Myszki

Mysz - poradnik jak wybrać

przeczytasz w 2 min.

Czym najlepiej ujarzmić kursor? Oczywiście myszką. Ale jaką wybrać? Z ogonkiem czy bez? Z rolką zwykłą czy oferującą swobodne obracanie?


Mysz została wynaleziona przez Douglasa Engelbarta w 1964 r. Nic dziwnego, że przez te wszystkie lata zdążyła ewoluować. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to proste urządzenie wskazujące "do klikania", pozwalające na poruszanie kursorem po ekranie monitora. Owszem, można stwierdzić, że to podstawowa funkcja każdej myszy. Niemniej 40 czy 30 lat temu nie było na rynku myszek z np. 7 przyciskami, pozwalających na ustawianie makr, wyposażonych w ciężarki czy akumulator do wielokrotnego ładowania.

Jeśli kupiłeś nowy komputer, wybierz do niego możliwie najlepszą mysz, spełniającą twoje potrzeby. Możliwe też, że chciałbyś wymienić dotychczasową mysz, ponieważ - przykładowo - pozbyłeś się komputera stacjonarnego na rzecz laptopa i teraz potrzebujesz myszy mobilnej, lekkiej i bezprzewodowej.

Niezależnie od sytuacji i potrzeb, w niniejszym poradniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie myszy do poszczególnych zastosowań.

Podział myszek ze względu na zastosowanie:

 • myszka zwykła biurowa – do pracy
 • myszka przenośna – do notebooka
 • myszka uniwersalna: dom, praca, gry, multimedia – wszystkiego po trochu
 • myszka dla gracza – dobry czujnik, wysoka precyzja
 • myszka przeznaczona dla hardcorowych graczy – najlepsze czujniki, najlepsza precyzja
 • myszki/urządzenia specjalistyczne – dla CAD-owców, grafików
 • myszki multimedialne –łączące w sobie więcej cech, np. pilot, wskaźnik
 • myszki designerskie - ciekawe, atrakcyjne i często nietypowe wzornictwo

Ponadto myszy dostępne na rynku można podzielić jeszcze ze względu na dwie kategorie: połączenie z komputerem, ze względu na czujnik, jak i ergonomię:

Podział myszek ze względu na połączenie z komputerem:

 • przewodowe (PS2, USB)
 • bezprzewodowe (radiowe, Bluetooth)

Powyższy podział dzieli myszy na te z "ogonkiem" i bez. Myszy przewodowe ciągle są bardzo popularne i mimo że modele bezprzewodowe przestały być domeną użytkowników laptopów, przy komputerach stacjonarnych częściej spotyka się jednak wersje z kabelkiem. W artykule dowiesz się, komu polecamy takie myszy, jaki powinien być kabel i interfejs do komunikowania się z komputerem. Podpowiemy też, jakie myszy bezprzewodowe są lepsze i w jakich zastosowaniach sprawdzają się najlepiej.

Podział myszek - ze względu na czujnik:

 • kulkowe – raczej już niespotykane
 • optyczne
 • laserowe

Można powiedzieć, że myszki mają coraz więcej przycisków, bardziej zaawansowane rolki przewijania i są różne sposoby na komunikowanie się z komputerem (np. USB, Bluetooth), niemniej największą zmianą, która wpłynęła na komfort pracy z "gryzoniem" jest czujnik. Zmiana myszy kulkowej na optyczną czy laserową pozwala odczuć największą różnicę. Myszy optyczne i laserowe są nie tylko bardziej precyzyjne, ale i nie brudzą się tak, jak wersje kulkowe, które swoją drogą są już praktycznie niedostępne.

Podział myszek ze względu na ergonomię:

 • tylko dla praworęcznych
 • uniwersalne – dla prawo i Lewo ręcznych
 • dla leworęcznych (rzadko spotykane)

Istotne jest, aby wybrać - jeśli to możliwe - mysz o dobrej ergonomii. Jeśli jesteś praworęczny to nie będziesz miał z tym problemu. Na rynku nie brakuje myszek, które są odpowiednio dostosowane dla użytkowników praworęcznych. Gorzej, a nawet o wiele gorzej wygląda to w przypadku osób leworęcznych. Trudno znaleźć mysz przygotowaną z myślą o leworęcznych, dlatego te osoby powinny zainteresować się przede wszystkim myszkami uniwersalnymi. Tutaj warto zauważyć, że uniwersalna nie musi oznaczać "gorsza" - sporo uniwersalnych myszek to modele bardzo wygodne w użyciu.

Na następnych stronach poradnika szczegółowo opisujemy myszy ze względu na zastosowanie, podając charakterystyczne dla nich cechy. To informacje głównie dla osób, które chcą szybko dokonać właściwego wyboru i chcą się dowiedzieć, na co w szczególności zwracać uwagę przy zakupie myszy do konkretnych zastosowań. W dalszej części poradnika są z kolei informacje dla użytkowników chcących bardziej zgłębić temat.