Praca na wielu monitorach w Windows 8
Systemy operacyjne

Praca na wielu monitorach w Windows 8

przeczytasz w 2 min.

W Windows 8 współpraca z wieloma monitorami jednocześnie została znacznie usprawniona co znacznie poprawia komfort pracy użytkownika.

Praca na dwóch i więcej monitorach jest bardziej ergonomiczna, a wiele zadań można wykonać szybciej i wygodniej. Już wcześniejsze wersje systemu Windows pozwalały na pracę z wieloma monitorami jednocześnie. Windows 8 wprowadza do tego mechanizmu kilka udogodnień, które dodatkowo tę pracę ułatwiają i usprawniają.

Na każdym z ekranów możliwe jest otwarcie dowolnej liczby aplikacji desktopowych. Aby szybko przenieść okienko takiej aplikacji na ekran po lewej wciskamy kombinację klawiszy Win + Shift + Strzałka w lewo, na prawy – Win + Shift + Strzałka w prawo.

Aplikacje Modern UI przenosimy za pomocą kombinacji klawiszy Win + PgUp oraz Win + PdDown. Należy jednak pamiętać, że aplikacje ze Sklepu mogą być wyświetlane jednocześnie tylko na jednym ekranie. Jeśli przeniesiemy jedną z aplikacji na inny monitor, lub uruchomimy na nim ekran Start, pozostałe okienka Modern UI znikną z tego pierwszego. Wyjątkiem są pasek Charms i pasek z listą uruchomionych aplikacji. Po dojechaniu do rogu któregokolwiek z monitorów zostaną one wyświetlone, bez względu na to, czy jest to aktualnie wybrany ekran dla Modern UI.

Jak widać powyżej, pojedynczy ekran może być podzielony pomiędzy aplikacje desktopowe i Modern UI. Daje to możliwość jednoczesnej pracy i np. rozmowy ze znajomymi lub śledzenia kanałów RSS czy Twitter, bez konieczności przełączania okien.

Nowością wprowadzoną w Windows 8 jest możliwość wyświetlania paska zadań na wszystkich monitorach (Windows 7 wyświetlał pasek zadań tylko na ekranie głównym). Standardowo na wszystkich ekranach prezentowany jest ten sam pasek.

Paski zadań na każdym z ekranów mogą się jednak różnić. Aby wejść w ustawienia klikamy prawym przyciskiem na pasku zadań i wybieramy „Właściwości”.

W wyświetlonym oknie, w sekcji „Wiele ekranów” wybieramy opcje, które nam najbardziej odpowiadają. Menu „Pokaż przyciski paska zadań na:” może przyjmować trzy wartości.

Opcja „Wszystkie paski zadań” powoduje, że okienka ikony otwartych aplikacji pojawiają się na wszystkich ekranach. Jest to ustawienie domyślne.

Zaznaczenie „Główny pasek zadań i pasek zadań, gdzie jest otwarte okno” spowoduje, że na ekranie domyślnym pokazywane będą wszystkie ikony, a na poszczególnych ekranach bocznych, tylko te, dla których okno aplikacji znajduje się właśnie na tym ekranie.

Wybór opcji „Pasek zadań, gdzie jest otwarte okno” spowoduje, że ikony zostaną wyświetlone tylko na ekranie, na którym znajduje się okno aplikacji.

Menu „Przyciski na innych paskach zadań:” działa na tej samej zasadzie, co znajdujące się wyżej „Przyciski paska zadań:”, tyle że w odniesieniu do ekranów nie będących głównym. Taki sam mechanizm funkcjonował już w Windows 7. Pozwala on na grupowanie wielu okien tego samego programu pod jednym przyciskiem i ukrywanie etykiet uruchomionych aplikacji.

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8, najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.

Polecamy:
Jak używać nowego Menadżera zadań w Windows 8Optymalizacja systemu Windows 8Skróty klawiaturowe w Windows 8
Jak używać nowego Menadżera zadań w Windows 8Optymalizacja systemu Windows 8Skróty klawiaturowe w Windows 8

 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Precz z brzydkimi, płaskimi, jednokolorowym oknami.
  Precz z pełnoekranowymi aplikacjami metro (co za idiota to wymyślił w desktopach?)
  Precz z Metro (modern) UI :P
  Precz ze skrótami klawiaturowymi :P
  • avatar
   stentsk
   0
   A może ktoś wie jak zrobić, żeby na pulpicie rozszerzonym (drugim) pokazywały się również paski narzędzi (zegarek, powiadomienia itp.), a nie tylko pasek zadań? Albo ew. zamienić pasek na pulpitach (na rozszerzonym z zegarkiem itp., a na głównym bez)? Na początku marca podczas instalacji poprawek z WU (na czystym win8 32bit )obraz zamigotał i paski zamieniły się same, ucieszyłem się, ale niestety po restarcie wszystko wróciło do normy :(. Na pewno da się to zrobić skoro sam win8 tak zrobił przypadkiem?