Obudowy

Foxconn TSAA-805 pół ideał za pół ceny

przeczytasz w 7 min.

  Foxconn TSAA-805 jest to obudowa komputerowa formatu Midi Tower ATX przeznaczona na rynek mniej wymagających użytkowników. Obudowa wykonana został z metalu w kolorze czarnym i srebrnego plastiku a waga całej obudowy wynosi 5,3 kg czyli stosunkowo niewiele. Wymiary obudowy są raczej małe ale dają  możliwości zamontowania lepszego chłodzenia niż boxowe lecz gigantów typu Scythe Mugen 2 lub Scythe Yasya raczej w obudowie nie zmieścimy. 

Jeżeli jednak poruszać kwestię chłodzenia już na początek trafiamy na piętę achillesową obudowy ponieważ została ona zaopatrzona w jeden 90mm wentylator specyfikujący się cichą pracą, co za tym idzie niską wydajnością. W moim odczuciu montowanie tego typu wentylatora nie ma sensu ponieważ jeżeli producentowi naprawdę zależy na wyciszeniu obudowy bez drastycznego pogorszenia przewiewu w obudowie to z pewnością powinien zamontować wentylator 120mm który wprawdzie można zamontować w obudowie lecz nie został on zamontowany oryginalnie. W obudowie można maksymalnie umieścić 2 wentylatory jeden z tyłu obudowy pod miejscem na zasilacz który w przypadku tej obudowy mieści się u góry, oraz 2 wentylator wrzucający powietrze do wnętrza obudowy który montuje się z przodu obudowy niedaleko przycisku włączenia. Do otworu wentylacyjnego 1 wentylatora niemożna mieć zastrzeżeń, nic nie blokuje swobodnego przepływu powietrza, lecz w przypadku wentylatora zamontowanego z przodu mam zastrzeżenia. Według mnie wentylator nie ma za bardzo skąd "ciągnąć" powietrze do obudowy ponieważ wlot powietrza przysłonięty został plastikową osłonką która nie przepuszcza powietrza za wyjątkiem jednej podłużnej dziury u samego dołu obudowy który jeżeli mamy komputer na dywanie jest całkowicie zatkana i niedrożna. 

 
  Wstęp
  Dane techniczne
  Wygląd
  Werdykt
  Komentarze
 

 

 Dane techniczne

 

Wspierane przez obudowę systemy:

 

 

 Wygląd

 

Srebrne plastiki elegancko łączą się z czarnymi dzięki czemu zyskujemy estetyczny wygląd.

 

W lewym dolnym rogu widoczna naklejka Intela oraz pod napędem DVD naklejka NTT które oryginalnie nie wchodzą w osprzęt obudowy.

 

Po lewej stronie widać wlot air ducta oraz niżej wlot powietrza pomagający schłodzić kartę graficzną.

 

Boczne panele nie zawsze chcą wejść w odpowiednie miejsce o czym przekonałem się podczas kolejnego ich zdejmowania i zakładania a na dodatek na ich powierzchni zostają odciski palców co widać na powyższym zdjęciu.

 

Wygląd tyłu obudowy raczej nie rzuca na kolana lecz przypomina o low endowym przeznaczeniu obudowy.

 

Idealnie płaska powierzchnia górnej części obudowy - zastrzeżeń brak.

 

Po prawej stronie widać wlot powietrza przedniego wentylatora który jeżeli komputer umieścimy na dywanie jest całkowicie zatkany i przysłonięty.

 

 

Wnętrze dość standardowe, nic dodać nic ująć.

 

Przy odkręcaniu przedniego panelu zdziwiła mnie łatwość z jaką można go zdjąć i założyć z powrotem na miejsce, co z całą pewnością jest zasługą dobrego wykonania przedniej plastikowej części.

 

 

O dostęp do zimnego, świeżego powietrza dla procesora dba Air-Duct którego konstrukcja jak i wykonanie daje dużo do życzenia. A mianowicie chodzi o brak możliwości regulacji długość Air-Ducta jak i samą długość która spokojnie mogła być dłuższa, oraz wykonanie na które składa się nienajlepsza jakość plastiku, nie odpowiedni kolor i siatka mająca na celu filtrowanie wrzucanego do obudowy powietrza całkowicie nie spełniająca swojej roli. Do minusów obudowy należy również zaliczyć zieloną diodę power oraz czerwoną diodę pokazującą aktualne użycie dysku. Czemu? Ponieważ diody te a w szczególności czerwona dioda od dysku świeci tak mocnym światłem że jeżeli śpicie w pokoju, gdzie włączony jest komputer możecie mieć problemy z zaśnięciem ponieważ bardzo irytuje ciągłe mruganie diody co za tym idzie podświetlenie całego pokoju. Kolejnym minusem tej obudowy jest podatność na osiadanie kurzu, obudowę przynajmniej raz na 2 tygodnie należy przetrzeć jeżeli oczywiście zależy wam na czystości obudowy, co prawdopodobnie spowodowane jest przez czarny kolor na którym kurz jest łatwo widoczny. 

 

Oryginalnie zamontowany kontroler: SD/MMC, RS-MMC,PRO, SM, CF microdrive

 

Efekty po kilkukrotnym odkręcaniu i dokręceniu śrubek w postaci startej farby.

 

Tak jasne że aż drażniące, diody na przedniej części obudowy nocą.

 

Oryginalny wentylator 80mm marki Martech.

 

Po obnażeni już chyba wszystkich słabości czas przejść do jednego z największych plusów tej obudowy a mianowicie ceny która w przypadku tej obudowy jest zabójczo niska i wynosi jedynie 70 zł. Obudowa ta stworzona została jako kompromis przystępnej ceny i podstawowych funkcji, czyli ni mniej ni więcej trzyma wszystko w kupie tak więc niemożna mieć do niej pretensji że nie jest perfekcyjna i 100% kompatybilna ponieważ jest jedną z najlepszych obudów w swoim przedziale cenowym.

  


Jak już chyba zauważyliście podczas robienia zdjęć nie odpiąłem płyty głównej od włącznika/wyłącznika komputera. Moim usprawiedliwieniem niech będzie to że nigdy nie mogę się połapać który kabelek gdzie podłączyć i mam na tym polu złe wspomnienia.

Do tej recenzji załączyłem dość dużo zdjęć można by nawet żec że dużo ale wiem że jeżeli zastanawiamy się nad kupnem obudowy to każde zdjęcie, każda opinia jest na wagę złota.


 

 Werdykt w plusachminusach

 

  Podsumowanie: Foxconn TSAA-805
 

Plusy:
 Ładny lekko ascetyczny wygląd
 Solidny montaż
 
Solidnie wyglądające plastiki

Minusy:
 Mało wydajny oryginalny wentylator
 Słabo rozbudowany system wyrzutowy powietrza
 Brak 100% kompatybilności obudowy z częścią boczną
 Mało wytrzymałe plastiki
 Brak szybko-śrubek

 

Ocena: Foxconn TSAA-805
Wygląd: dostateczny
Budowa: dostateczna
Jakość wykonania: dostateczna
Miejsce w środku:
 dostateczne
Wentylacja:
 dopuszczająca
Montaż podzespołów:
 dobry
Wyposażenie:
 dostateczne
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w chwili publikacji artykułu: 70 zł                               

 


 Zapraszam do komentowania mojej recenzji. Pamiętaj że komentując przyczyniasz się do tego aby moja następna recenzja była lepsza.

Zdjęcia zostały wykonane aparatem cyfrowy Sony Cyber-shot DSC-H7.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Obudowa do komputera biurowego-ok. Mi przypomina raczej obudowy sprzed 5 lat do komputerów klasy low/mid-end. W tej cenie da się znaleźć coś bardziej przewiewnego na pewno, ale nie koniecznie lepszej jakości. Szkoda, że bok się nie domyka, to poważny mankament jak dla mnie. Ważnym plusem jest ten kontroler dodatkowy. Recenzja ok:)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Recenzja OK. ale co to znaczy (Po obnażeni)?
   • avatar
    lesny002
    0
    Fajna recka, nawet przyjemnie się czytało. Miałeś dość dużo powtórzeń w pierwszych dwóch akapitach, a oprócz tego bez zarzutu :) + za dużo zdjęć :)