Internet LTE Plusa i Cyfrowego Polsatu bogatszy o nowe technologie - oto one
Internet

Internet LTE Plusa i Cyfrowego Polsatu bogatszy o nowe technologie - oto one

przeczytasz w 2 min.

Dzięki nowym rozwiązaniom, LTE Plus Advanced zapewni prędkość pobierania danych do nawet 498 Mb/s.

Pamiętacie, iż to Grupa Cyfrowy Polsat jako pierwsza w Polsce udostępniła klientom Internet w technologii LTE? Mało tego. Chcąc oferować jak najlepsze rozwiązania opracowała również standard LTE Plus Advanced, który doczekał się teraz istotnych modyfikacji. Warto poznać je bliżej.

LTE Plus Advanced - prędkość pobierania danych do nawet 498 Mb/s

W kwestii przypomnienia i usystematyzowania pewnych faktów. Plus i Cyfrowy Polsat oferują obecnie Internet LTE Plus o maksymalnej prędkością do 150 Mb/s. Dostępny jest on praktycznie dla wszystkich, ponieważ swoim zasięgiem obejmuje 99% mieszkańców naszego kraju. Bardziej zaawansowany Internet LTE Plus Advanced to już maksymalna prędkość do 300 Mb/s. Korzystać może z niego ponad 40% populacji Polski.

Będzie więcej, zwłaszcza, że nowe rozwiązania czynią LTE Plus Advanced jeszcze bardziej atrakcyjnym. Prędkość wzrośnie do 375 Mb/s, a po włączeniu modulacji do nawet 498 Mb/s. Dzięki czemu uda się osiągnąć tak imponujące rezultaty?

Pomogła agregacja w trzech częstotliwościach pasma o łącznej szerokości 50 MHz. Połączone zostały następujące pasma: 20 MHz na częstotliwości 1800 MHz, 20 MHz na częstotliwości 2600 MHz oraz 10 MHz na częstotliwości 2100 MHz. Wykorzystano tutaj LTE- Advanced Carrier Aggregation i stworzona w ten sposób nośna o łącznej szerokości pasma 50 MHz pozwala uzyskać maksymalną prędkość pobierania danych w LTE Plus Advanced do 375 Mb/s.

Jednoczesne uruchomienie modulacji 256 QAM umożliwia zwiększenie maksymalnych prędkości pobierania danych o około 33%.

Normalnie LTE korzysta z modulacji 64 QAM (Quadrature Amplitude Modulation) i przesyła 6 bitów na symbol. Modulacja 256 QAM przesyła 8 bitów za pomocą pojedynczego symbolu, dzięki czemu dochodzimy do wspomnianej prędkości aż 498 Mb/s.

Dochodzi to tego jeszcze MIMO, czyli Multiple-Input-Multiple-Output, to standard, który określa liczbę anten na stacji bazowej, która jednocześnie komunikuje się ze smartfonem bądź innym urządzeniem LTE. Ma to wpływ na przepustowość sieci bezprzewodowej.

W standardzie LTE mamy do czynienia z MIMO 2x2. Podwojenie liczby anten po stronie nadawczej i odbiorczej dwukrotnie zwiększa przepustowość sieci i maksymalne prędkości Internetu. MIMO 4x4 znajdzie zastosowanie na paśmie 20 MHz na LTE 2600 MHz.

Korzyści z nowych rozwiązań przedstawione zostały w oddzielnej publikacji. Zainteresowani wiele cennych Informacji, a także między innymi mapę zasięgu znajdą na specjalnej stronie internetowej Plusa.

Artykuł powstał we współpracy z siecią Plus

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  12
  Czy redakcja może zrobić rzetelne testy w terenie i budynkach pokazujące, że te informacje od Plusa to kłamstwa i manipulacja, czy też w umowie na zamieszczenie reklamy macie zakaz takich działań??
  • avatar
   wojciechoslaw
   6
   Do 498 Mb/s ładnie wygląda na reklamach, podczas, gdy realna prędkość będzie koło 10 Mb/s jak każde LTE
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Prima aprilis jest dopiero za 4 miesiące.
    • avatar
     gacek585
     3
     Odpowiedni komentarz do takich informacji to: buahahahahah
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      "Grupa Cyfrowy Polsat ... opracowała również standard LTE Plus Advanced" ?
      Po takim wstępie odechciewa mi się czytać artykuły na benchmark.pl
      • avatar
       misiek12_sdz
       2
       Niech dadzą więcej/lepsze nadajniki i podłączą dobry światłowód. Jest zbyt dużo chętnych na zbyt mało slotów, do których biegną zbyt wolne łącza. W dużych miastach poza agregacją pasma może te zmiany nic nie dadzą. Tak jak tutaj piszą, czasami nawet po 2mb/s lub wcale jeśli jakaś akcja gdzie ludzie masowo korzystają z internetu.
       To nie kwestia technologii tylko wydatków na inwestycje w sprzęt.
       • avatar
        Rafaj
        2
        Posiadam Lte w cyfrowym polsacie w dodatku najbogatszą wersję 110gb danych do wykorzystania.

        Od siebie mogę powiedzieć że jak u mnie to nie ma rewelacji średni transfer miesięczny lte to 10mb/s ,często się zdarza że transfer potrafi być na poziomie 2mb/s ,przy kwocie bliskiej 100zł miesięcznie XD,chcesz grać w gry online zapomnij o tym internecie no chyba że jesteś zadowolony z opóźnień na poziomie 80ms,do przeglądanie stron internet mogę polecić ale do gry czy też oglądania jak i streamowania całkowicie odpada.Kolejna sprawa to że jak transfer by wynosił nawet 0.4mb/s to nic im nie możecie zrobić bo nie mają zagwarantowanego minimalnego transferu,ja osobiście czekam jeszcze parę miesięcy do końca umowy i nigdy więcej lte ,a ten nowy internet pewnie będzie taką samą super szybką ściemą jak ten power lte.
        • avatar
         Rorrr87
         1
         Ta te prędkości to tylko na papierku ja max co u siebie na ich sprzecie wyciągnąłem to 6.5mb/s więc w zasiegu jest 99% ale te predkosci co padaja to tylko w dużych miastach może sie osiągnie
         • avatar
          wojciechu15
          1
          W dużych miastach też jest często kicha. Brat poszedł do Poznania (okolice Hetmańska/Głogowska) na studia i na początku posiłkowali się modemem LTE zanim podpisali umowę "po kablu". Nie zależnie czy orange, czy plus prędkość pobierania poniżej 10Mb/s z okazjonalnymi spadkami poniżej 5. Normalnie wierzyć się nie chciało - ale na 2 innych urządzeniach (telefony z LTE) speedtest pokazywał takie same prędkości.
          • avatar
           Tomasz Słowik
           1
           A ja mam inną ciekawostkę. Najdroższe routery D-link od Plusa / Cyfrowego Polsatu, które jako nieliczne obsługują LTE Advanced mają wadę fabryczną, która powoduje, że każdy kolejny pakiet ma wyższy ping od poprzedniego (np. 30 - 50 - 70 ms) i tak w kółko. Niestety, dotyczy to polskich serwerów. W przypadku zagranicznych problem rośnie do np. 90 - 120 - 150 ms (i to przy dobrych wiatrach, zdarzało się 400+). Jak łatwo się domyślić, mocno przeszkadza to w graniu i problemu tego nie mam na Huawei B593.

           Po tym "odkryciu" w DWR-966 odbyłem konsultację z Plusem i router pojechał do centrum serwisowego Dlink w Kątach Wrocławskich. Okazało się, że sprzęt zostanie wymieniony, ale na inny, gdyż tego już nie produkują. Po negocjacjach wywalczyłem DWR-960 (początkowo proponowano mi sprzęt bez LTE-A), który jest jedynym sprzętem tego producenta obsługującym tę technologię, ale oferuje mniej funkcji od DWR-966.

           Niestety, DWR-960 również miał tę przypadłość. Po licznych testach na prośbę serwisanta D-link i porównaniach do posiadanego przeze mnie Huawei okazało się że... Serwis nic nie jest w stanie z tym zrobić i zgłoszenie idzie do techników z Tajwanu. W międzyczasie opiekujący się mną serwisant zdobył kartę Plusa (podobno w T-Mobile i Play nie było problemu), więc przypuszczam, że w Kątach Wrocławskich wyniki były podobne do moich.

           Na koniec chciałbym zapytać w takim układzie, co za baran testuje sprzęty oferowane w ramach umów z abonentami Plusa / CP? W przytoczonym scenariuszu mogę założyć, że cała seria DWR-9XX miała tę wadę, a mimo to sprzęt był oferowany przez operatora w cenie ponad 700 zł i tyle za niego zapłaciłem. Niestety, leży teraz w szufladzie i czeka na opinię inżynierów z Tajwanu. Dodam, że sytuacja miała miejsce na obrzeżach Warszawy i inne urządzenia nie oferują podobnych "atrakcji".
           • avatar
            Fenio
            1
            Nonsens, marnowanie pieniędzy w inwestycje dla marketingowego bełkotu o maksymalnych prędkościach transferów gdy prawdziwym problemem jest pojemność sieci i wydajność radiolinii łączących BTS'y. Gdyby każdy użytkownik miał do dyspozycji przynajmniej 30-50Mbps bez względu na obciążenie sieci to oferta byłaby rewelacyjna, prawdziwa konkurencja dla stacjonarnego internetu. Niestety wiele BTS'ów ma problemy z przeciążeniem sieci i 1Mbps w sobotni wieczór to nic nadzwyczajnego.
            • avatar
             bchrubas
             1
             Technologia ciekawa ale ...
             z punktu widzenia marketingu ma być coraz szybciej ale to nie oznacza że lepiej. Wykorzystują coraz wyższe częstotliwości a zasięg wtedy leci na łeb na szyję. Co z tego że będę miał 400Mbps na 200m od nadajnika jak za chwilę odejdę o 100m i moc sygnału poleci w dół w tempie geometrycznym?

             Co z zapomnianymi niższymi pasmami, 800 900 Mhz ?
             • avatar
              Ruter19
              -1
              W Polsce was oszukują ! macie wolny internet że szok
              • avatar
               Ruter19
               -1
               W Polsce was oszukują ! macie wolny internet że szok
               • avatar
                PITUCH1
                0
                co na to play ?
                • avatar
                 Mandriv19
                 0
                 z kolei w wielu miejscowościach Polski, infrastruktura polskiej telekomunikacji jest kiepska albo stare kable albo za daleko do bazy..
                 Dlatego taki internet mobilny LTE jest lepszym wyborem nawet z tymi 10 czy 14 mb/s niż 2czy 3 mb/s w sieci TP.

                 Sam mam LTE od plusa pakiet 110gb za połowe ceny bo to druga umowa w plusie . Płace za to 44 zł .
                 download 27/45/69 mb/s . Oglądanie filmów we full hd czy 4k nie jest problemem.
                 Gram w Black Ops 3 , STWB2 w multi. Ping od 35 do 70 ms. zależy jaki dzień/tydzień.
                 Na dachu antena Mimo LTE z kablem 10 metrów do routera Huawei B593 . BTS mam u siebie jakieś 900m ale skierowałem antene na 15 km dalej

                 Ale to każdy wybiera dla siebie tam gdzie mieszka i co mu pasuje.
                 Pozdrawiam
                 • avatar
                  eltra
                  0
                  S7 lte + zasięg na 3/4 Może godzina testu licha ale wygląda imponująco :P miasto Olsztyn obrzeża a i operator orencz
                  http://pl.tinypic.com/r/34sldgj/9