LG 34UC79G – panoramiczny monitor do gier, który chcesz mieć
Monitory

LG 34UC79G – panoramiczny monitor do gier, który chcesz mieć

przeczytasz w 2 min.

Test LG 34UC79G – zakrzywionego 34-calowego, ultrapanoramicznego monitora do gier z matrycą IPS, odświeżaniem 144 Hz, Motion Blur Reduction i AMD FreeSync.

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

duży, zakrzywiony ekran; odświeżanie 144 Hz; technologia 1 ms Motion Blur Reduction; obsługa AMD FreeSync; jakość obrazu; dobra ergonomia; rozbudowane opcje dla graczy

Minusy

rozdzielczość mogłaby być wyższa niż 2560 x 1080; błyszczące elementy obudowy

Końcówka roku to zdecydowanie moja ulubiona pora roku. To właśnie w okresie października do połowy grudnia mam okazję testować najwięcej nowości, często z najwyższej półki. Producenci stają bowiem na głowie, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony i zwyciężyć w walce o portfele klientów, które są szczególnie wypchane i gotowe do zakupów.

Nie będę ukrywał - LG 34UC79G to monitor, który zrobił na mnie bardzo mocne wrażenie, i z którym rozstać się było mi szczególnie trudno. Nie tak dawno miałem okazję testować inny model tego producenta - LG 29UC88-B. Teoretycznie są do siebie podobne – oba są panoramiczne, oba przeznaczone dla graczy, w obu ekrany są zakrzywione.

Bohatera tej recenzji można jednak podsumować krótko – więcej, szybciej, lepiej.

Specyfikacja LG 34UC79G:

ModelLG 34UC79G
Przekątna ekranu34''
Rozdzielczość2560 x 1080 px
Proporcje ekranu21:9
Czas reakcji5 ms
Częstotliwość odświeżania144 Hz
Rodzaj matrycyAH-IPS
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieW-LED
Jasność i kontrast250 cd/m2, 1000:1 (statyczny), 50 000 000:1 (dynamiczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
178º/178º
Złącza2x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.2
Złącza audioHDMI, audio
Złącza danych2x USB 3.0 (w tym jeden z szybkim ładowaniem)
Regulacja pozycji ekranunachylenie przód tył w zakresie -5 / 20 stopni, regulacja wysokości 120 mm,
Zasilaczwewnętrzny
Akcesoria w zestawiezasilacz, kable: HDMI, audio, skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństwa, płyta CD z instrukcją
Wymiary831 x 370(450) x 278 mm
Waga8,6 kg
Najważniejsze technologieAMD FreeSync, 1ms Motion Blur Reduction, Game Mode, Black Stabilizer, Dynamic Action Sync, Crosshair,

Ergonomia i złącza

Końcówka roku to zdecydowanie moja ulubiona pora roku. To właśnie w okresie października do połowy grudnia mam okazję testować najwięcej nowości, często z najwyższej półki. Producenci stają bowiem na głowie, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony i zwyciężyć w walce o portfele klientów, które są szczególnie wypchane i gotowe do zakupów.

Nie będę ukrywał - Dla zwolenników monitorów ultrapanoramicznych LG 34UC79G będzie spełnieniem marzeń. Nie przesadzam. Ustawiając go na biurku poczułem, że trafił we właściwe miejsce. Jakby został stworzony do tego, aby ułatwić i usprawnić mi pracę. To prawda zajmuje sporo miejsca, ale bez porównania mniej niż dwa ustawione obok siebie ekrany, a oferuje taką właśnie przestrzeń roboczą.

LG 34UC79G profil

Bez problemu można podzielić ekran na dwie części, co pozwala na wyświetlenie dwóch pełnych okien. W moim przypadku jest to zazwyczaj ekran edytora tekstu oraz przeglądarka internetowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić i tę część dodając np. okienko poczty lub innej często używanej aplikacji. +10 do efektywności pracy.

Ekran w tym modelu jest zakrzywiony. Krzywizna nie jest duża, ale wyraźniejsza niż w przypadku monitorów o mniejszej przekątnej. Tak naprawdę sens ich stosowania widzę w przypadku ekranów o przekątnej co najmniej 29 cali. Ten model ma jak wiemy aż 34 cale i tutaj delikatne zakrzywienie sprawia, że skrajne obszary wyświetlacza znajdują się bliżej oczu niż w przypadku płaskich modeli. Poprawia to komfort pracy.

Ramka wokół ekranu jest wąska – mierzy ok 2-3 mm, niestety doliczyć do tego trzeba centymetrowy czarny pasek wokół ekranu, który optycznie zmniejsza jego powierzchnię. Szkoda, że producent nie pokusił się o ich zmniejszenie. Z drugiej strony – nie miałbym do czego się przyczepić :)

LG 34UC79G bok, maksymalna wysokość

Ergonomia monitora jest dobra. Regulować można jego wysokość (w zakresie 120 mm) oraz kąt nachylenia (-5 / 20 stopni). Nie ma wprawdzie możliwości obracania ekranu w poziomie, ale tak po prawdzie w tym przypadku nie jest to konieczne.

LG 34UC79G bok minimalna wysokość

Wszystkie złącza znajdują się w tylnej części. Do dyspozycji mamy dwa porty HDMI 2.0, jeden Display Port 1.2 oraz dwa porty USB 3.0 (w tym jeden z funkcją szybkiego ładowania) oraz gniazda audio.

LG 34UC79G złącza tył

Do wykonania obudowy zastosowano materiały dobrej jakości, a poszczególne elementy są dobrze spasowane. Dominującym kolorem jest czarny z typowymi dla gamingowych urządzeń czerwonymi wstawkami. Mam tylko jedną uwagę – dlaczego ramki i spora część tylnej obudowy są błyszczące? Kurz i odciski palców szybko się na tej powierzchni zbierają.

LG 34UC79G stopka

Stopka na szczęście jest matowa, a przy okazji na tyle dużych rozmiarów, że gwarantuje całkowitą stabilność ekranu.

LG 34UC79G motaż podstawki

Warto jeszcze pochwalić system jej podłączenia do monitora. Nie trzeba nic przykręcać, cała operacja sprowadza się do wsunięcie ramienia podstawki w odpowiednie miejsce, a zatrzaski zrobią swoje. Aby odłączyć ramię należy nacisnąć znajdujący się poniżej przycisk.

 

Na kolejnych stronach prezentujemy szczegółowe wyniki testów obrazu prezentowanego monitora.