Fujitsu LifeBook S935 - lekki laptop dla biznesu
Laptopy

Fujitsu LifeBook S935 - lekki laptop dla biznesu

przeczytasz w 3 min.

Test Fujitsu LifeBook S935 - lekkiego i mobilnego laptopa z solidną obudową, pojemną baterią, modemem LTE, skanerem Palm Secure i złączem stacji dokującej.

Ocena benchmark.pl
  • 4,3/5
Plusy

długi czas pracy na baterii; solidna i wytrzymała obudowa; wysokiej jakości wyświetlacz; dobra wydajność; moduł na dodatkowy akumulator; złącze stacji dokującej; modem 4G/LTE; skaner PalmSecure i system rozpoznawania twarzy; nienagrzewająca się obudowa

Minusy

głośna praca wentylatora; płytki skok klawiszy = mało komfortowe pisanie; przeciętna jakość głośników

Firma Fujitsu specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań stosowanych w środowisku biznesowym. W redakcji benchmark.pl miałem okazję testować już kilka laptopów tego segmentu, m.in. LifeBook U745, U904, czy S904, które oceniałem pozytywnie.
 
Tym razem w moje ręce trafił Fujitsu LifeBook S935 – lekki, mobilny laptop ze złączem stacji dokującej oraz slotem na dodatkową baterię.

Fujitsu Lifebook S935 specyfikacja techniczna:

ModelFujitsu Lifebook S935
Cena8349 zł
Gwarancja2 lata w serwisie zewnętrznym
System operacyjnyWindows 7 Professional / Windows 8.1 Pro
Klawiaturawyspowa, regulowane podświetlenie, klawisze kwadratowe
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 13,3", 2560x1440
» IGZO, błyszczący, dotykowy
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 145 stopni
Procesor» Intel Core i7 5600U
» 2 rdzenie/4 wątków
» 2,6 GHz, Turbo 3,2 GHz, 4MB cache
» technologia 14 nm, TDP 15W
Pamięć» RAM: 12 GB, DDR3, 1600 MHz
» maksymalne rozszerzenie do 12 GB
Karta graficzna» zintegrowana karta graficzna: Intel HD 5500
Dysk twardy» SSD: 256 GB
model:Toshiba: THNSNJ256GCSU
Napęd optycznyDVD+/-RW
Bateria77 Wh
Wymiary32 x 22 x 2.65 cm
Waga1,47 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, aluminium i stop magnezu
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 b/g/n
» Bluetooth 4.0
» modem 4G/LTE
Złącza» 3x USB 3.0
» HDMI
» D-Sub
» czytnik kart pamięci
» RJ45
» gniazdo audio
» Smart Card
» skaner Palm Secure
» slot na kartę SIM
» złącze stacji dokującej
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa
» złącze blokady Kensington
» oprogramowanie: Fujitsu: DeskUpdate, Workplace Protect, Function Manager, Software Manual, Digital Dolby Plus

Wygląd i jakość wykonania

Pod względem wizualnym, laptop prezentuje się poprawnie. Fujitsu zdecydowało się na utrzymanie typowej dla siebie kolorystyki i połączenie czerni i szarości. Pokrywa ekranu wykonana jest z matowego tworzywa sztucznego. Na środku znajduje się charakterystyczne logo producenta. Zauważyłem, że sztywność tego elementu pozostawia nieco do życzenia. Pokrywę można dość łatwo wyginać, a mocne naciśnięcie objawia się zaburzeniami wyświetlanego obrazu.

Fujitsu Lifebook S935 tył

Znacznie lepiej wypada na tym polu panel roboczy, który jest solidny i wytrzymały, co zawdzięcza zastosowaniu aluminium i stopu magnezu. Konstrukcja jest wyjątkowo twarda i nie ugina się nawet pod mocnym naciskiem. W tym względzie wypada naprawdę dobrze i można śmiało stwierdzić, że sprosta wyzwaniom mobilnej pracy, przenoszenia laptopa i podróżowania z nim.

Fujitsu Lifebook S935 spód

Spód obudowy wykonany jest z kolei z matowego, czarnego tworzywa sztucznego. Po zdjęciu klapki zabezpieczającej zyskujemy dostęp do akumulatora. Warto jednak otwierać ją ostrożnie, gdyż element ten sprawia wrażenie delikatnego i łamliwego.

Fujitsu Lifebook S935 bateria

Po wyjęciu baterii zyskujemy dostęp do slotu na kartę SIM. Oprócz tego na spodzie odnajdziemy klapkę serwisową dającą dostęp do gniazda pamięci RAM.

Fujitsu Lifebook S935 moduł napęd optyczny

Charakterystyczną cechą laptopa jest Module Bay, czyli dodatkowa kieszeń, w której można umieścić dodatkowy akumulator, dysk lub tak jak w prezentowanym modelu, napęd optyczny. To bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu łatwo zwiększyć funkcjonalność laptopa o dodatkową przestrzeń dyskową lub wydłużyć czas pracy, jeśli akurat zamierzamy pracować poza biurem.

Złącza

Liczba złącz jest identyczna jak w modelu LifeBook S904. Po lewej stronie znajdziemy port USB 3.0, wyjścia wideo – HDMI i D-Sub, gniazdo sieciowe RJ45 oraz gniazdo zasilania. Po przeciwnej stronie natomiast mamy kolejne dwa porty USB 3.0, gniazdo słuchawkowe, złącze blokady Kensington oraz wspomniany już wcześniej wymienny moduł np. na napęd optyczny.

Fujitsu Lifebook S935 bok

Z przodu odnajdziemy czytnik kart pamięci oraz czytnik Smart Card. Z tyłu nie umieszczono już żadnych złącz.

Fujitsu Lifebook S935 przód i tył

W prawym dolnym rogu panelu roboczego znajduje się czytnik PalmSecure. Odczytuje on układ naczyń krwionośnych na dłoni – to rozwinięcie idei czytnika linii papilarnych. Opiszę to bardziej szczegółowo na kolejnych stronach.

Fujitsu Lifebook S935 eco

Na panelu roboczym znajduje się także przycisk ECO przełączający laptopa w tryb oszczędzania energii. Wyłącza WiFi, Bluetooth, obniża jasność ekranu, zmniejsza zużycie energii procesora i ścisza dźwięk. Pozwala to w szybki sposób wydłużyć czas pracy komputera.

Stacja dokująca

Jak na laptopa biznesowego z prawdziwego zdarzenia przystało, nie zabrakło tutaj również złącza stacji dokującej. To doskonałe rozwiązanie znacznie poprawiające komfort pracy. Daje do dyspozycji pokaźny zestaw złącz – 4x USB 3.0, Display Port, DVI-D, D-Sub oraz RJ45.

Fujitsu Lifebook S935 stacja dokująca

Oszczędność czasu przeznaczonego na podłączanie akcesoriów (myszki, klawiatury), czy peryferiów (monitora, drukarki) jest dzięki temu naprawdę spora. Laptop po umieszczeniu go w stacji automatycznie wykrywa wszystkie podłączone do niego urządzenia i jest od razu gotowy do pracy. Bardzo wygodne rozwiązanie.

Klawiatura i touchpad

Podobnie jak w przywoływanym już przeze mnie modelu LifeBook S904, także tutaj klawiatura nie wywarła na mnie dobrego wrażenia. To prawda – jest solidna i nawet mocny nacisk na klawisze nie powoduje jej uginania się. Miejsca na nadgarstki jest wystarczająco dużo, a panel roboczy nie nagrzewa się nawet przy mocnym obciążeniu procesora i karty graficznej.

Fujitsu Lifebook S935 klawiatura

Pisanie na tej klawiaturze nie jest jednak wygodne. Skok klawiszy jest bowiem płytki i nie do końca dobrze wyczuwalny. Plusem jest obecność podświetlenia, którego intensywność można regulować.

Fujitsu Lifebook S935 touchpad

Touchpad jest wystarczająco dużych rozmiarów, aby zapewnić wygodną obsługę komputera. Klawisze są wyodrębnione od płytki sensorycznej. Touchpad obsługuje gesty. Nie miałem żadnych zastrzeżeń co do jego pracy.

 

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.