Wyjeżdżasz na wakacje? Zadbaj o bezpieczeństwo domu
Monitoring IP

Wyjeżdżasz na wakacje? Zadbaj o bezpieczeństwo domu

przeczytasz w 4 min.

Wakacyjny wyjazd, wczasy lub delegacja to często także stres związany z bezpieczeństwem pozostawionego domu lub mieszkania. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów na ochronę domu przed wyjazdem. Sprawdź, co warto zrobić, by nie martwić się o włamanie, czy inne problemy.

Wyjeżdżasz na wakacje i myślisz, jak podczas nieobecności chronić swój dom lub mieszkanie? Jest kilka skutecznych sposobów, aby to zrobić. Niektóre nie wymagają nakładów, na przykład wykorzystują już posiadane urządzenia smart home. Nieoceniona jest również pomoc ze strony sąsiadów. Sprawdźmy więc, jak skutecznie chronić dom przed wyjazdem.

Dlaczego warto zabezpieczyć dom przed wyjazdem na wakacje?

Wakacyjny wyjazd, dłuższa delegacja, a może nieobecność z innego powodu. W podobnych sytuacjach, kiedy przez kilka lub kilkanaście dni nikogo nie ma w domu, zastanawiamy się czasem: czy wszystko jest w porządku?

Stosując sposoby na ochronę domu podczas nieobecności możemy natomiast zapewnić sobie sporo spokoju. Zamiast myśleć, czy nikt nie włamał się do naszego mieszkania lub czy nie pojawiła się jakaś usterka, możemy się zrelaksować i z przyjemnością spędzać wczasy.

Oczywiście, temat zabezpieczenia domu na czas wakacji nie każdego dotyczy w równym stopniu. Jeśli żyjesz w społeczności, która świetnie się zna (np. z sąsiadami w jednej klatce schodowej), obawy najczęściej są mniejsze. Co innego natomiast myślą właściciele domów zlokalizowanych na uboczu, w pewnej odległości od innych zabudowań. Ryzyko włamania lub zniszczenia części dobytku jest też większe, jeśli posiadasz drogocenne przedmioty. Nie muszą być to jednak kosztowności, pieniądze w gotówce, czy biżuteria. Niekiedy złodzieja skusi nawet sprzęt elektroniczny, czy inne elementy wyposażenia.

Sposoby ochrony domu w trakcie nieobecności

W przypadku dłuższego wyjazdu najczęściej stosujemy jedną z trzech metod zabezpieczeń:

 • system alarmowy i elektronika
 • fizyczne zabezpieczenia antywłamaniowe
 • wsparcie sąsiadów i rodziny, na przykład regularne wizyty w lokalu

Oczywiście, najlepsze efekty przynosi połączenie wszystkich trzech metod.

Elektroniczne zabezpieczenia domu

Czytelników naszego serwisu z pewnością najbardziej zainteresują elektroniczne gadżety i inteligentne systemy do domu. Istotnie, to całkiem ciekawa dziedzina, w której mamy sporo ciekawych produktów do wyboru. Zaczynając od kamer do monitoringu i czujników ruchu, a kończąc na elektronicznych zamkach do drzwi i okien. Wszystko możemy podpiąć do systemu smart home posiadanego w mieszkaniu lub domu.

czujniki ruchu pomogą zabezpieczyć dom przed wyjazdem

Dzięki temu, że elektroniczne gadżety czuwają nad bezpieczeństwem naszego domu, możemy spać spokojnie. Jeśli podłączymy całość do Internetu, możemy liczyć na podgląd na żywo z dowolnego miejsca na świecie. Użyjemy do tego swojego smartfona lub komputera.

Bez trudu ustawimy elektroniczne zabezpieczenia w taki sposób, aby w razie wykrycia próby otwarcia drzwi lub okien wysłały do nas powiadomienie. To samo dotyczy zadziałania czujnika ruchu, który możemy umieścić w każdym miejscu wewnątrz naszego domu.

Jak chronić mieszkanie przed wyjazdem

Systemy monitoringu i wykrywania ruchu wewnątrz mieszkania możemy tworzyć samemu lub użyć gotowego zestawu. Niekiedy możliwe jest dodanie usługi świadczonej przez firmę ochroniarską. Wtedy patrol zjawi się na miejscu w razie pojawienia się zagrożenia, na przykład niechcianych osób na terenie posesji.

Symulowanie obecności w domu - świetny sposób na ochronę mieszkania na czas wyjazdu

Ciekawymi urządzeniami są gadżety do symulowania obecności w domu. Mimo, że nikogo nie ma w środku, możemy udawać, że jest inaczej. Zapalanie światła, odgłosy przypominające rozmowy, czy migotanie światła naśladujące telewizor - to tylko niektóre działania, jakie wykona takie urządzenie.

Najczęściej możemy nim sterować zdalnie, ze swojego smartfona lub z komputera. Ustawiamy, co ma się dziać i w jakich odstępach czasu. Nawet, jeśli ktoś obserwuje Twój dom lub mieszkanie, może wtedy pomyśleć, że wcale nie są opuszczone na długi czas.

Systemy do symulowania obecności w domu pomogą chronić opuszczony w wakacje dom

Możesz wykorzystać posiadany sprzęt smart home

Okazuje się, że pewne działania związane z symulowaniem obecności w domu możemy wykonywać z użyciem już posiadanego sprzętu. Mowa oczywiście o urządzeniach smart home, czy z dostępem do Wi-Fi. Telewizor, soundbar, czy głośnik bezprzewodowy niekiedy posiadają opcję zdalnego włączenia.

Jeśli to zrobimy, dom lub mieszkanie nie będą wyglądały na opustoszałe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak działają złodzieje. Rzadko kiedy włamania i kradzieże są przypadkowe. Najczęściej ‘ofiara” jest obserwowana przez dłuższy czas. Przestępcy są w stanie dość prosto poznać nasze nawyki, a przygotowania do wakacyjnego wyjazdu nierzadko są dość proste do zauważenia przez osobę postronną.

No właśnie - przygotowania do wyjazdu. Nie warto się tym zbyt mocno “chwalić”. Jeśli przez kilka godzin wokół Twojego domu będzie sporo zamieszania, pakowania, czy przenoszenia toreb i walizek - to dość jasny sygnał, że wyjeżdżasz. Trzy rowery na dachu samochodu z trzyosobową rodziną? Bagażnik zapakowany tak szczelnie, że przez tylną szybę nic nie widać? Nawet niedoświadczony złodziej-amator zorientuje się, że szykujesz się na dłuższy wyjazd. Jeśli to możliwe, lepiej więc spakować się szybko i sprawnie, najlepiej wewnątrz garażu, czy parkingu podziemnego.

Systemy alarmowe - jak wybrać odpowiedni alarm do domu?

Jeśli chcesz naprawdę dobrze zabezpieczyć swój dom przed wyjazdem na wakacje, pomyśl o profesjonalnym systemie alarmowym. Najczęściej jest powiązany z firmą ochroniarską, która zareaguje w razie potrzeby. Możesz też otrzymywać automatyczne powiadomienia na smartfon, na przykład w razie wykrycia ruchu wewnątrz. Wtedy zobaczysz podgląd z kamer i zdecydujesz, czy wezwać pomoc - ochronę, policję, a może najbliższego sąsiada, który pojawi się na miejscu najszybciej.

W skład systemu alarmowego mogą wchodzić:

 • kamery i monitoring - na zewnątrz i wewnętrzne
 • czujniki ruchu
 • oświetlenie zewnętrzne z detekcją ruchu - zapali się, gdy ktoś pojawi się w pobliżu domu
 • sygnalizacja alarmowa - dźwiękowa i świetlna - powinna odstraszyć potencjalnego złodzieja

Dobór systemu alarmowego w dużej mierze zależy od posiadanego budżetu. Zwykle zasada jest prosta - im więcej pieniędzy przeznaczymy na taki sprzęt, tym ochrona będzie bardziej skuteczna. Wiele zależy też od tego, czy masz dom, czy mieszkanie i w jakim miejscu. W domu warto pomyśleć o czujkach i kamerach pokazujących jego otoczenie. W mieszkaniu prawdopodobnie wystarczająca będzie kamera skierowana na drzwi wejściowe (np. ukryta w wizjerze lub przy zamku, czy nad drzwiami).

Jak skutecznie chronić dom przed wyjazdem

Stare, dobre i skuteczne sposoby zabezpieczenia domu (w 100% analogowe)

Oczywiście - elektroniczne systemy ochrony domu podczas nieobecności to nie jedyny sposób. Jeśli masz naprawdę kosztowne wyposażenie w domu, czy zależy Ci na stworzeniu prawdziwej fortecy, pomyśl o fizycznych zabezpieczeniach. Do najskuteczniejszych należą:

 • drzwi i okna antywłamaniowe
 • rolety zewnętrzne
 • wysoki płot wokół domu, solidna brama wjazdowa

Jak chronić dom przed wakacjami

Dobry kontakt z sąsiadami i rodziną lepszy od kamer i alarmu?

Jest też pewien zupełnie darmowy sposób na ochronę domu podczas wakacji. Są nim nasi sąsiedzi. Dobre relacje z osobami mieszkającymi w pobliżu są bardzo ważne, także gdy na jakiś czas zostawiamy dom pusty. Z pewnością rzucą okiem na Twoje mieszkanie i zwrócą uwagę na nieznane osoby kręcące się w okolicy. Warto poinformować najbliższych sąsiadów o swoim wyjeździe. Na pewno zwrócą wtedy szczególną uwagę na otoczenie Twojego domu lub mieszkania.

Sąsiedzi pomogą zabezpieczyć dom na czas wczasów

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krzypam
  0
  Kto wygrawazny mecz POLSKA KTO POLSKA KTO POLSKA POLSKA POLSKA POLSKA DO BOOOOJU DO BOOOJU DO BOJU DO BOJU!!!

  POLSKAAAAA BIAŁO CZERWONI POLSKAAAA BIAŁO CZRRWONI POLSKAAAA BIAŁO CZEERWONI POLSKAAAA BIAŁO CZERWOOONII!!
  • avatar
   igor2010
   0
   dobry artykuł bo wiele osób nie zdaje sobie z tego do końca sprawy
   • avatar
    vacotivus
    0
    > Nie warto się tym zbyt mocno “chwalić”.


    > Warto poinformować najbliższych sąsiadów o swoim wyjeździe. Na pewno zwrócą wtedy szczególną uwagę na otoczenie Twojego domu lub mieszkania.

    Sąsiad złodziej już zaciera ręce.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login