Tunery TV

Naziemna telewizja cyfrowa - zasięg, anteny i co musisz wiedzieć

przeczytasz w 1 min.

Naziemna telewizja cyfrowa i DVB-T w Polsce. Czy musisz wymienić TV lub kupić inną antenę? Przeczytaj poradnik.

DVB-T logo

W zdygitalizowanym świecie coraz więcej analogowych technologii zastępowanych jest ich cyfrowymi odpowiednikami. Za jakiś czas do historii w Europie przejdzie klasyczna analogowa transmisja telewizyjna, którą zastąpi sygnał DVB-T. Nie wszyscy jednak wiedzą czym jest telewizja cyfrowa, czym się różni od dotychczasowej telewizji naziemnej oraz co zrobić, by korzystać z cyfrowej telewizji w domu.

Naziemna telewizja cyfrowa

Osoby przeglądające materiały dotyczące telewizji cyfrowej bardzo szybko natkną się na powszechnie używany skrót DVB (ang. Digital Video Broadcasting), który przez wielu autorów, nie bez przyczyny, traktowany jest jako synonim telewizji cyfrowej. Sam skrót DVB określa zbiór norm opracowanych przez konsorcjum ponad 270 firm i nadawców, którzy zrzeszyli się w celu opracowania standardów wykorzystywanych w cyfrowej transmisji sygnału telewizyjnego oraz towarzyszących mu sygnałów audio i dodatkowych danych. Normy związane z telewizją cyfrową DVB publikowane są przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych, Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki oraz Europejską Unię Nadawców.

Nowoczesna telewizja

Nie tylko DVB-T, ale też DVB-C, DVB-S i DVB-H

Standardy dotyczące cyfrowej transmisji telewizyjnej podzielone zostały na cztery główne grupy, zwane standardami nośnikowymi, które różną się sposobem nadawania i częstotliwością sygnału. Pierwszą z nich jest cyfrowa telewizja satelitarna DVB-S (ang. Satellite), drugą cyfrowa telewizja kablowa DVB-C (ang. Cable), trzecią cyfrowa telewizja naziemna DVB-T (ang. Terrestrial), czwartą, ostatnią DVB-H (ang. Handheld), która dostosowana jest do wymagań urządzeń przenośnych takich jak telefony komórkowe czy tablety.

odbiornik starego typu

Medialne zamieszanie wokół telewizji cyfrowej, z którym mamy obecnie do czynienia, związane jest z nadajnikami naziemnymi DVB-T. W Polsce rozpoczął się bowiem proces uruchamiania cyfrowej transmisji naziemnej, a dotychczasowe nadajniki analogowe są sukcesywnie wyłączane. Oznacza to, że osoby niemające odpowiednich telewizorów lub podłączanych do nich dekoderów zostaną już wkrótce pozbawione możliwości oglądania telewizji dostępnej „z powietrza”. Chodzi tutaj o około 1/4 odbiorników zainstalowanych w naszym kraju i, jak się szacuje, 7 mln, głównie osób starszych i mieszkańców terenów wiejskich, które nawet nie wiedzą, że nieprzystosowane do odbioru telewizji cyfrowej stare odbiorniki TV przestaną za chwilę (lub już przestały) działać.