisz tylko na główne portale?
      • avatar
       digitmaster
       0
       zwykły firewall to przeżytek, a w domu montowanie w racku waf albo ngfw to strzelanie z armaty do komara.
       • avatar
        40rozbojnik
        0
        Co do Comodo Firewall - "Naturalnie jeśli ktoś chciałby używać podobnego rozwiązania w biurze, to może kupić płatny firewall do firmy." Oczywiście. Może także używać darmowej wersji, ponieważ można z niej korzystać komercyjnie.
        • avatar
         a___s
         0
         Weźcie geniusze pod uwagę, że każdy z tych programów to tylko graficzna nakładka na wbudowanego windowsowego firewalla.
         • avatar
          yankee74
          0
          Droga Redakcjo,
          Uprzejmie proszę abyście przygotowali artykuł na temat bezpieczeństwa sieci domowej.
          W jaki sposób mam się zabezpieczyć, jaki router kupić, a może Firewall ? Czy warto stawiać na brzegu sieci rozwiązania SOHO czy może lepiej zbudować ze starego PC swojego Firwall'a na Linux ?

          Artykuł dobry ponieważ porusza temat bezpieczeństwa, szkoda tylko jednak że tak powierzchownie.