Forza Motorsport 7 - wracamy na tor + testy wydajności
Gry

Forza Motorsport 7 - wracamy na tor + testy wydajności

przeczytasz w 3 min.

Pierwsza pełnoprawna Forza z serii Motorsport zadebiutowała całkiem niedawno na PC. Sprawdzamy na jakim poziomie stoi jej optymalizacja.

Ocena benchmark.pl
 • 3,8/5
Plusy

- lekkie i przyjemne wyścigi, choć fani totalnego realizmu będą kręcić nosem,; - ogromna ilość samochodów i spora różnorodność torów wyścigowych,; - dobrze zorganizowany i co ważniejsze działający multiplayer,; - tryb kariery, choć niczym nowatorskim nie jest to spełnia swoje zadanie HDR robi wrażenie...

Minusy

...ale oprawa wizualna ogólnie jest zaledwie przeciętna,; - niewielka ilość nowości względem poprzedniej edycji,; - skrzynki z (losowymi) nagrodami,; - mikropłatności.

Fani wyścigów samochodowych z pewnością nie mogą narzekać na końcówkę roku. Na rynku jakiś czas temu zadebiutował Project Cars 2, następnie bohater niniejszej recenzji i testu Forza Motorsport 7, a posiadacze Playstation 4 mogą spróbować swoich sił w Gran Turismo Sport.

Można więc rzec, że dla każdego coś dobrego. I choć żaden ze wspomnianych tytułów nie okazał się idealny (a raczej jemu bliski), to nie mam wątpliwości, że wszystkie osiągną spory sukces rynkowy. Dziś przyjrzymy się bliżej najnowszej odsłonie Forzy, która niegdyś podbijała serca posiadaczy konsoli Xbox, a od niedawna również graczy komputerowych.

Forza Motorsport 7

Więcej tego samego?

Na pierwszy rzut oka Forza Motorsport 7 nie oferuje znaczących zmian czy nowości względem szóstej odsłony. A te kilka, które się pojawiły raczej nie zaliczają się niestety do pozytywnych. Nie zmienia to jednak, że gra oferuje całkiem sporo i trudno polemizować ze stwierdzeniem, że to nadal bardzo dobre wyścigi.

Ogromna liczba samochodów, sporo zróżnicowanych torów i każdy z nich dostępny w kilku wariacjach, prosty ale poniekąd wystarczający tryb kariery to tylko kilka zalet siódemki. Warto również pamiętać o zabawie w sieci, która działa bez żadnych problemów i oferuje kilka ciekawych opcji.

Forza Motorsport 7

A jeździ się....

Specyficznie, bo to słowo chyba najlepiej oddaje sytuację na torze. Nawet jeśli wyłączymy wszelkie udogodnienia, to symulacja pełną gębą to to nie jest. Ale też chyba nie taki był cel. Wydaje się, że autorzy celują bardziej w lekką i przyjemną rozgrywkę, a nie jakiś niesamowity realizm.

I nie zrozumcie mnie źle, po wyłączeniu ułatwień, dostosowaniu AI, to taki simarcade, w którego fajnie się gra. Nie jest to jednak pozycja dla twardych fanów produkcji pokroju iRacing. Mając to na uwadze, samochodami w Forza Motorsport 7 jeździ się całkiem przyjemnie.

Forza Motorsport 7

Różnice pomiędzy poszczególnymi markami, modelami są dość wyczuwalne. Warunki atmosferyczne mają odpowiedni wpływ na kierowanie pojazdem, a uszkodzenia (szczególnie po wyłączeniu wszelkich wspomagaczy), potrafią wykluczyć nas z wyścigu już po jednym, wcale nie jakiś szczególnie mocnym uderzeniu w ścianę.

Kasyno? Czemu nie...

Największą bolączką Forza Motorsport 7 jest fakt, że została praktycznie stworzona na bazie popularnego, ale jakże nielubianego przez graczy systemu losowych nagród - skrzynek (loot box). Za ciężko uzbierane kredyty, można oprócz samochodów zakupić wspomninane skrzynki.

Forza Motorsport 7

W zależności od ceny (im wyższa, tym większa szansa na lepsze rzeczy) zawiera ona modyfikacje wyścigu (najczęściej 3-krotnego użytku), strój kierowcy i samochód. Dodatkowo Microsoft oficjalnie potwierdził, że w przyszłości wprowadzi walutę, którą będzie można kupić za realne pieniądze i za jej pomocą nabyć wspomniane skrzynki.

Nie muszę chyba pisać, że system "kasyna" w grze samochodowej za dobrze ponad 200 zł, w której dodatkowo dostępne również będą mikrotransakcje to "lekkie" nieporozumienie. I nie dziwi fakt, że gracze dali upust swojemu żalowi w postaci licznych, krytycznych wpisów w sieci. Przez litość nie wspomnę o całym zamieszaniu z przepustką dla VIPów.

Forza Motorsport 7

Przeciętna oprawa, którą częściowo ratuje HDR

Forza Motorsport 7 z pewnością nikogo nie powali jeśli chodzi o oprawę audio-wizualną. Owszem, mając monitor / telewizor z obsługą HDR widoki mogą się podobać, ale trudno tutaj nie dostrzec wielu uproszczeń, brzydkich modeli otoczenia czy przeciętnych tekstur. Zapewne wynika to z faktu, że autorzy chcieli umożliwić zabawę graczom z relatywnie słabym GPU.

Forza Motorsport 7

Muzyka i efekty dźwiękowe nie zawodzą. Nuta przygrywyjąca w menu jest dość przyjemna, a wszystkie samochody wydają z siebie charakterystyczne "ryki", które tak bardzo lubimy. Nie jest to nic szczególnego w dzisiejszych czasach, ale trudno też coś konkretnego zarzucić grze pod tym względem.

Forza Motorsport 6+

Takim tytułem można w zasadzie podsumować siódmą odsłonę tej kultowej serii. Dostaliśmy w zasadzie to samo, co wcześniej w delikatnie zmienionej formie, z mikrotransakcjami i skrzynkami, o które w zasadzie nikt nie prosił. Znak czasów ktoś może powiedzieć i pewnie coś w tym jest, ale to nie oznacza, że powinniśmy się na to godzić.

Forza Motorsport 7

Ostatecznie Forza Motorsport 7 to solidna gra, nawet dobra, ale nie ma wątpliwości, że gracze oczekiwali więcej. Okazało się się jednak, że cała para poszła w systemy, które tak naprawdę przynoszą korzyść wyłącznie producentowi, a nie graczom. Szkoda, fanom pozostaje czekać na ósmą odsłonę serii lub Horizon 4 z nadzieją, że Microsoft wyciągnął odpowiednie wnioski.

Ocena końcowa:

 • Lekkie i przyjemne wyścigi, choć fani totalnego realizmu będą kręcić nosem
 • Ogromna ilość samochodów i spora różnorodność torów wyścigowych
 • Dobrze zorganizowany i co ważniejsze działający multiplayer
 • Tryb kariery, choć niczym nowatorskim nie jest to spełnia swoje zadanie
 • HDR robi wrażenie...
   
 • ...ale oprawa wizualna ogólnie jest zaledwie przeciętna
 • Niewielka ilość nowości względem poprzedniej edycji
 • Skrzynki z (losowymi) nagrodami w grze samochodowej to pomyłka
 • Mikropłatności

 • Grafika:
   dostateczny plus
 • Dźwięk:
   dobry
 • Grywalność:
   dobry

Ocena ogólna:

76% 3,8/5