Polska bez gotówki? To możliwe – już wkrótce!
Ciekawostki

Polska bez gotówki? To możliwe – już wkrótce!

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 2 min.

Chociaż na razie trudno to sobie wyobrazić, już za kilkanaście lat obrót gotówką w Polsce może znaleźć się na marginalnym poziomie. Coraz szybciej podążamy bowiem ścieżką krajów skandynawskich, które przechodzą na płatności bezgotówkowe.

Gotówka w portfelu wydaje się czymś naturalnym, ale przysparza także problemów. Przede wszystkim trzeba pilnować, żeby nikt nam jej nie ukradł, można ją zgubić lub po prostu może jej zabraknąć w najmniej odpowiednim momencie, co będzie wymagało szukania bankomatu. W przypadku kart płatniczych i gadżetów umożliwiających płatności zbliżeniowe przynajmniej ta ostatnia nieprzyjemność zostaje zupełnie wyeliminowana. Czy jednak rzeczywiście można zupełnie zastąpić gotówkę?

Polska zmienia się wzorem krajów skandynawskich

W Europie to kraje skandynawskie są symbolem odchodzenia od gotówki w płatnościach. Przoduje w tym Szwecja, która do 2030 roku ma szansę stać się pierwszym na świecie krajem bezgotówkowym. O ile jeszcze w 2010 roku za pomocą gotówki opłacano tam 40% zakupów, o tyle w 2016 roku było to już tylko 15% zakupów. Obecnie gotówka odpowiada już tylko za 2% szwedzkiego PKB, podczas gdy na przykład w USA jest to 7%, a w krajach strefy euro – 10%. W krajach skandynawskich coraz częściej można zauważyć informację w sklepach o tym, że nie przyjmuje się w nich gotówki (źródło).

Jak wygląda sytuacja W Polsce? 26% naszych rodaków jest przekonanych, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat obrót gotówkowy zostanie całkowicie wyeliminowany. Tak wskazuje badanie IBRiS (źródło). Wynika to między innymi z przyzwyczajeń Polaków, którzy według NBP mają w portfelach 41,3 mln kart płatniczych. Za ich pomocą w I kwartale 2019 roku zostało wykonanych 1,4 mld transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 175,7 mld zł (źródło). Do tego 2,1 mln kart zostało dodanych przez Polaków do smartfonów, aby korzystać z takich usług, jak na przykład Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay czy Fitbit Pay (cyfrowe portfele) (źródło).

Program „Polska Bezgotówkowa” coraz popularniejszy

Sukces budowy państwa bezgotówkowego zależy jednak nie tylko od przyzwyczajeń płatniczych Polaków, ale także od liczby przedsiębiorstw akceptujących płatności kartą. Na szczęście tych ostatnich szybko przybywa. Przybyło także punktów handlowo-usługowych, które akceptują karty płatnicze. O ile pod koniec 2018 roku było ich w całym kraju 609,4 tys., to pod koniec marca 2019 r. ich liczba wyniosła już 640,6 tys. W I kwartale tego roku przybyło zatem 31,2 tys. takich placówek, co oznacza wzrost o 5%.

Warto dodać, że w tym okresie działało w Polsce 822 tys. terminali przystosowanych do płatności zbliżeniowych – jest to obecnie ulubiona metoda płatności Polaków. W I kwartale 2019 roku zapłacili oni zbliżeniowo 973,1 mln razy na łączną kwotę 51,6 mld zł, przy czym średnia wartość pojedynczej transakcji wynosiła 53 zł (źródło). Nasi rodacy płacą za zakupy bezgotówkowo coraz częściej, ponieważ mają taką możliwość. Przedsiębiorcy zaopatrują się w terminale również dzięki programowi „Polska Bezgotówkowa”. Projekt ten działa od stycznia 2018 roku i jest wspólnym dziełem Fundacji Polska Bezgotówkowa we współpracy z agentami rozliczeniowymi. Program ten wspiera przedsiębiorców i pomaga ich wyposażać w terminale płatnicze.

Z programu „Polska Bezgotówkowa” korzystają przede wszystkim małe firmy. Na co mogą liczyć? Na przykład w ramach opisywanego programu firma Polskie ePłatności rozdaje przedsiębiorcom za 0 zł smartfony, w których instaluje się specjalną aplikację. W ten sposób udostępniana jest innowacyjna technologia SoftPOS, dzięki której telefon zmienia się w mobilny terminal. Za jego pomocą można wykonywać płatności zbliżeniowo do 50 zł (wkrótce limit ten zostanie zwiększony do 100 zł). To idealne rozwiązanie szczególnie dla małych firm, które przyjmują wiele płatności niskokwotowych. Terminal w smartfonie jest prosty w użytkowaniu, a do tego zwiększa mobilność przedsiębiorcy i jego pracowników. Dzięki niemu można przyjmować płatności bez względu na to, gdzie się znajdujemy.

Płatność kartą to brak prroblemów np. z wydawaniem reszty

Płatności bezgotówkowe są wygodniejsze niż gotówką. To ich duży atut – tak uważa 80% Polaków w badaniu zrealizowanym na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa. Już dziś 57% transakcji w sklepach jest wykonywanych bezgotówkowo (źródło). Wszystko zatem wskazuje, że przyszłość nie należy już do gotówki.

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  12
  Czyli nowy program "pełna kontrola nad obywatelem+" :)
  • avatar
   TomPo75
   6
   Czego to jeszcze system bankowy i fiskus nie wymysli, by polozyc lape na wszystkim?
   Jesli myslicie ze "Polska bezgotowkowa" to dla Waszej wygody, to jestescie w wielkim naiwnym bledzie.
   • avatar
    michael85
    3
    Ludzie chcący pozbyć się gotówki to po prostu debile nie rozumiejący że gotówka daje względną wolność. Wszędzie gdzie tylko mogę płacę gotówką!
    • avatar
     Qanon
     3
     1. cyt. "opublikowano przez artykuł sponsorowany"
     2. cyt. "w badaniu zrealizowanym na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa"
     Członkowie fundacji:
     - Związek Banków Polskich
     - Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
     - Mastercard
     - Visa
     - KAR (Komitet agentów rozliczeniowych) czyt. Związek Banków Polskich
     - Rada Wydawców Kart Bankowych czyt. Związek Banków Polskich

     3. Napiszcie ile % od każdej transakcji musi zapłacić przedsiębiorca i jego nastawienie do tej wartości.
     4. Raport NetB@nk z konferencji 26.09.2019
     5. Polecam artykuł: Sweden's Cashless Experiment: Is It Too Much Too Fast?
     6. JP Morgan i jego pojawienie się w Polsce, a Bitcoin i ustawianie cen złota.
     7. Cambridge Analytica.
     • avatar
      Warmonger
      3
      Wszystko pięknie, póki nie odetną sieci. Albo prądu.
      • avatar
       Aquagen
       2
       W Wenezueli też już odchodzi się od gotówki ;-)
       • avatar
        ophiuchus
        1
        Fakt, daje mnóstwo zalet ale też są jednak minusy...
        • avatar
         Avantu
         1
         Komentujący chyba myślą, że jak banki i "cyfrowe" pieniądze upadną to ich papierek będzie coś wart XD
         • avatar
          Adrianwo
          1
          Skończyć z treściami sponsorowanymi!!
          Lepiej być non-profit niż być finansowany reklamami z pieniędzmi z niepewnego źródła.
          • avatar
           zielony2-2
           0
           juz propaganda działa żeby tak bylo,tylko podejrzewam ze 90 % swiadomego spoleczenstwa nie chce plastikowego pieniadza
           • avatar
            luckyboy
            -2
            Nie korzystam z gotówki, unikam punktów gdzie nie ma terminala. Na czarną godzinę mam "stówę" w szufladzie. Pozbyłem się złomu z kieszeni, nie muszę czekać na wydanie reszty - same plusy.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Ja tam lubię zapach gotówki. Prócz karty, staram się zawsze mieć jakąś gotówkę w portfelu.
             • avatar
              Zdrowotny
              0
              Awaria systemu i cała kolejka stoi:) Na festynach też głównie gotówką się płaci
              • avatar
               altronix
               0
               Ja juz uzywam prawie tylko gotowki, jak jakies miejsce nie przyjmuje gotowki to mowie ze ,tylko gotowka i wychodze. Nie dajcie sie przerobic/zniewolic/zinwigilowac do reszty przez te gowniane rzady. Pozdro