Systemy operacyjne

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8

Do monitorowania serwerów NAS marki Synology z poziomu systemu Windows Phone 8 służy aplikacja DS finder

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 1

Użytkownicy serwerów NAS marki Synology korzystający ze zmartfona z systemem Windows Phone 8 mogą łatwo monitorować pracę dysku sieciowego z poziomu telefonu. Służy do tego aplikacji DS Finder, którą można pobrać za darmo ze sklepu Windows Phone

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 2

Oprócz aplikacji DS finder w sklepie Windows Phone znajdziemy także DS audio, DS photo+ oraz DS video. Wszystkie są darmowe i pozwalają wygodnie korzystać z usług uruchomionych na serwerze NAS marki Synologu z poziomu smartfona z systemem Windows Phone 8.

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 3

Po uruchomieniu aplikacji DS finder na smartfonie podłączonym do lokalnej sieci LAN automatycznie przeszuka ona zasoby sieci i jeśli znajdzie w niej serwer NAS wyświetli jego nazwę wraz z lokalnym adresem IP.

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 4

Jeśli aplikacja nie znajdzie serwera lub znajduje się on w innej sieci niż lokalny LAN możemy ręcznie wpisać dane serwera wybierając ikonę z plusem na dolnym pasku nawigacyjnym.

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 5

Po kliknięciu na nazwę serwera będzie można zalogować się do niego podając login i hasło użytkownika należącego do grupy Administratorzy. 

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 6

Po zalogowaniu pojawi się zawartość zakładki z ogólnym danymi na temat serwera NAS. Zawiera ona nazwę i numer seryjny urządzenia, pojemność pamięci, wersję zainstalowanego oprogramowania firmware oraz status termiczny. Na dolnym pasku nawigacyjnym znajdziemy ikonę z głośnikiem. Po jej wybraniu wymusimy generowanie sygnału akustycznego przez serwer co pozwoli zlokalizować go np. w serwerowni bądź pomieszczeniu, w którym pracuje więcej niż jeden NAS Synology. Wybierając ikonę korespondencji możemy wysłać dane znalezionego serwera na dowolny adres email.

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 7

W menu podręcznym możemy znaleźć dodatkowe opcje jak dodanie serwera do listy ulubionych, ponowne uruchomienie czy wyłączenie urządzenia.

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 8

Kolejna zakładka aplikacji czyli „Sieć” wyświetla dane dotyczące adresów sieciowych serwera w tym serwera DNS, bramy, grupy roboczej i lokalnego adresu IP.

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 9

W zakładce „Pamięć” widoczne są informacje na temat dysków twardych zamontowanych w serwerze NAS (w tym przypadku dwudyskowym). Możemy tu szybko ocenić pojemność oraz stopień zapełnienia pojemności zainstalowanych pamięci masowych.

W kolejnych artykułach przedstawimy możliwości pozostałych aplikacji Synology do współpracy z serwerami NAS tego producenta czyli DS audio, DS photo+ oraz DS video.

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 10

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8, najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.

Polecane artykuły:

  Jak używać nowego Menadżera zadań w Windows 8

  Optymalizacja systemu Windows 8

  Skróty klawiaturowe w Windows 8

 

Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 1Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 2Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 3Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 4Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 5Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 6Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 7Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 8Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 9Monitorowanie serwera NAS w Windows Phone 8 | zdjecie 10

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marian73
  2
  Ten artykuł wręcz poraża bezmyślnościa. Nie wiem po co on powstał. Mianowicie za pomocą wymienionego pragramu synology ds finder, nie da się zarządzać serwerem NAS. Podaje on tylko temperaturę dysków oraz pojemność dysków i pare innych informacji typu mac adres itp.. Widzę że w przypadku windows 8 można chyba ewentualnie wyłączyć Synology. Ten program jest tak prosty i nieużytecznyi dziwie się że benchmark wydał osobny artykuł o tym jeszcze w wyróżnionym miejscu. Nie weim czy wam firmy Microsoft i synology płacą za tego typu artykułu, bo jest ich pełno. Ale nawet jeśli (nie widzę w tym nic złego) to chociaż wysilcie się. Ten artykuł jak i jak dodać skrót to narzędzi administracyjnych windows 8, to szczyt bezmyślnego dziennikarstwa (przepraszam tego nie da się nazwać dziennikarstwem). Artykuły te wręcz zniechęcają do zaglądania na waszą strony. Benchmark powoli mi się kojarzy z takim Pudelkiem IT. Posiadam zarówno NAS synology jak windows 8 ale oczekuję bardziej rzeczowych artykułów
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   W tytule mamy "zarządzanie" a już w pierwszym zdaniu okazuje się, że jednak mowa jest o monitorowaniu. Między jednym a drugim jest zasadnicza różnica. Poza tym ten program oferuje to samo co jego wersja na Androida. No może poza jedną różnicą - tam można jeszcze uruchomić DSM Mobile, który faktycznie umożliwia zarządzanie pewnymi rzeczami.
   • avatar
    JAZ99
    0
    Po co te krzyki.
    To jest informacja dla posiadaczy NAS (Synology) i Windowsa Phone 8.
    Jak posiadacze Androida przeczytają ją, to może poszukają odpowiednika dla siebie, a przy okazji uświadomią się o istniejących możliwościach NAS-ów.

    Jam mam DS212+, zgrałem na niego wszystkie filmy i muzykę (i nie tylko zgrałem. ;-) Podłączyłem po USB przetwornik rDAC i mam najnowocześniejszą wieżę stereo (z mojej nastoletniej Sphinx Myth 3 i 9).
    Jeszcze nie mam potrzeby wybrania sterownika w postaci tabletu lub smartfona. Czy będzie to iOgryzek, Android czy Windows czas pokaże. Kindle paperwhite nie sprawdza się tu - ma starą Javę.

    W NAS-ie Synology mam obsługę foto, audio i video. Brakuje mi programu dla e-bookóe na wzór Calibre oraz szybkiego transkodowania formatów do różnych odbiorników. Mam pliki audio FLAC, a telewizor odbiera tylko w MP3 - problem. Nowy soft DS 4.2 nie rozwiązał w pełni tego problemu.
    Uwolniłem się od fizycznych nośników. Jestem w XXI wieku.