Monument Valley 2 - pierwsze wrażenia
Gry iOS

Monument Valley 2 - pierwsze wrażenia

przeczytasz w 2 min.

Monument Valley 2 to sequel docenionej gry na urządzenia mobilne, która podbiła serca milionów graczy na całym świecie.

Monument Valley 2 - pierwsze wrażenia

Tegoroczna edycja WWDC to nie tylko huczne premiery Apple. W trakcie głównej konferencji, na której zaprezentowano między innymi betę systemu iOS 11, odświeżoną wersję macOS, nowe iPady oraz zaktualizowane MacBooki swoje 5 minut miała także najnowsza odsłona jednej z najbardziej uznanych gier mobilnych - Monument Valley. 

monument valley 2 1

Pierwsza część tego cyklu była jedną z niewielu gier mobilnych, w którą się naprawdę wciągnąłem. Jej zagadkowe, izometryczne poziomy, minimalistyczna grafika oraz świetnie przemyślana oprawa dźwiękowa wspólnie stworzyły relaksującą grę, której o wiele bliżej do interaktywnego dzieła sztuki, niż do typowego zabijacza czasu, w którego ludzie grają jadąc autobusem lub siedząc tam, gdzie król chodzi piechotą. 

monument valley 2 2monument valley 2 3

Monument Valley 2, gdyż tak po prostu nazwano drugą część tego cyklu miała bez wątpienia wysoko postawioną poprzeczkę już na starcie. Wiedzieli o tym sami jej twórcy, którzy początkowo wątpili w to czy uda im się wyjść z cienia pierwszej części. Z tego powodu prace nad sequelem prowadzono o wiele dłużej niż w porównaniu do typowych produkcji mobilnych, wszystko po to aby spełnić wysokie oczekiwania graczy. Po pierwszych kilkudziesięciu minutach rozgrywki muszę przyznać, że deweloperom z ustwo udało się stanąć na wysokości zadania i ponownie stworzyli dzieło sztuki. 

W Monument Valley 2 towarzyszymy matce Ro oraz jej córce w wędrówce przez światy pełne iluzji optycznych, która ma na celu odkrycie nowych tajemnic "świętej geometrii". Fabuła jest więc podobna do tej znanej z oryginalnej odsłony cyklu, z tą różnicą, że tym razem przejmujemy kontrolę nad dwoma bohaterkami. Zaowocowało to nieco odmienną mechaniką gry, która w praktyce jest niemal identyczna do tej znanej z pierwszej części. 

monument valley 2 4monument valley 2 5

Historia pomimo tego, że jest stosunkowo lakoniczna, ujawnia w wielu momentach subtelne sceny, które dzięki wspaniałej animacji potrafią wyrazić więcej na temat relacji matki oraz córki niż setki zdań. 

Monument Valley 2 nie tylko zachwyca nietuzinkową fabułą. Czynnikami, które tak naprawdę kreują klimat tej opowieści są nieszablonowo zaprojektowane izometryczne światy przyozdobione fenomenalną oprawą audiowizualną. Jest ona w porównaniu do pierwszej części bardziej dopracowana i bogatsza w detale, dzięki czemu każdy poziom ma swój niepowtarzalny klimat. Aby w pełni zanurzyć się w świat gry należy podczas rozgrywki używać słuchawek, tak aby jak najlepiej doświadczyć dźwięków, które towarzyszą przesuwaniu interaktywnych bloków. 

monument valley 2 6monument valley 2 7

Dużym plusem w porównaniu do oryginalnej odsłony Monument Valley jest poziom rozbudowania każdego z poziomów. Pierwsza część bez dodatków niestety była w moim odczucia zbyt krótka i pozostawiała pewien niedosyt. Już po kilkunastu pierwszych minutach gry widać, że rozgrywka jest nieco bardziej rozbudowana, przez co mam nadzieję, że gra ta okaże się zdecydowanie dłuższa od poprzedniczki.

monument valley 2 8monument valley 2 9

Jeśli sam chcesz wejść do świata Monument Valley 2 i przekonać się czy rzeczywiście jest ona aż tak dobra, grę tę możesz kupić w AppStore za 23 zł 99 gr na urządzenia z systemem iOS 9 lub nowszym pod tym linkiem.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  2
  Będzie na Androida tak jak pierwsza część?
  • avatar
   KENJI512
   1
   Taka techniczna uwaga do artykułu :)

   Nie wiem czy - być może nie - ale być może warto spróbować wyjustowania dla tekstu :)